יוסף כרמון מעביר את הלפיד

מזה 40 שנה יוסף כרמון שחקן בתיאטרון הקאמרי גילם שורה של תפקידים ראשיים בהצגות שכתב וביים חנוך לוין. בין תפקידיו הבולטים: איוב בייסורי איוב, ליידנטל ביעקובי וליידנטל, צינגרבאי בסוחרי הגומי, בראדך בהזונה הגדולה מבבל, פוזנא כולם רוצים לחיות, טייגלך בחפץ ועוד... 


התיאטרון הקאמרי משמר ומציג את ההצגה "אשכבה" למען הדורות הבאים,  וכרמון יעביר את הלפיד לשחקן רמי ברוך. לצידו של ברוך תשחק רעייתו, השחקנית אסתי קוסוביצקי, שתגלם את תפקיד הזקנה, התפקיד אותו גילמה לראשונה השחקנית זהרירה חריפאי ז"ל.


בתום ההצגה בסביבות 18:30 נעם סמל מנכ"ל הקאמרי ועמרי ניצן המנהל האמנותי יזמינו את כרמון לבמה, ויעניקו לו מזכרת מהמסעות של ההצגה "אשכבה" ברחבי העולם. על תפקידו בהצגה "אשכבה" קיבל כרמון ביקורות מהללות ומשבחות במיוחד, בארץ ובכל מקום בו הוצגה ההצגה בעולם.

ההצגה אשכבה מייצגת את מדינת ישראל בפסטיבלים חשובים בעולם: עד כה היא הוצגה באתונה, התיאטרון הלאומי, מאי 2000; אקספו 2000- הנובר/בראונשווייג, יולי 2000; פסטיבל תיאטרוני אירופה-בודפשט, נובמבר 2000; ורשה, התיאטרון הדרמטי, מאי 2001; תיאטרון פרייה פולקסבינה, ברלין, נובמבר 2001; פסטיבל סיביו, התיאטרון הלאומי של בוקרשט, רומניה, יוני 2004, פסטיבל בייג'ינג, סין, אוגוסט 2004; בית האופרה של אנקרה ובית האופרה של איסטנבול, טורקיה, פברואר 2006. התיאטרון העירוני בבייג'ינג, סין 2006, תיאטרון קליקפרה בעיר הרדק קרלובה, צ'כיה 2007. תיאטרון העירוני של פרם לאופרה ובלט  ע"ש צ'ייקובסקי, פרם, רוסיה 2010. התיאטרון הלאומי של בייג'ינג, סין 2012.


בכל המקומות שאשכבה הוצגה היא זכתה לביקורות מהללות ומשבחות במיוחד.

"אשכבה", יצירתו האחרונה של המחזאי והבמאי חנוך לוין ז"ל המבוססת על שלושה סיפורים קצרים של צ'כוב. "אשכבה" היא אגדה על מוות. אי שם בירכתי ארץ גדולה בכפר נידח, חיו שני זקנים, בעל ואישה. הם חלו ומתו, כשהם מצטערים על חייהם. אם צעירה עם בנה התינוק גוסס בזרועותיה, הלכה בשדות וחיפשה לו מרפא. אחר כך התינוק מת. עגלון ששכל את בנו, הסיע בעגלתו שיכורים וזונות ולא היה לו בפני מי לשפוך את ליבו. השיכורים והזונות רדפו אחרי האושר. כרובים שעברו גם הם בסביבה, אספו את נשמות המתים.


 יוסף כרמון. צילום: יובל סגליוסף כרמון בהצגה "אשכבה". צילום: גדי דגון
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים