קיזוז - רומן לא חוקתי


ההצגה החדשה קיזוז שעלתה על הבמה בתיאטרון הקאמרי, שעוסקת ברומן לוהט בכנסת, היא קומדיה של טעויות שצוחקת על הימין והשמאל  במידה שווה. כינסנו את השחקנים הראשיים לבדוק מה דעתם על רומנטיקה בבית המחוקקים 

זה מתחיל במיטה, וממשיך בכנסת. בין לבין, יש פינוי יישובים, הצבעות גורליות ובעיקר הרבה צחוקים. ההצגה קיזוז">קיזוז, שמתרחשת על רקע התרחשויות הרות גורל - ערב הצבעה בכנסת על פינוי התנחלויות בשטחים - מצליחה להוציא פרצי צחוק בלתי נשלטים מהקהל ומאיימת להיות השלאגר הבא של תיאטרון הקאמרי.

398807541_436_01

במיטה המדוברת שוכבים שני חכים משני קוטבי המפה הפוליטית: בני שבות (שמואל וילוז'ני) חכ ימני מהקואליציה, מתנחל נשוי פלוס 8 ילדים שרצים על הגבעות, ותמרה ירדן (לימור גולדשטיין">לימור גולדשטיין) חכית שמאלנית מהאופוזיציה, אלמנה ליברלית ושופעת חיים. הרומן ביניהם מתנהל בסודיות מוחלטת כשברקע עימותים סוערים בטלוויזיה ודיונים קולניים בכנסת. העניינים מסתבכים כששניהם נעלמים באופן מסתורי ביום ההצבעה הגורלית על פינוי היישובים, וכל הניסיונות לאתרם נכשלים.

בין הוויכוחים בחיים הציבוריים למשחקים בחדר המיטות, מסתובבות באזור עוד כמה דמויות משעשעות: מוריה, אשתו הנבגדת של בני שבות (אודיה קורן">אודיה קורן), שמגיעה לכנסת בתור ראש השדולה נגד הפינוי ומוצאת זמן לחתום על הסכם פיצויים למפונים; עוז, העוזר הפרלמנטרי של החכית ירדן (מורן קל), שבודק את גבולות הליברליות של הבוסית עם מזוודה מלאה באביזרי סאדו-מאזו, ובומי, יור הקואליציה (יואב לוי">יואב לוי) שיעשה הכל, אבל הכל, כדי להשיג רוב בהצבעה. וכל זה לפני שדיברנו על שפרה עוזרת הפרלמנטרית של בני שבות (שמגלמות לסירוגין נעמה שטרית ורוני שובל), שמפעילה את קסמיה על אלקנה בנו נער הגבעות שקושר עצמו לעצים במאחזים (ארז כהנא); חכ עבדאללה שחאדה מסאלחה, חכ ערבי עם נטייה קלה לאלכוהוליזם שנעלם גם הוא מההצבעה ועובד מדינה דתי (שניהם בגילומו של אבי טרמין), וכבשה בשם שפרה.

304899_10151155770438366_1659806806_n_720

החזרה הגנרלית של ההצגה התקיימה ביום ההולדת של המחזאי, אילן חצור. זה כנראה סימן למזל טוב, כי עושה רושם שקומדיית הטעויות שביים אלון אופיר, הולכת לסחוף את הקהל למרות - ואולי גם קצת בזכות - דרישתו של חכ אורי אריאל מהבית היהודי שנזעק להוריד אותה עוד בטרם עלתה.
המחאה של חכ אריאל עורר לא מסעירה את וילוז'ני, שמגדיר אותה סערה בכוס מים. לדעתו, החכים זוכים בהצגה לטיפול עדין. אנחנו לא עושים על הבמה דברים יותר קיצוניים או מבזים את החכים יותר ממה שהם עושים בעצמם, הוא מוסיף.

לקורן יש הסבר משלה. בתור שחקנית אני מבינה את הצורך בתשומת לב, היא אומרת. היום גם פוליטיקאים צריכים את זה. אבל רבאק, זה היה שקוף והייתי נבוכה בשבילו. גולדשטיין, מצדה, מודה לחכ אריאל שחסך להצגה הוצאות על יחסי ציבור.

האם רומן בין חכ מתנחל לחכית שמאלנית יכול להתרחש גם במציאות? קורן לא מאמינה. אני מניחה שיש רומנים בין חכים באותו צד, אבל רומן לוהט בין חכים מצדדים מנוגדים נראה לי פחות סביר, היא אומרת. קשה מאוד למצוא גם זוגות רגילים כאלה. מצד שני, חכים הם לא אנשים רגילים במיוחד. גולדשטיין לעומתה חושבת שהכנסת לא שונה ממקומות תעסוקה אחרים ומזכירה: רומן במקומות עבודה זה מאוד מקובל.

כך או כך, הקהל מגיע וצוחק. אחרי הכל, מסבירים השלושה, זאת המטרה: מדובר קומדיה של טעויות והכל נעשה כדי שהצופים ייהנו. אנחנו באים לעשות שמח, ללא הבדל בין ימין ושמאל, אומרת גולדשטיין. אני מאמינה שאנשים שיש להם חוש הומור, לא משנה מאיזה צד הם במפה הפוליטית, יצחקו. אין סיבה שהקהל באריאל, למשל, לא יצחק כמו הקהל בתל אביב.

קורן מסכימה איתה, ומסבירה שכל הצדדים יוצאים מגוחכים ומעוררי צחוק במידה שווה. המדינה, היא מסכמת, מספקת חומרים לקומדיה משובחת, וכל מה שנותר הוא לעשות בהם את השימוש הנכון.

 

 מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים