"שיעור מאלף באנושיות"

 

המושג הרחקת העדות משמש יוצרי תיאטרון בעיקר כשהם מראים משהו אחד, אך מתכוונים למשהו אחר לגמרי. הכוונה בהרחקת העדות היא ליצור אצל הצופה מעין מראה, דרכה יוכל לראות נכוחה את המציאות שהוא עצמו חי בתוכה, על דרך ההשוואה לעדות הרחוקה. זה בדיוק מה שעושה הבמאי איתי טיראן במחזה החדש, הצבעוני והמרהיב, לא פחות, "איש קטן, מה עכשיו?", המבוסס על ספרו של הנס פאלאדה ("לבד בברלין").

 

גרמניה (רפובליקת ויימאר, למען הדיוק) של שנות ה-30, עוני נורא שורר בכל, הזוג הצעיר יוהנס קטני פינברג (ערן מור) ואמה מה-מה מורשל (דנה מיינרט) נכנסים הריון ומחליטים להתחתן. הבעיה הגדולה היא כמובן כסף. יותר נכון המחסור בו, בעבודה ובפרנסה. המחזה מלווה את קטני ומה-מה במאמציהם הקיומיים, זוהי הצצה נוגעת ללב לשנתיים שקדמו לעליית היטלר לשלטון ואמירה נוקבת על קיום, אנושיות וצדק חברתי. אמירה הנוגעת, מאד, גם לישראל של 2013. הרחקת העדות כבר אמרנו?

 

מסביב לקטני ומה-מה, ובניגוד גמור ומופלא לקיומן העלוב של הדמויות שבו, בונה המחזה עולם צבעוני, עשיר ומוזיקלי להפליא, שבו כל איש הוא מלך. כל אחד מצוות השחקנים (הלנה ירלובה, גדי יגיל, יוסי גרבר, עירית קפלן, יואב לוי, גיל וינברג, דוד ניב, גיא אלון ויוסי צברי) משחק בכמה תפקידים וכולם, ללא יוצא מהכלל, נותנים תצוגה מאלפת, הכוללת שירה, ריקוד ותנועה בלתי פוסקת.

 

ירלובה, בתפקיד הגברת פינברג (אימו של קטני), מספקת דמות אקסטרווגנטית וצבעונית שעושה את ברלין בכל הכוח עם ניקוטין ובירה (!), אבל בעצם היא אישה מבוגרת, שברירית ורגישה. גדי יגיל משחק את יאכמן, מיני מאפיונר עם פוזה גדולה ומזוודה סודית ובן זוגה של הפינברגית החוגג איתה במסיבות זימה, אך אדם עם לב זהב העוזר ככל יכולתו הדלה לזוג הצעיר. יוסי גרבר מפציע בכמה תפקידים מעולים, שהבולט מביניהם לטעמי הוא מונולוג מרטיט לב שהוא נושא כבעלת הבית (אם אפשר לקרוא לדירת גג עלובה בית) הזקנה של האנשים הצעירים, שכל כספה נגנב. "זו האינפלציה", אומרת לה מה-מה התמימה. "נגנב!", צועקת הזקנה, "גנבו!".

 

על המוזיקה המקורית ועיבודי השירים אחראי דורי פרנס, בעזרתו של עמית פוזננסקי, על התפאורה המסתובבת והתלבושות פולינה אדמוב, על המולטימדיה והוידאו-ארט אדמוב ביחד עם קטיה שפלביה ועל הכוראוגרפיה והתנועה גיא אלון. גם לכל אלה חלק בלתי נפרד מיופיו של המחזה.

 

במשך כשעתיים שאב אותי האיש הקטן לעולם רחוק מאד וקרוב כל כך. יצאתי ממנו נפעם. בדרך הביתה הלכתי לצד בני זוג מבוגרים ששוחחו בהתרגשות. זה היה בדיוק כך, אמרה האישה לבעלה בעיניים בורקות, אני זוכר את היום שבו פיטרו את אבא שלי ממפעל הטקסטיל שבו עבד, ענה לה הבעל, הוא הלך הביתה וחטף בדרך מכות מפעילים של המפלגה הנאצית. חודשיים אחר כך עלה היטלר לשילטון. העוני העלה אותו לשם, לא שום דבר אחר.

 

זוגות צעירים, מבוגרים וכל איש קטן במדינה, לפני שאתם לוקחים משכנתא או לחילופין בונים עוד אוהל ברוטשילד, עשו לעצמכם טובה גדולה ולכו לראות את המחזה הזה. תקבלו שיעור מאלף באנושיות.

 

רוצים לצפות בהצגה? לרכישת כרטיסים לחצו כאןערן מור ודנה מיינהרט"שיעור מאלף באנושיות". מתוך ההצגהמתוך ההצגה "איש קטן, מה עכשיו?"
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים