שיער המחזמר הגדול


 

שיער

המחזמר הגדול

בהשתתפות 45 שחקנים , רקדנים , זמרים ונגנים

מחזה ושירים: ג'רום רגני וג'יימס ראדו

מוסיקה: גאלט מק'דרמוט

תרגום: אהוד מנור

במאי: משה קפטן

כוריאוגרף: אביחי חכם

ניהול מוסיקלי: ג'וני גולדשטיין וטל בלכרוביץ'

עיצוב תפאורה: ערן עצמון

עיצוב תאורה: קרן גרנק

עיצוב תלבושות: יובל כספין

עיצוב וידאו ארט: יואב כהן  הדרכה קולית: דוקי עצמון

עיצוב סאונד: ישי חממי

יחסי ציבור: ארבל תקשורת מפיק בפועל : חיים סלע

 

משתתפים: עוז זהבי , חן אמסלם, דן שפירא, מירב פלדמן,

עידו רוזנברג/דני לשמן, מיי פיינגולד, אופיר צמח

עדי אברהמי, עינת אזולאי, אברי ארבל, זוהר בדש, נתנאל בסיל ,נועה גורן,הילה הוייזמן, נטע טמשה , כפיר לוי, עמית לוי, יואב מילשטיין,

רוני מרחבי,אור משיח,  נעמה נחום, אלון סנדלר, נועם עמית, גל קורן, משי קליינשטיין ,אייר שטיימן,

אור דנון, מור חממי, שירן לגזיאל, אמילי מגנאג'י, , יגאל משינסקי

אדר ריקליס, עוז שושן, מיכאל שניידר.

 

המחזמר , שעלה לראשונה ב 1967 , שתול במקורו בתקופת "ילדי הפרחים" של שנות השישים – חבורה של פעילים תוססים , ארוכי שיער , שחרטו על דגלם את המאבק לשלום , לשוויון , לאהבה, לחופש ולאחווה בין בני האדם. שירי המחזמר , שהפכו ללהיטים במצעדי הפזמונים , הפכו עם השנים לביטוי של מרד נעורים וביקורת חברתית נוקבת, כשבניהם: "תנו לשמש יד" , "אין לי חיים" , "אנה אפנה" , "כמה קל ללעוג" , "אקווריוס" ועוד רבים אחרים.

"שיער" עוסק לא רק בביקורת אלא גם מביא סיפורי אהבות נכזבות וטלטלות רגשיות , לצד שאלות רבות המעסיקות צעירים עד היום: זהות מינית , הפרט מול הקבוצה , והאינטרס האישי מול הציבורי.

 

סיפור המחזה מתאר חבורת צעירים תוססת , שבתוכה כולם אוהבים את כולם, וכולם רוצים לעשות אהבה עם כולם: האד מאוהב בג'ני , ג'ני מאוהבת בקלוד , קלוד מאוהב בשילה , שילה מאוהבת בברגר (שאינו מעוניין ב כלל). ולצידם, ווף , צעיר דו מיני המאוהב בכולם , ובמיוחד בזמר מיק ג'אגר. יחד הם מבלים 48 שעות אחרונות לפני גיוסו של קלוד לצבא ארצות הברית , ועושים הכול כדי למנוע ממנו להשאיר אותם מאחור ולהצטרף לשורות הצבא.

 

כשעלה לראשונה היה "שיער" מחזמר רוק מהפכני, פורץ דרך שהעז לא רק לעסוק בנושאים חברתיים בוערים , אלא גם שבר את המוסכמות המקובלות בתיאטרון והפך כל הצגה בכל ערב ובכל מקום בעולם לאירוע תיאטרוני שסחף את הקהל להפנינג של ממש בסופו.

לא סתם כנראה נכתב על המחזמר עם עלייתו המחודשת על הבמה על בימות ברודווי ב 2008: "כיום 'שיער' נראה יותר נועז מתמיד". במרוצת השנים הפך המחזמר לרלוונטי יותר ויותר , והפך למושא הזדהות של מיליוני צופים בעולם כלו (כולל בישראל , בשתי הפקות שהועלו כאן) כשבמרכזו שאיפתם של הצעירים לעולם טוב יותר המשוחרר ממלחמות כשעיני כל נשואות לשלום המיוחל.

"שיער" הוא לא רק סמל לתקופה אלא למחאה על זמנית של התרבות האנושית בכלל ואנשים צעירים בפרט בעד שלום , פתיחות ואחווה. מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים