נאוה סמל

סופרת ומחזאית, ילידת יפו תל-אביב. בעלת תואר שני בתולדות האמנות מאוניברסיטת תל אביב.

פרסמה עשרים ספרים למבוגרים ולצעירים, וכן מחזות, ליבריות לאופרה, שירה ותסריטים. יצירותיה עוסקות במשפחה הישראלית בצל העבר, בצלקות השואה ובמורשת היהודית. הן תורגמו לשפות רבות וזכו בפרסים בינלאומיים.

(ביניהם: פרס היצירה של ראש הממשלה 1996, פרס סופרות מאגן הים בתיכון, צרפת 1994, "אשת השנה בספרות של תל אביב" 2007).

כובע זכוכית (1985) היה ספר הפרוזה הישראלי הראשון שעסק בדור השני וזכה בפרס משואה. הרומן צחוק של עכברוש שעוסק בהעברת זיכרון בין הדורות (2001), היה רב-מכר, ראה אור ברחבי העולם ויהפוך לסרט קולנוע בהפקה בינלאומית.

הרומן ראש עקום (2012) שעוסק בהצלת מוזיקאי יהודי באיטליה תחת הכיבוש הנאצי, זכה לשבחי הביקורת וראה אור לאחרונה גם באיטליה.

ספרה מזמור לתנ"ך (2015) – שירה דרמטית מחורזת על דמויות תנ"כיות במבט עכשווי ורלוונטי לחיינו בישראל - זכה בציון לשבח בפרס ברנר 2016.

ספרה האחרון פאני וגבריאל המבוסס על חיי סבה וסבתא לאורך המאה העשרים, ראה אור זה עתה בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן-דביר.

יצירותיה האחרונות לבמה: ילדת הפעמון (מחזה מוזיקלי לכל המשפחה, 2012), כלה על הנייר (מחזמר, 2013), בחזרה לאישראל שהוצג ב-2015 על במת "אנסמבל עיתים" מיסודה של רנה ירושלמי.

נאוה סמל מלמדת כתיבה יוצרת ב"בית אריאלה" בתל אביב ולימדה במכללת לוינסקי לחינוך.

מזה עשרים שנה היא מכהנת בוועד המנהל של "משואה" – המכון ללימודי השואה בקיבוץ תל-יצחק. כיהנה גם בהנהלת הקרן החדשה לטלוויזיה וקולנוע, במועצה הציבורית של "יד ושם" ובהנהלת קרן הרווחה למען ניצולי השואה בישראל.

נשואה ואם לשלושה. מתגוררת בתל אביב.

משתתף/ת בהצגות:

תרגום ועיבוד

  • רשיון לחיים
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים