ראיון עם רותי אסרסאי

לאחרונה, מלבד מספר תפקידים מרכזיים שהיא משחקת בתיאטרון הקאמרי, התברגה רותי, למקום התשיעי ברשימת מאה המשפיעים בתרבות הישראלית של מוסף "גלריה" ("הארץ").


איך התחושה עם ה"תואר" החדש?
"אתה יודע, זו מחמאה, אבל יש עוד לגדול, יש עוד להתפתח ויש עוד ללמוד, וזה משהו ששחקן צריך תמיד לשאוף אליו. אנחנו תמיד צריכים ללמוד במקצוע הזה, אתה תמיד חושב שאתה מבין ואתה מגלה שאתה לא. צריך את הרצון ללמוד, את הרעב הזה."


בימים אלו מופיעה רותי בקאמרי בשני מחזות מאת ויליאם שייקספיר: ב"מקבת" בבימוי עמרי ניצן וב"ריצ'רד השלישי" בבימוי ארתור קוגן. כמו כן, הביוגרפיה שלה כוללת לא מעט משחק במחזות קלאסיים נוספים, של שייקספיר ושל אחרים.
 

יש חוויה מיוחדת במשחק במחזות שייקספיריים?
"יש משהו במחזות של שייקספיר שהוא תמיד מעניין. אלו מחזות שנכתבו לפני מאות שנים והם עדיין רלוונטיים, אני משערת כי זה בגלל שהוא כתב על אנשים. הוא ידע לכתוב אנשים כל כך טוב. אני מאמינה שכדי לשחק שייקספיר צריך איזו אש בתוכך. ככה אני חושבת שהוא כותב את האנשים שלו: עם המון יצר והמון אש. יש משהו שהוא כיף לשחק את השפה היפה הזאת, את העברית הגבוהה הזאת, את המילים הכל כך יפות האלה, שאתה פשוט נהנה לדבר את הטקסט השייקספירי. יש תענוג בלומר את המילים האלו מהפה. כשאתה לומד את הטקסטים של שייקספיר והולך עם הנקודות והפסיקים שלו, אתה מרגיש שהוא עשה לשחקן את כל העבודה, ושצריך פשוט להגיד את הטקסט, הכל קיים שם, וזו הגאונות של שייקספיר בעיניי. גם נפלה בחלקי זכות לעבוד עם שני אשפים בשייקספיר כמו גיל פרנק ואיתי טיראן, שהם שני שחקנים שיש להם יכולת גבוהה להחזיק את הטקסט השייקספירי כל כך טוב ועדיין לעשות את זה שלהם."

המחזה "ריצ'רד השלישי" שנכתב בסוף המאה ה-16 מספר על המסע של ריצ'רד השלישי אל הכתר האנגלי, מסע הכולל שחיתות, תחבולות ולא מעט דם. בהצגה מגלמת רותי את ליידי אן, שריצ'רד נישא לה (אחרי שהוא מביא רצח בעלה) כחלק מתכנית עלייתו לשלטון. את התפקיד של ריצ'רד עצמו מגלם איתי טיראן.

איך המשחק לצד איתי טיראן?
"העבודה עם איתי היא תמיד כיפית ומענגת. יש בו משהו שהוא תמיד בגובה העיניים ואף פעם לא משעמם לעבוד איתו. מלבד זה שהוא פרטנר שאפשר ללמוד ממנו ולסמוך עליו, זה תענוג נורא גדול לשחק איתו. זה גם תמיד כיף לשחק עם פרטנר שהוא שחקן טוב, כי הוא גורם לפרטנר שלו להוציא את הטוב שבו."
 

איך הייתה העבודה עם ארתור קוגן?
"לעבוד עם ארתור זה תענוג, כי הדיאלוג תמיד קיים שם, האווירה בחזרות נעימה איתו. אתה יודע מעבר לזה שאתה סומך על הבמאי, אתה יודע כי שיש שם מישהו ששומר עליך. זה אחד הדברים החשובים לשחקן, שבמאי ידע לעזור לשחקן למצוא איפה אפשר למתוח את הגבולות של ועם זאת לשמור עליו."
 

זאת לא הפעם הראשונה שרותי מגלמת את ליידי אן ב"ריצ'רד השלישי". הפעם הקודמת הייתה ב-2007 בתיאטרון הספרייה, גם אז בבימויו של ארתור קוגן.

איך זה לגלם בפעם השנייה את אותו תפקיד עם אותו במאי?
"זה אחרת לחלוטין ממה שזה היה אז. בפעם הראשונה שיחקתי את ליידי אן כשהייתי בת 23-24, עברו שש שנים מאז שעשיתי את התפקיד הזה. זה להסתכל על התפקיד מנקודה אחרת, אני באתי לתפקיד ולתהליך ממקום אחר, התבגרתי מאז, יש בי היום משהו יותר בשל, יש גם פרטנר שונה, אז מן הסתם אני מגלמת את הדמות ממקום אחר."רותי אסרסאי ואיתי טיראןרותי אסרסאי (צילום דניאל קמינסקי)
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים