עירית קפלן ללא עכבות

המחזמר "דבר מצחיק קרה" שכתבו בארי שבלוב, לארי גילברט וסטיבן זונדהיים, מספר על פסאודולוס, עבד המבקש לצאת לחופשי, המנסה לאחד את אדונו הרו עם אהובת לבו פיליה, קורטיזנה שנמכרה על-ידי הסרסור לייקוס לגנרל גלוריוסוס. בהפקה זו, עירית קפלן מגלמת את דומינה, אמו של הרו.

מיהי דומינה?
"דומינה היא אשתו של סנקס, שמשחק אותו רמי ברוך הנפלא, וכשמה כן היא: דומיננטית מאוד, שתלטנית, מגלומנית, מאוד אוהבת את עצמה. בדרך כלל היא לוקחת את בעלה כמובן מאליו, היא בקושי נותנת לו לדבר, תמיד עונה במקומו, עד שהיא חושדת שהוא בוגד בה וחוששת שיש מישהי צעירה שתיקח אותו. אז היא נעשית רכושנית ואובססיבית לבעלה והיא מתכננת לתפוס אותו על חם, ובסוף האהבה פורחת ביניהם שוב, לפחות בינה לבינו, אני לא יודעת אם בינו לבינה. זאת דמות קטנה, מתוקה, משעשעת מאוד וקצת קומיקסית. אגב, ביחסים של סאדו-מאזו 'דומינה' זו אישה ששולטת, כמו שאצל גברים זה 'מאסטר'. דומינה זה מושג שנלקח מהמילה דומיננטית וגם מיחסי השליט-נשלט, אז יש לשם הזה המון אסוציאציות."

מה היה האתגר בעבודה על הדמות?
"ברוב התפקידים תמיד יש לי איזה אתגר, בתפקיד הזה האתגר היה לשחרר את החיפוש אחרי האתגרים ופשוט ליהנות, לפרוץ את גבולות האיפוק. כל ההצגה הזאת מרשה להשתטות, וזה סוג של אתגר לשחרר את השליטה והאיפוק כדי לשחק את השתלטנית וליהנות מהקומיקסיות שיש בדמויות. אם היית משווה את ההצגה לקופסת צבעים, אז אין דמויות בצבע פסטלי, כולן בגואש ופנדה. אם פיליה היא טיפשונת אז עד הסוף, אם דומינה היא שתלטנית אז עד הסוף, אם פסאודולוס הוא מניפולטור אז עד הסוף, אין עכבות. זה היה אתגר כיפי לשחרר עכבות ולא להתנהג באיפוק. כל הרגשות בחוץ, אם אני מקנאת אז עד הסוף, אם אני רודפת אחרי בעלי אז אני חדורת מטרה, אם אני מפלרטטת עם הגנרל אז גם הפלירטוט הוא עד הסוף עם כל הגיחוך שבמיניות המתפרצת הזאת פתאום אצל דומינה, שהיא נורא פרקטית כל הזמן, עד שפתאום ליד הגנרל היא מתחילה להתערטל ולענטז."

ובמה הצגה כזו שונה מהצגות אחרות?
"יש לי הצגות שאני כל-כך מחויבת לשמור בהן על איפוק ועל כמה רבדים בכל משפט ומשפט, כמו 'פופר' של חנוך לוין או 'איש קטן, מה עכשיו?'. הן גרוטסקיות אבל לכל אחת יש אמת ועולם משלה, בדידות וניכור, ושם זו הרבה עבודה מבחינת הניואנסים. פה, עם כל הניואנסים והליטוש, אפשר ללכת עם החשקים של הדמות עד הסוף, קצת כמו קומדיה דל'ארטה."

ההפקה הנוכחית, שבוימה על-ידי עמרי ניצן, משובצת בקאסט מכובד של שחקנים: שלמה בראבא (פסאודולוס), עידו רוזנברג (הרו), רונה-לי שמעון (פיליה), רמי ברוך (סנקס, בעלה של דומינה), איתי טיראן (היסטריום, עבדה המסור של משפחת סנקס), גדי יגיל (לייקוס) ועוד רבים.

איך הייתה העבודה עם צוות השחקנים?
"זה תמיד עונג צרוף לעבוד עם שחקנים מקצוענים כמו רמי ברוך, שלמה בראבא, גדי יגיל ואיתי טיראן, אני לא יכולה למנות עם כל השמות. זה תמיד כיף לעבוד עם אנשים שעוברים איתם מהפקה להפקה. אצל עמרי ניצן יש את הקאסט הקרוב אליו, שאני קוראת לו 'כוח המילואים' של הקאמרי, שחקנים שעוברים איתו מהפקה אחת לאחרת בשינויים כאלה ואחרים. זו כבר הפקה חמישית או שישית שלי איתו, וזה פחות או יותר קאסט שעם כל אחד בו זכיתי לעבוד. זה מרגיש כמו לחזור הביתה, וזה תמיד נעים לחזור הביתה. חוץ מזה, כשאתה עובד עם שחקנים כל כך מקצועיים וגדולים אז תמיד יש לך מה ללמוד וזה תמיד מושך למעלה."

מי למשל?
"אני אמרתי שלמה בראבא, וגם למוני מושונוב שביים אותי ב'פופר', שזה נורא מרגש בתור ילדה לגדול על 'זהו זה', לראות את המנחים בטלוויזיה, כמו מושונוב ובראבא, שנראים לך מקסימים, ואתה אומר 'איזה כיף אם הייתי חבר שלהם'. ואז, כשאתה מכיר אותם כקולגה, אתה מגלה שהם באמת מקסימים כמו שחשבת, שהם לא עושים כאילו ולא מעמידים פנים. בראבא הוא אדם חם, מקסים ונדיב, ואני שמחה לגלות שהוא כמו שתמיד נראה לי כשהייתי ילדה, והוא מצחיק ומוכשר. גם גדי יגיל, שאני עובדת איתו בכמה הפקות, שהוא באמת איש מדהים וגם אישיות כזו עליזה ושמחה ונעימה לעבודה, ויש עוד הרבה שחקנים שעם כולם עבדתי וכולם אנשים מאוד נעימים לעבודה."

למה כדאי לבוא לצפות בהצגה?
"אני חושבת שכל מי שמחפש ערב של בידור מלוטש, מהנה, משעשע ובמשקל נוצה –זה הערב. כל מי שרוצה לשכוח מהצרות, מהדאגות, מהחדשות, ממסעות הלוויה של אמנים וראשי ממשלה לשעבר שנתקפנו בהם לאחרונה – כל מי שרוצה להניח את זה קצת בצד ולקבל באמת בידור פאן, שהוא מושקע וססגוני, מובטח לו ערב מהנה ומקצועי מאוד. זה לא בידור זול, זה בידור מאוד מלוטש, מאוד מחויך ומאוד מהוקצע. יש בקאסט המון רקדנים ורקדניות, שחקנים ושחקניות ואקרובטים שמפליאים לעשות, זה מאוד כיף לראות דבר כזה. מעין ערב וירטואוזי שכזה.""דבר מצחיק קרה" (צילום: דניאל קמינסקי)עירית קפלן ועידו רוזנברג בחזרות להצגה (צילום: אליצור ראובני)מתוך ההצגה "דבר מצחיק קרה" (צילום: דניאל קמינסקי)
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים