יניב ביטון הוא אומנת

יניב ביטון מוכר לכם לא רק כשחקן מוכשר (שיחק ב"המלט", "רוזנקרנץ וגילדנשטרן מתים", "חקירה חוזרת בעניין מותו המוזר של אנרכיסט מפוקפק", "גריז" ועוד), אלא גם כחקיין. בתכנית הטלוויזיה "צחוק מעבודה" הוא חיקה את דודו אהרון, מיכל דליות ("סופר נני"), משה פרסטר ועוד רבים.

מה מאתגר יותר, לשחק דמות בדיונית או לחקות אדם אמיתי?
"שניהם מאתגרים, פשוט כל אחד מכיוון אחר. אני חושב שמשחק יותר זמין לי ומתורגל אצלי כי אני עושה את זה הרבה זמן, אז זה יותר קל מהבחינה הזו, וחיקוי כעבודה זה משהו יותר חדש מהשנים האחרונות אז זה קצת יותר מלחיץ, אבל שניהם מאתגרים."

המחזה "סיראנו דה ברז'ראק", שנכתב על-ידי המחזאי הצרפתי אדמון רוסטאן, מספר על סיראנו, קצין ובן אצולה שניחן ביכולת פיוט מרשימה אך לדאבונו גם באף גדול ממדים, מה שמונע ממנו להתוודות על אהבתו בפני אהובת לבו רוסקאן. בתיאטרון הקאמרי המחזה יעלה בבימויו של גלעד קמחי ובכיכובו של איתי טיראן בתפקיד סיראנו, וגם בהשתתפותו של יניב ביטון במספר תפקידי משנה.

איך הגבת כשביקשו ממך להשתתף בהצגה?
"שמחתי מאוד בגלל גלעד קמחי. היינו ביחד באותה כיתה בבית צבי, אז מדובר בסוג של סגירת מעגל. הפעם האחרונה בה עבדנו הייתה לפני עשר שנים וזה היה מאוד כיף. אמרתי לו שאני מאוד רוצה להיות שם, לא משנה באיזה תפקיד."

איך העבודה עם גלעד קמחי?
"תענוג, תענוג לגמרי. בגלל שאנחנו מכירים היה כיף לראות איך הוא התפתח עם השנים, מאז הפעם האחרונה שעבדנו ביחד, ואיך הוא גדל ומנהל את הדבר המטורף הזה ביד רמה, שזה גם לנהל את השחקנים וגם לנהל את הצוות מסביב. הוא גם מלא דמיון ויצירתיות כל הזמן, וגם נותן המון חופש. הוא לגמרי נתן לי חופש, לעשות מה שאני רוצה בלי להציק, להיפך, הוא רק עודד להוסיף ליצירתיות ולדמיון. עובדים קשה מאוד אצלו, זה הרבה שעות של חזרות, אבל זה שווה את זה."

התפקיד העיקרי אותו מגלם יניב בהצגה הוא תפקיד האומנת של רוקסאן.

איך זה לשחק אישה?
"כיף. לשחק אישה זה תמיד כיף לשחקנים גברים. לעוד שחקנים בקאסט יש תפקידי נשים: לגלעד שמואלי, גיל ויינברג וגם לשמחה ברבירו. זה תמיד תענוג מאוד גדול לשחקנים לשחק אישה. זה תמיד מצחיק, עוד לפני שמגיע הבגד, ואז כשמגיע הבגד זו בכלל חגיגה שלמה. משום מה ההיפך זה לא מצחיק, כשאישה משחקת גבר, אבל כשגבר משחק אישה יש בזה משהו מאוד מצחיק ומשעשע. אני מרגיש שאני מכיר את האישה הזו ואת הסוג של הבנאדם הזה, מהרגע שמצאנו אותה בחזרות הראשונות. זה היה רעיון של גלעד שאני אשחק את האומנת. ניסיתי כל מיני טיפוסים וחיקויים שעשיתי בעבר וניסיתי כל מיני נשים עד שהגענו לטיפוס שאני עושה בהצגה והגענו למסקנה שזאת היא. אני צריך להתרגל ללכת כמו אישה, וזה לא קל. אני יושב בחזרות וגלעד אומר לי 'תשב כמו אישה', אז שם עוד צריך להתרגל, אבל בגדול זה ממש תענוג וכיף."יניב ביטוןיניב ביטון בסרנו דה ברז'רק (צילום: אליצור ראובני)
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים