אוהד שחר מציג: מקבת על קביים

 

אין ספק כי אוהד שחר הוא שחקן עסוק: כיום הוא משחק ב"מקבת", "קזבלן", "משפחה חמה" ו"רומן משפחתי", ועד לא מזמן גם בהצגות "אורזי מזוודות" ו"עדלאידע". "כשנהנים מתעייפים פחות," הוא מגלה, "אני על הבמה כבר 32 שנה וכבר עברתי תקופות של עומס, אבל עכשיו אני משתתף בארבע הצגות שונות במקביל וכולן רצות יפה."

 

המחזה "מקבת" מאת ויליאם שייקספיר מספר על מסעו של מקבת (המגולם על-ידי גיל פרנק) לכס המלוכה בסקוטלנד, שכולל סדרת רציחות חסרת מעצורים. בהפקה הנוכחית של המחזה, שביים עמרי ניצן, אוהד שחר מגלם את בנקו, חברו של מקבת, שבהמשך יהפוך לקורבן נוסף במסע הרצח.

 

במה שונה בנקו ממקבת?

"בנקו הוא האנטיתזה של מקבת. שניהם מתחילים מאותה נקודה, כשהם חוזרים מהמלחמה. אמנם מקבת הצטיין יותר בקרב, אבל הם חוזרים כחברים, ובהתחלה הדגשנו את החברות ביניהם. ברגע שהם נחשפים לנבואה של המכשפות, או 'הנשים המוזרות', כמו שאנחנו קוראים להן בתרגום הזה, ההבדלים ביניהם מתחילים להיווצר. הנשים האלה מנבאות מקבת את המלוכה, ולבנקו הן מנבאות בנים מלכים. בניגוד מקבת, הדמות שלי לא רודפת את המלוכה, זה לא מדגדג בה. מקבת כל כך נמשך לכוח שזה גורם לו לפעול כמו שהוא פועל, לרצוח ובסופו של דבר לאבד הכל. לעומתו, בנקו מתואר במחזה כאדם שקול, מאוזן, אחראי וטוב."

 

איך משחקים אדם מאוזן ושקול שמוקף בדמויות קיצוניות?
"בתיאטרון תמיד אנחנו נמשכים לדמויות שהן על איזה שהוא קצה, שיש בהן איזו סערה, לכן חיפשתי את הסערה שיש בבנקו. הוא הרי בכל זאת בעל אגו, יש בו בכל זאת איזו קנאה כלשהי כלפי מקבת, ולמרות שהוא לא נסחף כמוהו הוא עדיין תוהה מה הנבואה אומרת לגביו – כי הרי הוא רואה איך מקבת פועל וזה לא מוצא חן בעיניו. הוא היחיד שיודע מה עובר על מקבת והוא חושש יותר ויותר אחרי רצח המלך, כי הוא חושד בו. לעבור ממצב של חברות בין חיילים שהיו מוכנים למות אחד למען השני בקרב, למצב שאולי הוא יהרוג אותי כי הוא פוחד ממני, זה מצב דרמטי שאפשר לשחק אותו מתוך עניין."

 

דמות נוספת שנמצאת לצדו של בנקו היא בנו, פליאנס, אותו משחקנת נעמה שטרית. "נעמה ואני משחקים יחד גם ב'רומן משפחתי', אז אנחנו נפגשים כמעט כל יום. היא מקסימה והיא שחקנית מצוינת", משתף שחר, "ב'מקבת' יש לנו איזה ריקוד על הבמה, ומצחיקה אותנו הסיטואציה הזו שאני רוקד עם הבן שלי שהוא בעצם שחקנית בת 28."

 

עוד סיטואציה יוצאת דופן בהצגה היא זאת שבה אתה צריך ללכת על קביים. איך זה היה בשבילך?

"הקביים היו אתגר בשבילי בתחילה כי לא ידעתי איך להתהלך עמם עד שהשחקן טל וייס לימד אותי. תפסתי את זה דיי מהר וראיתי שזה לא כל כך מפחיד. בסופו של דבר, אני שמח על סצנת הקביים. זו סצנה מאתגרת כי בקאמרי 3, על הבמה ומאחורי הקלעים, השטח מאוד קטן והאתגר הבטיחותי שם לא פשוט. אני מאוד נהנה מן הסצנה הזו שבה אני מופיע מקבת בסיוט שלו כענק שיולד שמונה בנים. זה מין נאמבר עם הומור שמביא את ההצגה לאחד משיאיה."

 

זו לא הפעם הראשונה בה שחר מביא פן הומוריסטי ל"מקבת": הפעם הקודמת הייתה ב-1994 בהבימה, אז הוא גילם את השוער, דמות שבהפקה הנוכחית מגולמת על-ידי אלון דהן.

 

איך זה לחזור ל"מקבת" ולראות מישהו אחר משחק את התפקיד שאתה שיחקת?

"השוער מקבת הוא תמיד תפקיד גונב, כי זו אתנחתא קומית באמצע כל הדם והאימה. אהבתי לשחק אותו  ואני אוהב איך שאלון משחק אותו. אין יותר שונים מאיתנו, והבחירות שלנו שונות, וזה רק מוכיח כמה שייקספיר מרתק ופתוח לכל כך הרבה אינטרפרטציות שונות."

 

איך אתה מתחבר למחזה?

"אני חושב שלמרות שזה מחזה קודר ואפל אפשר להתחבר לאנושיות שבו. יש יצירות שמטפלות באנשים שעושים דברים איומים ונוראים, כמו לרצוח כדי לעלות לשלטון או כדי להיפטר מאויבים. אנשים כאלו מעניינים אותנו כי אלו דברים שרובנו לא היינו מעזים לעשות. זה תמיד מעניין לנסות להבין למה האנשים האלה פועלים ככה. מקבת פועל מתוך חולשה אנושית. מעשיו מקבלים ממד מפלצתי, אבל בבסיס הוא אדם עם תשוקות ופחדים שכל אחד יכול להתחבר אליהם."

רוצים לצפות אוהד שחר במחזה "מקבת"? לחצו כאן לרכישת כרטיסים



בפרימיירת המחזהטריילר המחזה "מקבת"אוהד שחר ב"מקבת"
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים