משך ההצגה: 150 דקות


לרכישת כרטיסים, בחרו תאריך:

הכיתה שלנו

במאי: חנן שניר
כוראוגרפיה: מירי לזר
תפאורה: רוני תורן
מוסיקה: שוש רייזמן
דרמטורגיה: ורדה פיש
תאורה: מאיר אלון

תקציר

זהו מחזה ראשון מסוגו שעוסק בתקופת מלחמת העולם השניה ומתמודד עם היחסים הסבוכים בין היהודים לפולנים. עשרה ילדים, כיתה אחת, פיסות חיים, אהבה ורצח, זיכרון ושכחה, שמתערבבים זה בזה ויוצרים עולם דרמתי, עוצמתי ומרתק. המחזה הוא אוניברסאלי ורלוונטי לכל חברה. הוא מציג בפנינו את ההידרדרות שעוברת חברה שבה ילדים גדלים באווירה של גזענות, חוסר סובלנות ואמונות קדומות .סלובודז'אנק יוצא נגד אושיות החברה הפולנית: הכנסיה הקתולית, וחברה הומוגנית שבה ילדים אינם צריכים להתמודד עם ילדים שונים מהם. זהו מחזה על חברה שנמצאת במצוקה בתקופת המלחמה שמאיימים עליה מצד אחד הגרמנים ומצד שני הרוסים ומבפנים הכנסיה מטיפה לשנאת זרים. המחזה בנוי מ-14 שיעורים המתרחשים בתחילה בכיתה קטנה שהתלמידים בה, עשרה במספר, הם יהודים וקתולים, המתבגרים יחד, עוברים את מוראות המלחמה וממחישים על הבמה את רקמת היחסים ביניהם ההולכת ומסתבכת, ממשחקי ילדות תמימים, לאונס ורצח, גילויי אהבה וגזענות, דאגה וחשדנות, נוסטלגיה ושנאה.המחזה מבוסס על אירוע אמיתי שהתרחש בעיירה ידוואבנה Jedwabne במזרח פולין ב-10 ביולי 1941 כשהשכנים הפולנים הקתולים פורצים לתוך בתיהם של היהודים שגדלו איתם מהילדות, סוחבים אותם בחבלים לאסם תבואה ומעלים 1600 איש באש. בלונדון הוצג המחזה בתיאטרון הלאומי וזכה להצלחה רבה.ההצגה "הכיתה שלנו" זכתה בשלושה פרסים בטקס פרסי התיאטרון הישראלי לשנת 2014ההצגה הטובה ביותר של מחזה מתורגם

במאי השנה  – חנן שניר

הכוריאוגרפיה הטובה של השנה – מירי לזרhttps://www.youtube.com/watch?v=KDCvBHi6-v8

ביקורות
  • "...סיפורה של כתה אחת בעיירה אחת במזרח פולין,,, התבוננות אמיצה על מה שהיה, מותירה את הצופה מתפעל, המום, מזדהה ומתרגש...עשרת השחקנים והשחקניות הנפלאים מצליחים - הודות למלאכת סגנון עדינה וייחודית של המחזאי והבמאי - לעשות את הבלתי אפשרי: לגרום לצופה לאהוב ולהבין את כולם, שחיו את החיים הבלתי הגיוניים שזימנה להם ההיסטוריה ...הקהל מחא להם כפיים בסוף, כי מגיע להם וליוצרי ההצגה על מה שעשו."  (הארץ 13.2.2014)
  • "הצגה חשובה עם איכויות תיאטרון מצוינות... יבגניה דודינה ונטע גרטי מכריחות אותנו להתמודד עם השואה מזווית שונה "... ***** 5 כוכבים (ידיעות אחרונות  13.2.2014)
  • "...חנן שניר ביים הצגה חזקה ומרגשת,..והוביל את שחקניו לביצועים מצוינים, ראויים לציון אלון דהן ומיקי פלג.שורה תחתונה: תיאטרון עשוי היטב. לכו לראות." (כלכליסט 18.2.2014)


מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים