ראיון עם אורלי זילברשץ


ההצגה "אמא קוראז'" - מאת ברטולט ברכט, בבימוי אודי בן-משה ובכיכובה של תיקי דיין בתפקיד הראשי - מספרת על אמא קוראז' המנסה להתפרנס מהמלחמה בין הפרוטסטנטים לקתולים. בהצגה אורלי זילברשץ מגלמת את איווט הנואשת, זונה, המכילה צד רגשני ואימפולסיבי מחד וצד הישרדותי וחסר עכבות מאידך. 

 איך מתמודדים עם הניגודיות הזו?
 "דמויות שיש בהן ניגודים הן יותר מעניינות, יותר מורכבות ופחות חד-ממדיות. מה שאודי ואני ניסינו לעשות זה באמת לייצר איזו דמות שהיא לא הקלישאה האולטימטיבית של הזונה, לנסות לייצר משהו חדש. השם של הדמות הוא 'איווט הנואשת', זה מדליק שקוראים לדמות על שם התכונה הכי בולטת שלה. שקוראים לך 'איווט הנואשת', זה דיי ברור לאיזה כיוון את צריכה ללכת. זה מזכיר לי במוזיקה, שמות של שירים כמו 'סוזי האומללה' ו'ג'ניה הבוכיה'." 

כאמור, אורלי גם שרה שיר בהצגה, "חברתי לאויב" שתרגם אלי ביז'אווי והלחין יוסי בן-נון. 

איך היה לעבוד על השיר?

 "זה קצת יותר נראה לי מונולוג עם מוזיקה מאשר שיר. זה שיר שיוסי בן-נון הלחין, זה שיר מאוד יפה. קצת לא היה לי נעים, השחקנים הגיעו עם קולות חזקים ורדיופוניים כאלה ואני עם קול העורב העלוב שלי. אמרתי שאולי אני לא מספקת את הסחורה, אבל מסתבר שזה היה בסדר." 

איך הייתה העבודה עם אודי בן-משה?
"אודי בן-אדם מאוד מוכשר, לא רק שהוא מוכשר, הוא רואה הכול ויודע בדיוק איך להדריך אותך. אני נהניתי לעבוד איתו, ואחד הדברים שמאוד חינניים אצלו זה שאם הוא לא יודע משהו הוא לא עושה את עצמו יודע, הוא מתלבט איתך בקול רם. הוא לא איזה במאי שיודע הכול ומתיימר לדעת הכול, ומספק לך תשובות, הוא מתלבט יחד איתך, זה נחמד כי אתה מרגיש שאתה עובד עם מישהו על יצירה משותפת וזה מעניין בעיניי. אתה יודע שהוא הולך איתך דרך, ובעצם שואלים יחד שאלות, ומנסים למצוא גם ביחד תשובות. אי אפשר לעבוד עליו, הוא רואה הכול, אם אתה לא נותן כל מה שיש לך ולא לגמרי בתוך העניין הוא ישר עולה עליך." 

 מה את מקווה שהקהל ייקח איתו מההצגה?
 "אני לא רוצה להתחיל בכל מיני נאומים פוליטיים בשקל על כמה רע זה מלחמה, לאור העובדה שדיברו על זה כל כך הרבה. זה אחד מהמסרים של המחזה הזה, אז באמת אין טעם שאני אחזור על כל הקלישאות האלה. אני אף פעם לא יודעת לענות על השאלות האלה, אני לא מחנכת, אני יכולה במקרה הטוב לנסות לגעת למישהו בלב באיזה מקום שיגרום לו לחשוב על משהו. קשה לי לחשוב שאפשר באמת נורא לשנות, סך הכול תיאטרון, עם כל הכבוד. מה אני? סוג של ליצן שבמקרה הטוב מצליחה לגרום לאנשים לצחוק, להתרגש, להביא איזו פיסת חיים, אבל אין לי יומרות יותר מזה." אורלי זילברשץ עם תיקי דיין (צילום: דניאל קמינסקי)אמא קוראז' (צילום: מרב יודלביץ')
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים