סיכום המסע של אלקטרה לקפריסין

ההצגה "אלקטרה" מאת סופוקלס נבחרה לייצג את ישראל בפסטיבל הבינלאומי 19 בדרמה יוונית עתיקה, בקפריסין, יולי 26- 30 2015

תרגום אהרון שבתאי, בימוי כפיר אזולאי, עיצוב תפאורה ותלבושות פולינה אדמוב

 

הפסטיבל בתמיכת משרד התרבות, משרד החינוך, משרד התיירות, והמכון הבינלאומי לתיאטרון.

 

ההצגה "אלקטרה" שזכתה בארץ בפרס לבמאי השנה, כפיר אזולאי, ושחקנית השנה, אולה שור סלקטר, נבחרה לייצג את ישראל בפסטיבל לדרמה יוונית עתיקה המתקיים כל קיץ בקפריסין בתיאטרונים יוונים עתיקים.

השנה ההצגה הופיעה בפאפוס, אמפיתיאטרון יווני עתיק שנבנה ליד העיר הרומאית העתיקה בשם זה. העיר היתה בירת קפריסין, והאמפיתיאטרון היה בשימוש עד המאה ה 5 A.D. בשנים האחרונות הוא מארח הצגות וקונצרטים כל קיץ.

ההצגה השניה עלתה באמפיתיאטרון סקאלי, בניקוסיה. שתי ההצגות עלו מתחת לכיפת השמיים, וההצגה שעוצבה לחלל סגור, הותאמה על ידי הבמאי והמעצבת לחלל פתוח באמפיתיאטרון. כפיר אזולאי ופולינה אדמוב עשו ימים ולילות בכדי להתאים את ההצגה לחלל החדש. הם פתחו את ההצגה, פזרו את השחקנים בין מושבי האבן, ושלבו את ההצגה בחלל הפתוח. בנות המקהלה: דנה וישינסקי, ליאת שטרן, הגר דנון, ומונה מור, התפרשו בקהל הקפריסאי, וניהלו חלק מהדיאלוגים מתוך האמפיתיאטרון. כך גם ביים כפיר אזולאי את יגאל זקס, יוסי קאנץ, ואודי רוטשילד.  מימדי ההצגה הורחבו, וכך גם הקרנות הוידאו.

באמפיתיאטרון המחודש בניקוסיה, ההצגה עלתה במעמד שגריר ישראל בקפריסין, מיכאל הררי, מנהלי תיאטרון מכל קפריסין, ראש ה ITI-, שחקנים, במאים, סופרים, ומוסיקאים. בתום ההצגות הקהל נאמד על רגליו. היתה זו אלקטרה הטובה ביותר שעלתה אי פעם בפסטיבל, נאמר משורות הקהל. הפסטיבל הבינלאומי ה 19 הגיע לסיומו המוצלח עם ההצגה "אלקטרה" של הקאמרי שבצדק רב זכתה לפרסים רבים, אמר מנהל הפסטיבל, מר כריסטוס ג'יורג'יו. והוא המשיך בדברי שבח: הבמאי עטור הפרסים, כפיר אזולאי, ביים את דמותה של אלקטרה מתוך גישה בת זמננו בבימוי בלתי נשכח, ובהופעות נפלאות של השחקנית אולה שור סלקטר.

בתום ההצגה ארחו הנהלת הפסטיבל ושגריר ישראל, מר מיכאל הררי, קבלת פנים גדולת הקף שכללה 40 איש חברי פרלמנט, שרים, יוצרי תיאטרון, ועוד. כולם הרעיפו מחמאות על ההצגה המשלבת שלושה דורות של שחקנים: יוסי קאנץ, הדור המבוגר, הלנה ירלובה, דור הביניים, והדור הצעיר הכולל את אולה שור סלקטר בתפקיד אלקטרה, ואנסטסיה פיין בתפקיד כריסותמיס.

בתום ההצגה הראשונה נלקח לבית חולים מקומי השחקן יוסי קאנץ לטיפול רפואי וחזר מיד ללהקה. לאור השרב הכבד בקפריסין, נאלצו השחקנים ועובדי הבמה לעשות את עבודות ההכנה בלילות, לאחר רדת החמה.

הביקורת המקומית התייחסה להצגה כמוצלחת ביותר בין הצגות הפסטיבל. המבקרת הידועה נונה מולסקי כותבת:

הציפייה האופטימית תוגמלה בנדיבות. הצפיה בהופעה המצוינת של "אנטיגונה" מישראל בשנת 2008 עוררה בי צפיות גדולות לקראת הפגישה החדשה עם התיאטרון הישראלי. ואמנם ההצגה השנה של התיאטרון הקאמרי מלאה את כל הצפיות.  אולה שור סלקטר, אז אנטיגונה, אלקטרה עכשיו, יוסי קאנץ, אז רקדן במקהלה, המחנך עכשיו, וכמוהם כל הלהקה, עבדו ברמה מקצועית גבוהה ביותר ובנו גשר של אמון וכבוד מקפריסין לתל אביב. אהבנו את המימד הרגשי והאסתטי שבנה כפיר אזולאי.  התפאורה של פולינה אדמוב הציגה את הבית של אטריאוס, את הארמון, מבחינה חיצונית ופנימית כחדר מתים המאכלס גופות שונים. הוידאו המעולה של יואב כהן החדיר לשם דימויים מהילדות של אלקטרה ואורסטס, לכודים לנצח במיתוס האישי שלהם, מצפים למוות הבא.  השילוב לאורך ההצגה של וידאו מוקלט עם תמונות חיות היה מדהים, והדגיש את לכידת הריבונות של העבר בהווה של הגיבורים.

נוכחות הקרח שכיסה את הבמה לכל אורך המחזה, מסמלת את הזמן שנעצר.  אלקטרה, עטופה במעיל כבד, לכודה בו כפי שהיא לכודה בטראומת הילדות שלה וברצון לנקום.

הבמאי מביים את ההצגה מתוך נקודת מבטם של הילדים אלקטרה, אורסטס, וכריסותמיס לאירועים: האובססיה האופיינית לגיל ההתבגרות, סיסמאות הנקמה על הקירות, הסיוטים של החרקים, כל אלו באים מעולם הילדות. וקליטמנסטרה המצוינת שמשחקת הלנה ירלובה, גם היא מבוימת מנקודת מבטם של ילדיה, אלקטרה ואורסטס, חסרת ביטחון, סמל ומכשיר של נקמה.

המוסיקה הנפלאה של אלדד לידור משאירה בנו זכרון אקוסטי חזק מההצגה המתלווה לזכרון אופטי מרשים ביותר ממנה. פילניוז  9.8

לאור הצלחת ההצגה, לאחר שהעיר פאפוס נבחרה כבירת התרבות של אירופה לשנת 2017, סוכם בין מנכ"ל תיאטרון הקאמרי לנציגת הפרויקט העולמי של בירת תרבות אירופה cultural capital of Europe, אלכסנדרה אתלידס, שהקאמרי ייצג את ישראל בפסטיבל בפאפוס במסגרת חגיגות פאפוס – בירת התרבות של אירופה 2017 עם ההצגה "אשכבה."

הופעות ההצגה בקפריסין בתמיכת משרד החוץ הישראלי.

כתבה ד"ר ורדה פיש, מנהלת המחלקה לקשרים בינלאומיים<
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים