ישראדרמה וחשיפה בינלאומית של תיאטרון ישראלי


הערב יפתח בתל אביב אירוע החשיפה הבינלאומית לתיאטרון וישרא-דרמה 2013,  שבמסגרתו מגיעים לארץ מנהלי תיאטראות ופסטיבלים, במאים, יוצרים, דרמטורגים ועיתונאים מרחבי העולם, על מנת להיחשף ליצירות ישראליות, לפגוש את היוצרים ולקחת חלק בסימפוזיונים ומפגשים. המטרה העיקרית של החשיפה וישרא-דרמה היא להציג את התיאטרון והמחזאות הישראלים במיטבם, ולעודד אנשי תיאטרון מן העולם להציג תיאטרון ישראלי ומחזאות ישראלית בתיאטראות ופסטיבלים.


המנהלת האמנותית היא לילך דקל אבנרי. מתוך כ-150 הצעות שהוגשו השנה הורכבה תוכנית המשקפת לרוחב ולעומק - גם אם על קצה המזלג - את היצירה התיאטרונית החדשנית בארץ; 14 יצירות, קטעים מתוך עבודות וסימפוזיונים שידונו במחזאות ישראלית ובשאלות על תיאטרון, פוליטיקה וחברה. ערב מיוחד יוקדש ליצירתו של חנוך לוין ובו תוצג גם אשכבה של תיאטרון הקאמרי . כמו כן ייפתח צוהר ליצירתן של רינה ירושלמי כלת פרס ישראל, ותמר רבן – החוגגת השנה 25 שנים למקלט 209.


ההצגות שמשתתפות: אדם לא מת סתם מאת שחר פנקס בבימוי שיר גולדברג (הבימה);  איגלו מאת יחזקאל לזרוב ובבימויו (תמונע); אפיגניה בבימוי גדי רול (תיאטרון באר שבע); איש קטן מה עכשיו בבימוי איתי טיראן (הקאמרי); המלך עומד למות בבימוי רנה ירושלמי (אנסמבל עתים); אנטי בבימוי יבגני אריה (גשר); דינג-דונג מאת ובבימוי תמר רבן (המתבסס על בית ברנרדה אלבה מאת פדריקו גרסיה לורקה), מקלט 209; גוש חמישים מאת ענת אייזנברג; ההיפך מחי מאת אילנית בן יעקוב ומיכל ואקנין (הזירה הבינתחומית);  השחף בבימוי עירא אבנרי (תמונע); זוהי הארץ מאת ובבינוי אייל וייזר (תמונע); מיסטריום קוסמוגרפיקום של קבוצת זיק; ההגרלה מאת סהר סקאלי; סדאם חוסיין מאת ובבימוי יונתן לוי (הזירה הבינתחומית).


השנה הוחלט לאחד את שתי המסגרות החושפות תיאטרון ומחזאות ישראלית: החשיפה הבינלאומית לתיאטרון וישרא-דרמה. מטרת החשיפה הבינלאומית היא להביא לארץ אנשי תיאטרון מובילים על מנת לקדם העלאת הצגות ישראליות בעולם; ואילו אירוע ישרא-דרמה נולד ביוזמת המכון למחזאות ישראלית ע"ש חנוך לוין, במטרה לקדם את המחזאות הישראלית המקורית בעולם. ישרא-דרמה מתקיים ברציפות מאז שנת 2005, ובמסגרת זו מוזמנים לארץ מנהלים אמנותיים של תיאטראות ופסטיבלים, הנחשפים למיטב המחזאות הישראלית. הפרויקט נתמך בידי מנהל התרבות של משרד התרבות והספורט, קשתו"ם – משרד החוץ, עיריית תל אביב-יפו, וקרן ריץ'. בין היוצרים שמחזותיהם זכו לפריצת  דרך בעקבות ישרא-דרמה במהלך השנים: חנוך לוין, הלל מיטלפונקט, סביון ליברכט, מוטי לרנר, עדנה מזיא, בועז גאון, ענת גוב, גלעד עברון, הדר גלרון, יעל רונן ואחרים. 


השנה, במסגרת החשיפה וישרא-דרמה, יתקיימו שני סימפוזיונים בנושאי תיאטרון ומפגש עם הבמאי הצרפתי ארתור נוזיאל יהיו פתוחים לקהל הרחב ויתקיימו באנגלית. 


בנוסף, יתקיים סימפוזיון למחזאות ישראלית, הפותח צוהר נוסף לפניו הרבות של המחזאי הישראלי, על הנושאים שמעסיקים אותו והתבניות שהוא חוקר. ישתתפו בו חמישה מחזאים: בין שני עולמות מאת שרה פון שוורצה, מחזה דו לשוני (עברית וגרמנית) של הקאמרי; הפרדס מאת יוסף בר-יוסף של בית ליסין; הר מאת ירון אדלשטיין בשיתוף דלית מילשטיין של תיאטרון נוצר (בתרגום חדש של לני שחף); פרייבט קולקשן מאת ניצן כהן, תמונע, וספר הפנים שלי מאת אינה אייזנברג, שהוצג לאחרונה בפסטיבל עכו. כולם מייצגים פנים שונות של העשייה בישראל. מחזאים בני דורות שונים, אסכולות אחרות – שמציגים נקודת המבט אישית שלהם על החיים, הזהות והמציאויות המשתנות בישראל.איש קטן, מה עכשיו?אשכבה
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים