"אלקטרה" בפסטיבל הבינלאומי לדרמה יוונית עתיקה

היום יצא הקונטיינר עם התפאורה של ההצגה  "אלקטרה" של תיאטרון הקאמרי שמשתתפת בפסטיבל הבינלאומי  ה-19 לדרמה יוונית עתיקה בקפריסין  27 ביולי 2015 ותציג בתיאטרון יווני עתיק מתחת לכיפת השמיים

 

http://www.greekdramafest.com/

התיאטרון הקאמרי הוזמן להציג את ההצגה "אלקטרה" מאת סופוקלס בבימויו של כפיר אזולאי ובתרגום אהרון שבתאי (שזיכה אותו בפרס התרגום הטוב ביותר בטקס פרסי התיאטרון הישראלי לשנת 2014 ) בפסטיבל הבינלאומי ה-19 לדרמה יוונית עתיקה שיתקיים ב-27 יולי 2015 בקפריסין.

 

הפסטיבל מאורגן על ידי המכון הבינלאומי לתיאטרון (ITI), משרד החינוך והתרבות המקומי , ומשרד התיירות בקפריסין. ההצגה תעלה בתיאטרון העתיק בפאפוס ובתיאטרון העתיק בניקוסיה.

 

"Magnificent performance that we are very interested in hosting"  -  ציינה הוועדה  הבוחרת בהצגות המשתתפות, על אלקטרה.

 

International Festival of Ancient Greek Drama הפסטיבל הבינלאומי בדרמה יוונית עתיקה מתקיים כל קיץ משנת 1996. הפסטיבל ארח להקות תיאטרון מכל העולם: יון, אנגליה, ארה"ב, גרמניה, רוסיה, רומניה, שבדיה, קרואטיה, בולגריה, איטליה, אוסטריה, קוריאה, סין, סלובניה, קפריסין, ועוד. הקשת הרחבה של הארצות המשתתפות בפסטיבל מדגישה את האוניברסאליות של דרמה יוונית עתיקה, ומדגישה את הנוכחות החיה שלה בעולם. הפסטיבל מתקיים בקיץ, כשקפריסין מארחת אורחים רבים מכל העולם, והצגות הפסטיבל נחשפות לקהל רב תרבותי.

 

כל ההפקות המשתתפות מבוססות על הטקסט הטרגי או הקומי המקורי העתיק וכולן תעלנה באמפיתיאטרונים עתיקים, פתוחים לשמים.

 

כפיר אזולאי, במאי ההצגה, זכה בפרס במאי המצטיין ע"ש יוסף מילוא 2014 על בימוי ההצגה אלקטרה. אולה שור סלקטר זכתה בפרס ראש עיריית תל אביב- יפו ע"ש אברהם בן יוסף עבור תפקידה כאלקטרה, והלנה ירלובה זכתה בפרס זה על תפקידה כקליטמנסטרה, אמה של אלקטרה

 

בהשתתפות השחקנים: אולה שור-סלקטר, הלנה ירלובה, גלוריה בס, אודי רוטשילד, יוסי קאנץ, יגאל זקס, דנה וישינסקי, רותם דנון, מונה מרקוביץ-מור,  ליאת שטרן.

 

המחזה  הוא דוגמא לטרגדיה נצחית וגורל הבלתי נמנע.

 

הטרגדיה הקלאסית של סופוקלס מספרת על משפחת בית אטריאוס – משפחה שנקרעה בעקבות רצח, נקמה ושכול.

 

אגממנון מקריב את בתו איפיגניה, כפי שהצטווה על ידי האלים, על מנת לנצח במלחמת טרויה. כשהוא חוזר ליוון כמנצח, רוצחת אותו אשתו קליטיימנסטרה, כנקמה על הקרבת בתה איפיגניה, ותופסת את השלטון בכוח הזרוע, ביחד עם מאהבה אייגיסתוס.

 

המחזה נפתח בדרישתה הבלתי מתפשרת של אלקטרה לצדק. היא מאמינה שהיא היחידה שעדיין מבכה את העוול שנעשה לאביה, והיא מצפה לשובו של אחיה אורסטס, כדי להוציא לפועל את הנקמה המיוחלת. 

 

הזמן קפא. אלקטרה אינה מצליחה להשתחרר מאותו יום בו היא ואחיה ראו, כילדים, את גופת אביהם, אותו יום בו גמלה בה ההחלטה לנקום.

 

הרצון הבלתי מתפשר של אלקטרה לעשיית צדק ואובססיית הנקמה שלה, ממשיכים להזין את מעגל הדמים הרצחני.  

 

קרדיטים: מאת סופוקלס, תרגום אהרון שבתאי, בימוי: כפיר אזולאי, תפאורה ותלבושות:פולינה אדמוב, תאורה: קרן גרנק, מוסיקה: אלדד לידור, וידאו ארט: יואב כהן מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים