הקאמרי היום

 

התיאטרון הקאמרי של תל אביב זוכה פרס ישראל 2005

התיאטרון הקאמרי, התיאטרון העירוני של תל-אביב שנוסד ב- 1944, הוא אחד משני התיאטרונים המובילים בישראל. הקאמרי מעלה כל שנה בין 13 ל-14 מחזות חדשים בפני כ- 1,100,000 צופים בתל אביב וברחבי ישראל, כ-2300 הצגות מדי שנה. עד היום העלה הקאמרי על בימותיו כ- 600 מחזות. להקת השחקנים של התיאטרון מונה כשמונים שחקניות ושחקנים ממיטב אמני הבמה בישראל והצגותיו מבויימות על ידי במאים ידועי-שם מן הארץ ומחו"ל. חמישה משחקני התיאטרון זכו בפרס ישראל על תרומתם לאמנות התיאטרון בארץ.
 

 

בתחילת שנת 2003 עבר הקאמרי למשכנו החדש והמשוכלל, הממוקם במיתחם האמנויות של תל אביב, סמוך לבית האופרה הישראלית, הספרייה העירונית ומוזיאון תל אביב. חמשת האולמות של הקאמרי החדש מהווים מרכז תיאטרוני חדיש, תוסס ופעיל. אולם התיאטרון הקאמרי אינו מסתגר במשכנו המפואר אלא מופיע גם בכל פינה בארץ, ובכלל זה ישובי הפרפריה וקו העימות.
 
בשנת 2005 זכה הקאמרי ב"פרס ישראל על מפעל חיים" - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. וכך נימקו השופטים את החלטתם: "התיאטרון הקאמרי של תל אביב הוא תיאטרון ארץ-ישראלי צעיר ברוחו, מגיב, מתגייס וקשוב למציאות שאנו חיים בה. במשך כל שנות קיומו הקאמרי משמש במה מרכזית לכתיבה הישראלית החדשה. הוא שוקד על טיפוחה ועל פיתוחה של המחזאות הישראלית המקורית ומשקיע בחיזוק הקשר עם שיאי התרבות והמחזאות המודרניות העולמיות, תוך חיפוש משמעות להצגתן כאן ועכשיו, ומתוך רצון להצמיח אותן מחדש בקרקע ישראלית. הקאמרי מקפיד על התחדשות וחותר למצוינות בתחומי הביצוע האמנותי על כל מרכיביו - המשחק, הבימוי, התפאורה והמוזיקה - והוא מטפח ייחודיות מבחינת תוכנו, רוחו ואופיו של התיאטרון".
 
בהצגות שמעלה התיאטרון - מחזות ישראליים-מקוריים ומחזות השאולים מן הדרמה העולמית - מושם דגש על נושאים חברתיים, ערכיים ופוליטיים, העומדים במרכז התענינותו של הציבור הישראלי. גם המחזות הקלאסיים הנכללים ברפרטואר של הקאמרי, נבחרים להצגה בשל נגיעתם לנושאים הקרובים ללבנו ולסדר היום הציבורי.
 

בעשור האחרון התחזקה בקאמרי הנטייה לטפל בחוייה הישראלית על כל הבטיה באמצעות המחזאות הישראלית, שהקהל מקבל אותה בתשואות ובהכרת תודה. תוכנית ההצגות של הקאמרי משקפת את רגישותו של התיאטרון לכל המתחולל סביבנו ובקרבנו - תיאטרון ישראלי משמעותי, המגיב למתרחש בחברה בה הוא נוצר.
 
לתיאטרון אגודת ידידים שמרכזה בתל אביב ויש לה שלוחות גם בלונדון ובניו יורק. האגודה תומכת בפעילותו הענפה של התיאטרון ומסייעת בקידום פרוייקטים ייחודיים כמו "קרן השלום" - הבאת בני נוער ישראלים ופלשתינאים לצפייה משותפת בהצגות התיאטרון; "חינוך לתיאטרון" - הבאת חיילים לצפייה בהצגות; סיוע בהבאת אוכלוסיות מיוחדות לצפייה בהצגות; סיבסוד כרטיסים מוזלים לסטודנטים ולאוכלוסיית גיל הזהב; סיוע בתרגום כיתוביות בהצגות בשפות אנגלית, רוסית וצרפתית.

הצגות התיאטרון הקאמרי מייצגות את ישראל בפסטיבלים יוקרתיים ברחבי העולם. בין ההצגות שהוזמנו: אשכבה, המלט, פלונטר, צחוק של עכברוש, יעקובי ולידנטל, בצהרי היום, אנטיגונה, סטמפניו, השיבה לחיפה, האב.
 

ליד התיאטרון הקאמרי הוקם מכון למחזאות ישראלית ע"ש חנוך לוין ז"ל. המכון שם לו למטרה לקדם את המחזאות הישראלית בארץ ובעולם ולהעמיק את המודעות לחשיבותה של מחזאות זו בהתהוות התרבות בישראל. המכון מקיים בין היתר כנסים בינלאומיים בהם נחשפות בפני המשתתפים יצירותיהם של מחזאים ישראלים.

נעם סמל כיהן כמנכ"ל התיאטרון במשך למעלה מ- 20 שנה (קודם לכן היה מנכ"ל התיאטרון העירוני חיפה, ולאחר מכן קונסול לענייני תרבות בארה"ב). כיום מנכ"ל התיאטרון הוא שמוליק יפרח, אשר כיהן קודם לכן כמנכ"ל תיאטרון באר שבע. עמרי ניצן, מנהלו האמנותי של התיאטרון, כיהן כמנהל האמנותי של תיאטרון חיפה, כבמאי-בית ומנהל אמנותי של תיאטרון הבימה, וכמנהלו האמנותי של פסטיבל ישראל בירושלים. חביבה הדר היא סמנכ"לית הכספים והמינהל של התיאטרון הקאמרי.

התיאטרון הקאמרי הינו הקדש. יש לו מועצת נאמנים שמונה 25 חברים ובראשם עומד רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב יפו. לתיאטרון יש ועד מנהל, המונה כ- 8 חברים ובראשו עומד עו"ד עפר שחל.

לתיאטרון אגודת ידידים אשר בראשה עומדת גב' ליאורה עופר.
 
הקאמרי מבית לבית
"מאז ועד היום", הצגתה הראשונה של הקבוצה שייסדה את התיאטרון הקאמרי - יוסף וימימה מילוא, רוזה ליכטנשטיין, אברהם בו יוסף ובתיה לנצט - התקיימה ב - 24.10.1944 באולם "הפועל", ברחוב נחמני 4 ת"א.
 
בשנת 1945 עבר התיאטרון להציג באולם התחתון של אולם קולנוע מוגרבי.
 
בשנת 1955 הוקם ברח' נחמני 4 אולם חדש עבור התיאטרון הקאמרי, שנפתח בהצגה "כטוב בעיניכם" מאת ויליאם שקספיר. אולם זה שימש כביתו של התיאטרון הקאמרי עד 1961, עם הצגת "סיפור גן החיות" מאת אדוארד אלבי.
 
באולם התחתון של קולנוע מוגרבי הציג התיאטרון הקאמרי בין השנים 1945 - 1955,
מ"אלוף בצלות ואלוף שום" מאת ח.נ. ביאליק ועד "קזבלן" מאת יגאל מוסינזון.
 
האולם על גג הפאסאז' בפינת הרחובות דיזנגוף ופרישמן נחנך ב - 1961 עם ההצגה "כנרת כנרת" מאת נתן אלתרמן ושימש כביתו של התיאטרון הקאמרי עד פברואר 2003. באולם זה, שנחשב בשעתו חדשני ומתקדם גם מבחינה טכנולוגית, רשם הקאמרי פרק מפואר בתולדות התיאטרון הישראלי. ההצגה האחרונה שהוצגה על במתו היתה "עוץ לי גוץ לי" מאת אברהם שלונסקי.
 
במרץ 2003 עבר התיאטרון הקאמרי רשמית למשכנו החדש במיתחם האמנויות של ת"א, ליד האופרה הישראלית, מוזיאון ת"א והספריה העירונית. 
בקאמרי החדש שישה אולמות: 
האולם הגדול, קאמרי 1  ע"ש יוסף מילוא - המכיל 932 מקומות ישיבה.
אולם קאמרי 2 המכיל 419 מקומות ישיבה. 
אולם קאמרי 3 - חלל פתוח, אלטרנטיבי, המאפשר את מיקום הקהל בצורות שונות, מכיל כ - 163 מקומות ישיבה. 
אולם קאמרי 4 - אולם החזרות של הקאמרי, המכיל כ - 160 מקומות ישיבה.
אולם קאמרי 5 - ע"ש ד"ר סיירוס ומירטל קאצן - אולם חזרות.
אולם הקפה תיאטרון - חלל אינטימי, הקהל יושב סביב שולחנות קטנים, מכיל כ - 100 מקומות ישיבה.

מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים