ערן מור איש גדול

ההצגה "איש קטן, מה עכשיו?", המבוססת על ספרו של הנס פאלאדה, מספרת על יוהנס פינברג (המכונה "קטן"), פקיד מובטל בגרמניה מוכת האינפלציה טרם עליית הנאצים לשלטון, הנשוי לאמה מורשל (המכונה "מה-מה"), ושניהם מנסים לשרוד את התקופה הקשה. בהצגה ערן מור מגלם את פינברג, התפקיד הראשי.

מה היה האתגר שלך בעבודה על הדמות?
"התפקיד הזה הוא אתגר בפני עצמו. גם בגלל המורכבות שלו – הוא דורש משחק, שירה ותנועה – גם בגלל הנפח הגדול של התפקיד וגם בגלל שההצגה לא קצרה וזה דורש יכולת לשמור על אנרגיה גבוהה לכל אורך ההצגה. אבל אני חושב כי האתגר הכי גדול בכל תפקיד הוא לדעת לספר את הסיפור בצורה הכי טובה שאני כשחקן יכול לספר. זה גם האתגר של הבמאי. ככלל, העבודה על הדמות התבצעה בשני חלקים: החלק הראשון שבו עוד לא הבנתי שפינברג דומה לי והחלק השני שבו נפל האסימון, אחרי שאיתי טיראן אמר לא לחפש אותו רחוק ממני.

אצל שחקן יש תמיד תחושה שכשאתה משחק דמות שדומה לך או את עצמך לצורך העניין אתה לא עושה מספיק. בתחילת הדרך ניסיתי 'לבנות דמות' אבל בדיעבד רוב המרכיבים כבר היו אצלי כי הסתבר שהוא מאוד מזכיר אותי. גם רוב הסיטואציות שבהן הוא נתקל הן מוכרות לי וחלקן אפילו משיקות וזהות לחלוטין לחיים שלי כיום. ברגע שהפנמתי את זה היה לי הרבה יותר קל בעבודה על 'הדמות', אין ספק שקל יותר לשחק משהו שאת רובו אתה חווה בחיים כרגע, השלב הבא הוא כמובן להעמיק ולשכלל את זה כדי שזה ישרת את ההצגה בצורה הכי טובה ויידע לספר את הסיפור בצורה הכי טובה."

את ההצגה ביים איתי טיראן (שגם עיבד את הספר למחזה יחד עם דורי פרנס). זו ההצגה השנייה אותה טיראן מביים, כשהראשונה היא "וויצק" מאת גיאורג ביכנר, שגם בה ערן מור שיחק.

איך העבודה עם איתי טיראן כבמאי?
"איתי מעבר להכול הוא חבר טוב, ובגלל שהדברים נעשים בהתאם הם נעשים בצורה הרבה יותר נעימה והרבה יותר פורייה. זו סביבה כל כך נוחה ומצוינת לעשייה ויצירה. אלה התנאים הכי טובים שאתה יכול לקבל כשחקן להצגה. אני סומך עליו בעיניים עצומות בגלל מי שהוא, האדם שהוא השחקן שהוא. העבודה איתו תמיד נעשית בגובה העיניים, מה שנותן תחושה טובה ומשפחתית."

מי שמשחקת לצדו של ערן, בתפקיד מה-מה, היא דנה מיינהרט. בנוסף אליהם משחקים על הבמה גם יוסי גרבר, גדי יגיל, עירית קפלן, הלנה ירלובה, גיא אלון, גיל וינברג, יואב לוי ושמחה ברבירו (שניהם באותו תפקיד), דודו ניב ויוסי צברי.

איך הייתה העבודה עם דנה מיינהרט?
"אני לא הכרתי אותה בהתחלה, אך לא יכולתי לבקש פרטנרית יותר טובה, תומכת, מפרגנת ומוכשרת על הבמה. כשיש מולך פרטנרית עם כימיה טובה זה עושה את העבודה הרבה יותר קלה."

אתה מרגיש שאתה סוחב את ההצגה על הכתפיים?
"מכורח גודלו של התפקיד כמובן שיש אחריות גדולה, אבל אתה לא יכול לסחוב הצגה כזאת על הכתפיים אלא אם כן יש לך פרטנרים מצוינים ומוכשרים שעומדים מולך ועוברים יחד איתך את המסע הרגשי הזה. יש איתי על הבמה שחקנים נפלאים שהם קודם כל חברים. שחקנים כמו יוסי גרבר וגדי יגיל שאני גדלתי עליהם והיום יש לי את הכבוד ואת הזכות הגדולה לחלוק איתם במה, אבל לא רק הם. כולם. אני מאחל לעצמי קאסט כזה בכל הצגה שבא אשחק בעתיד."

לא קצת מייאש לשחק בהצגה שלא משאירה הרבה מקום לאופטימיות?
"למרות שיש בהצגה מסר לא כל כך אופטימי, אני דווקא דולה ממנה את הרגעים האופטימיים. יש כמה רגעי חסד עדינים בתוך ההצגה שהם דווקא מאוד אופטימיים ומאוד פיוטיים, שלא לדבר על הדמות של דנה, מה-מה, שהיא אופטימית נצחית ודווקא את הניצוצות האלו אני משתדל לקחת איתי. לצערי רגעי החמלה הללו הם דבר שהולך ומתמעט בעולם שלנו וצריך להכיר בהם ולהיאחז בהם.

אני מרגיש שליחות גדולה לשחק בהצגה כזו שהיא רלוונטית וכל כך חשובה לנו, לדור הצעיר, ובכלל לחברה שבה אנחנו חיים. כפי שאמר המלט, 'תפקיד התיאטרון הוא להציב מראה מול פני החברה', ואני חושב שזה בדיוק מה שאנחנו עושים, ואולי נצליח לעורר או לשנות משהו. אני יודע שעליי זה מאוד השפיע. כשאתה משחק משהו שמאוד מזכיר את החיים שלך ערב-ערב אתה נהיה הרבה יותר מודע אליו וזה מחדד לך נקודות בחיים שלך. זו זכות לשחק בהפקה כזאת."

לרכישת כרטיסים להצגה "איש קטן, מה עכשיו?" לחצו כאןערן מור ודנה מיינהרטמתוך ההצגה "איש קטן, מה עכשיו?"ערן מור (צילום: שמחה ברבירו)
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים