ראיון עם אודי רוטשילד

 

את אודי רוטשילד אפשר למצוא משחק, בין השאר, את רוברט ב"הם יורים גם בסוסים", המבוססת על ספרו של הוראס מק'קוי ובוימה על-ידי דדי ברון, ואת "גבינה שוויצרית" ב"אמא קוראז'", שכתב ברטולט ברכט ושבוימה על-ידי אודי בן-משה.

 

יש הבדל בין שני התפקידים?

"נורא קשה ב'הם יורים גם בסוסים' ספציפית. זה עומס פיזי לאורך ההצגה, לרקוד ככה שעה וארבעים פחות או יותר ברצף. יש לזה את המשמעות הפיזית ואת הקשיים הכרוכים בכך. במובן הזה יש הבדל, בכל מובן אחר אני לא כך כל מרגיש. בכל תפקיד מנסים לספר סיפור, מקווים כי התפקיד מספיק מעניין; שיהיו לו התחלה, אמצע וסוף; שיהיה מה לספר ושיהיה מעניין ערב-ערב. כל סוגי התפקידים הם טובים ומעניינים ויש מה לשחק בהם."

 

"אמא קוראז'" זה לא המחזה הראשון של ברכט המבוים על-ידי אודי בן-משה בו אודי רוטשילד משחק. הפעם הקודמת הייתה ב"מעגל הגיר הקווקזי", אז אודי גילם את סימון חאחאווה.

 

איך העבודה בפעם השנייה עם אודי בן-משה במחזה של ברכט?

"אני משחק בהצגות של אודי הרבה שנים. בעצם שיחקתי בהצגה הראשונה שאודי עשה תיאטרון רפרטוארי, 'הקיץ' בתיאטרון החאן. אחר כך, אני חושב, בחאן שיחקתי בחמש הצגות שלו. בקאמרי זו הצגה רביעית או חמישית: 'מעגל הגיר הקווקזי', 'אורזי מזוודות', 'בית ספר לנשים' כשהחלפתי את יפתח אופיר, ועכשיו, ב'אמא קוראז''. עם אודי יש לי שפה משותפת ואני תמיד נהנה ושמח לעבוד עם איש כזה מוכשר ובמאי כזה מעולה. בקשר למחזאי, שני הסגנונות של ההצגות שונים לגמרי, גם שני המחזות הם סוגי דרמה שונים לחלוטין: ב'מעגל הגיר' זה היה יותר תיאטרון סיפור בסגנון ההצגה וב'קוראז'' זה יותר דרמה, תיאטרון יותר מסורתי. אלו שתי הצגות שאני מאוד אוהב."

 

ההצגה "אמא קוראז'" מביאה את סיפורה של קוראז' (תיקי דיין), אישה המנסה להתפרנס מהמלחמה. בהצגה, אודי מגלם את "גבינה שוויצרית", אחד מילדיה של קוראז'. לצדו משחקת גלוריה בס, המגלמת את קתרין, אחותו האילמת של "גבינה שוויצרית".

 

איך זה לעבוד עם פרטנרית שלא מדברת?

"זה יישמע קצת בנאלי, אך זה אותו דבר, כי גם בזה צריך למצוא את השאלות והתשובות, את הדיאלוג, ולהבין למה מתכוונים בכל פעולה ומה היא משחקת בכל רגע ומה אתה עונה ואיך אתה מעביר הלאה, אין איזה הבדל מהותי. גלוריה היא שחקנית נהדרת, היא עושה עבודה מצוינת וזה ניכר בתגובות הקהל."

 

ההצגה "הם יורים גם בסוסים", ששלומי מוסקוביץ' עיבד לבמה על פי ספרו של מק'קוי, מספרת על תחרות ריקודים אכזרית בימי השפל הגדול בארצות הברית, בה המשתתפים רוקדים בלי הפסקה במטרה לזכות בפרס כספי. בהצגה אודי משחק את רוברט, משתתף בתחרות, כשהפרטנרית שלו לריקוד היא אנה דוברוביצקי, המגלמת את גלוריה. שניהם מהווים חלק מקאסט שלא כל השחקנים בו הגיעו מעולם הריקוד.

 

אתה רקדת לפני שהגעת לשחק בהצגה?

"בניסן נתיב התעסקנו גם בזה. למדנו גם ריקוד, עבדנו המון עם הגוף. בניסן שמים הרבה דגש על גוף ותנועה. כשהגעתי ל'הם יורים גם בסוסים' לא זכרתי מזה כלום, אך באורח פלא במהלך החזרות זה כאילו חזר לגוף. בהתחלה מאוד התקשיתי, אבל עכשיו אני מאוד נהנה, מאוד כיף לי עם הדבר הזה."

 

איך הייתה העבודה עם אנה דוברוביצקי?

"אנה בחורה מקסימה ביותר ושחקנית מעולה, והיה לנו דיאלוג נהדר במהלך החזרות וגם במהלך ההצגות. לא יכולתי לאחל לעצמי פרטנרית יותר נעימה ממנה."

 

על השתתפותם בהצגה, קיבלו אודי ואנה דוברוביצקי את פרס העובד המצטיין של תיאטרון הקאמרי.

 

איך התחושה לזכות בפרס העובד המצטיין?

"זה תמיד נחמד לקבל פרס."אודי רוטשילד עם תיקי דיין
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים