לרקוד עד אפיסת כוחות

 

יעקב תמרי מביא איתו להצגה "הם יורים גם בסוסים" ניסיון לא רק בעולם התיאטרון, אלא גם בעולם המחול. בתור רקדן וכוריאוגרף, היה קל לטעות ולחשוב כי עבורו הצגה המתבססת על ריקודים לא תהווה אתגר, אבל דווקא בפניו עמדה משימה נוספת: להתנער מהמסגרת המסודרת ולרקוד באופן חובבני.

 

ההצגה "הם יורים גם בסוסים", קופרודוקציה של תיאטרון הקאמרי ותיאטרון חיפה שביימה דדי ברון, היא עיבוד שעשה שלומי מוסקוביץ' לספרו של הוראס מק'קוי, המספרת על תחרות ריקודים שהתקיימה בימי השפל הגדול בארצות הברית, בו אנשים רקדו ללא הפסקה, עד אפיסת, כוחות כדי לזכות בפרס כספי.

 

"בהצגה הזו הרקדנים לא צריכים להיות בעלי ניסיון במחול. זאת לא תחרות ריקודים מקצועית, אלא תחרות ריקודים שפתוחה לקהל הרחב וכל מי שחושב שהוא יכול לשרוד מוזמן לרקוד שם," מסביר תמרי, "דווקא עבורי, כמי שרקד בעבר ובא מעולם המחול, זה היה אתגר יותר גדול. הייתי צריך להפוך את התנועה למקום לא מקצועי. לא מדובר בכוריאוגרפיה מוסדרת או קבועה מראש. עבדנו כבסיס על הריקודים התקופתיים, כמו צ'רלסטון וסווינג, ועל הבמה אנחנו מנווטים, אפילו מאלתרים תוך כדי הצגה את הריקודים עצמם. מבחינתי זה בהחלט היה שונה."

 

בתיאטרון הקאמרי שיחק תמרי גם במחזות הזמר "סאלח שבתי" ו"ינטל", וכיום מלבד בהצגה המוסיקלית "הם יורים גם בסוסים", הוא משחק במחזמר "כנר על הגג".

 

מה מייחד את ההצגה הזו מהצגות מוזיקליות אחרות?

"ההצגה הזו היא לא מחזמר אלא תחרות ריקודים, הריקודים הם המשימה. אנחנו מדברים טקסטים ולא שרים אותם. פשוט רוקדים באופן סיזיפי ריקודים חופשיים, שאין להם ממש כוריאוגרפיה, כי מדובר בסך הכל אנשים פשוטים שבאו לרקוד. כאן אני רואה את הערך המוסף של הריקודים. במחזה הזה יש למחול מקום של התשה מאוד גדולה, של מאמץ גופני, מה שהופך אותו למאוד ייחודי. נוצרות מערכות יחסים וכל ההתנהלות היא תוך כדי תזוזה, תוך כדי המחויבות שלנו לרקוד."

 

בהצגה, תמרי מגלם את ג'וני, אחד המשתתפים בתחרות, כשלצידו משחקת אפרת ארנון את אשתו, גולדי. "ג'וני הוא נורא רוצה," הוא מספר על הדמות אותה הוא מגלם, "הוא רוצה להצליח, הוא רוצה את אהבתה של אשתו, הוא רוצה להתקבל על-ידי החבר'ה ולהיות נכון ובסדר. הוא גם רקדן לא רע, אבל קצת ביש מזל לצערו: הוא נופל הרבה, בגלל עשיית יתר ובגלל הניסיון להתחבב על אחרים, דברים שלא ממש עובדים לטובתו."

 

"במקור חשבנו שג'וני יהיה שמן, וזו תהיה הסיבה לנפילות הרבות ולקלמזיות שלו. לבסוף הגענו למסקנה שהוא פשוט בנאדם מקסים ושאין צורך להפיל עליו איזושהי מגבלה, הוא פשוט נופל. כולנו מנסים לעשות דברים, וכשזה קורה לאורך זמן אנחנו נמעד פה ושם. אצלו זה קורה קצת יותר, אבל הוא באמת רוצה להצליח, בעיקר כדי להתחבב על אשתו. זה מצב מאוד קשה לרקוד למעלה מחודש כשאשתך שותקת ולא מגיבה אליך, זו התמודדות לא קלה. הפרטנרית הנפלאה שלי, אפרת ארנון, פשוט שתקה מולי וזה הוציא אותי מדעתי ועזר לי להתקרב לדמות."

 

איך המשחק עם אפרת ארנון?

"אפרת היא פרטנרית נהדרת. באתגר הזה של מערכת היחסים שלנו אל מול השתיקה שלה ניסינו למצוא כמה שיותר דרכים שבהן הקשר בינינו יועברו ללא מלל, לכן חיפשנו המון דברים פיזיים. בסוף הגענו למצב שהיא סוחבת אותי על הגב שלה, כשק קמח, וזה חלק מהביטוי הגופני לקשר הזה. אפרת עזרה לי מאוד בתהליך בו מצאתי את ג'וני."

 

מה היית רוצה שהקהל ייקח איתו מההצגה?

"עבורי להצגה יש חשיבות רבה. אני רואה את זה כריאליטי הראשון, עוד לפני שהחלו תכניות הטלוויזיה. הקהל בא וראה אנשים, בהתחלה כי הם היו יפים, אבל הוא נשאר לראות אותם נופלים, נכשלים, נפצעים וחסרי יכולת. בעיניי, הצופים בהצגה צריכים לראות את זה כמין מראה, כי כמו בצפייה בתכניות הריאליטי, אנחנו אוהבים לאו דווקא לראות את ההצלחות אלא לחזות במתמודדים נכשלים וכואבים. זה צד לא יפה בחברה שלנו."

 

"אנחנו גומרים את ההצגה על ארבע, ממש הרוסים, ועולה השאלה: 'את זה באתם לראות? בשביל זה שילמתם כסף?'. כמו שאומר שלמה בראבא בהצגה: 'אנחנו מספקים בשר לתנינים'. בריאליטי אנחנו רואים את האנושות ברגעי חולשתה, אולי כדי להרגיש טוב יותר עם עצמנו."
 

רוצים לראות את יעקב תמרי בהצגה "הם יורים גם בסוסים"? לחצו כאן לרכישת כרטיסיםמאחורי הקלעיםוידאו מתוך ההצגה "הם יורים גם בסוסים"יעקב תמרי ושחקני ההצגה "הם יורים גם בסוסים"
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים