"הכיתה שלנו"

לציון 70 שנה לסיום מלחמת העולם השניה
ההצגה "הכיתה שלנו" קופרודוקציה של התיאטראות הקאמרי והבימה
תייצג את ישראל במסע הופעות חסר תקדים
בארצות הבלקן  18-27 ביולי 2015

 

לראשונה תיאטרון ישראלי בעברית הוזמן למסע הופעות בארצות הבלקן: במקדוניה, אלבניה, מונטנגרו וסרביה. ההצגה "הכתה שלנו" הפקה משותפת של התיאטרון הקאמרי ותיאטרון הלאומי הבימה, שזכתה לשבחים רבים ולאחרונה זכתה בפרס התיאטרון הישראלי: פרס המחזה המתורגם הטוב ביותר של השנה, פרס הבמאי חנן שניר, ופרס הכוריאוגרפיה של השנה מירי לזר.
 

ארצות הבלקן שעברו מלחמות קשות על רק אתני, דתי ותרבותי, בחרו בעידוד הסגל הדיפלומטי הישראלי להציג בפסטיבלים מרכזיים ועל במות מרכזיות את ההפקה הישראלית של "הכתה שלנו" המתעמתת עם הגזענות חוסר הסובלנות, האנטישמיות, הלאומנות והדעות הקדומות.

 

"הכתה שלנו" תוצג במקדוניה בחסות הנשיא ג'ורג' איבנוב Gjorge Ivanov בפסטיבלי הקיץ בשלוש הערים המרכזיות. בסקופיה בתיאטרון הלאומי בשיתוף עם קרן השואה והמוזאון. בפסטיבל באוחריד תוצג ההצגה לראשונה בחצר כנסיית סנט סופיה. הצגה נוספת צפויה בעיר ביטולה שהיתה המרכז היהודי הגדול עד לשואה.

 

לאחר מקדוניה הסיור ימשך באלבניה, מדינה רב תרבותית עם רב מוסלמי, שם לפני ההצגה צפוי להתקיים טקס מיוחד של חסידי אומות עולם למשפחתו של שר החקלאות פנריטי  Edmond Panariti שהצילה יהודים בתקופת המלחמה. הרקורד של אלבניה בתחום זה ייחודי. האלבנים הצילו את כל יהודי אלבניה בעת המלחמה ולאחר המלחמה היו על שטחה יותר יהודים מלפני המלחמה.

 

משם יצאו התיאטראות למונטנגרו. במהלך בקור התיאטרון שם יפקדו את העץ שניטע על ידי קק"ל לזכרו של יאן קארסקי, לוחם מחתרת פולני אשר נשלח לבעלות הברית והגיע עד צ'רצ'יל בכדי לספר לו על הזוועות שקורות ליהודי פולין המהלך מלחמת העולם השניה. למופע במונטנגרו צפויים להגיע בכירים רבים מהממשל המקומי.

 

המסע יסתיים בהצגה בבלגרד במסגרת פסטיבל BELEF היוקרתי, בהשתתפות ראש ממשלת סרביה אלכסנדר וויצ'יץ (שבשבת האחרונה 11.7 חטף אבן בראש במהלך טקס לזכר נרצחי סרברניצה).

 

שגרירי ישראל למקדוניה (דן אורין) לאלבניה (בועז רודקין) ולסרביה ומונטנגרו (יוסי לוי) ילוו את התאטראות במדינות הרלבטיות וישתתפו בשורת אירועים מיוחדים וקבלות פנים לכבודה תאטראות ובמסגרת הפסטיבלים.

 

המחזה, שנכתב על ידי המחזאי הפולני תדיאוש סלובודז'אנק ומבוים על ידי חנן שניר, מבוסס על עדויות של פולנים קתוליים ויהודים תוך כדי חקירה ומשפט שהתנהלו בעקבות פוגרום בעיירה ידוואבנה Jedwabne במזרח פולין ב-10 ביולי 1941 שבו נרצחו 1,600 יהודים על ידי שכניהם הקתולים.

 

המחזאי והבמאי הפכו את החומר המקומי הזה להצגה בעלת משמעות אוניברסאלית על חברה שאיננה מקבל את האחר. חברה שחוסר הסובלנות, הגזענות האנטישמיות והדעות הקדומות מושרשות בה.

 

ד"ר ורדה פיש מנהלת המחלקה הבין לאומית בתאטרון הקאמרי יזמה את המסע ומובילה אותו בשיתוף עם מחלקת הבלקנים במשרד החוץ הישראלי ובסיוע אגף קשרי תרבות ומדע (קשתו"ם) במשרד החוץ ובשותפות ארגונים וחברות ישראליות: קק"ל, אלביט מערכות, LR, נטפים.

 

הופעות המסע של הכתה שלנו בארצות הבלקן

 

18.7 מקדוניה - אוחריד במסגרת פסטיבל הקיץ הבינ"ל של אוחריד.

 

19.7 מופע בביטולה, בפסטיבל הקיץ של ביטולה. בתיאטרון הלאומי של ביטולה

 

21.7 הופעה בסקופיה בירת מקדוניה בפסטיבל הקיץ של סקופיה. בתיאטרון הלאומי

 

23.7 הצגה בעיר טירנה בירת אלבניה

 

26.7 הצגה בתיאטרון הלאומי בפודגוריצה, בירת מונטנגרו.

 

28.7 הצגה בבלגרד, במסגרת פסטיבל BELEF

 

בהצגה "הכיתה שלנו" הישראלית משתתפים שחקנים משני התיאטראות: יבגניה דודינה, נטע גרטי, מיקי פלג, דן שפירא/גיא מסיקה, אלון דהן/דודו ניב, ערן מור, אלכס קרול, רוי מילר, דיויד בלינקה, רותם קינן.

 

קרדיטים של יוצרי ההצגה: במאי: חנן שניר, תרגום: ענת זיידמן, דרמטורגית: ורדה פיש, מוסיקה: שוש רייזמן, תפאורה: רוני תורן, תלבושות: פולינה אדמוב; תאורה: מאיר אלון, כוריאוגרפיה: מירי לזר, תרגום שישים: דניאל אפרת, עוזרות במאי: קארין סיגל, נעה וגנר.

 

לפרטים נוספים:

 

אפרת אברהם-ליבנה, דוברת התיאטרון הקאמרי 3909007 – 052, 6061911/2 – 03

ריאל שמיר-בלאט, דובר התיאטרון הלאומי הבימה, 058-6233639,  5266713– 03

 מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים