פסטיבל ספרים על הבמה 2012

שחקנים מישראל ומצרפת קוראים ספרות עברית וצרפתית על במה אחת בתיאטרון הקאמרי ובתיאטרון דימונה 10 -13 בספטמבר 2012 .
פסטיבל ספרים על הבמה יתקיים זו השנה השנייה ביוזמת המכון הצרפתי, שגרירות צרפת בישראל והתיאטרון הקאמרי. שחקני תיאטרון וקולנוע מובילים מצרפת ומישראל יקריאו קטעים ממיטב הספרות הצרפתית והישראלית על בימת התיאטרון הקאמרי ובימת תיאטרון דימונה.
ההקראות התיאטרליות של מיטב קטעי הפרוזה מבוצעות בפרשנויות ובסגנונות שונים מפי שחקנים משתי המדינות, מביאות לבמה מפגש ייחודי בין ספרות ותיאטרון ומעניקות חוויה יוצאת דופן ומרגשת לקהל הרחב. כל קטעי הקריאה ילוו בתרגום בכתוביות בשתי השפות.

פסטיבל ספרים על הבמה,יתקיים בין התאריכים 13-10 בספטמבר 2012 ויארח את השחקנים הצרפתים אמירה קזאר, ז'אן-פייר מארייל, אגאת נתנזון והסופר הצרפתי אלן מבאנקו (פרטים עליהם בהמשך הקומוניקט). מישראל ישתתפו הסופרים: אורלי קסטל-בלום, רונית מטלון, מאיר שלו ומשה סקאל, והשחקנים (לפי סדר האב): יעל אבקסיס, אניה בוקשטיין, ששון גבאי, זוהר גורן, יבגניה דודינה, יעקב זאדה, עידו מוסרי, אופיר נהרי, מנשה נוי, תמר קינן, יפתח קליין, דרור קרן, נועה רבן-קנולר, עמוס תמם. בפסטיבל ישתתפו גם מוזיקאים, ביניהם ערן צור בביצועים לשירה צרפתית קלאסית ומודרנית.

הפסטיבל יערוך מחווה מיוחדת לסופר הצרפתי פסקל קיניאר, בערב שיוקדש למפורסם שבספריו, כל הבקרים שבעולם, לרגל צאתו בעברית (בהוצאת סמטאות ובתרגומה של חגית בת-עדה). לראשונה ישוב השחקן הצרפתי ,אורח הפסטיבל ז'אן-פייר מארייל, לתפקידו הבלתי-נשכח כמסייה דה סנט-קולומב, נגן הויולה-דה-גמבה מן המאה ה-17, אותו שיחק בעיבוד הקולנועי של כל הבקרים שבעולם בסרטו עטור הפרסים של הבמאי אלן קורנו.


להלן לוח האירועים:

יום ב', 10 בספטמבר, בשעה 20:00
אולם קאמרי 4
ציפורי לילה, גלצ
הקלטה פומבית של התכנית ציפורי לילה מתפייטות עם דורי מנור ושלומציון קינן
אורח: הזמר ערן צור, בשירי ברסאנס, בודלר ועוד.
בשיתוף גלי צהל.

יום ג', 11 בספטמבר, בשעה 20:30
אולם קאמרי 2
אירוע הפתיחה החגיגי בנוכחות שגריר צרפת בישראל.
בהשתפות הסופרים אלן מבאנקו, רונית מטלון ומאיר שלו
יעל אבקסיס קוראת מספרו של אלן מבאנקו זיכרונות של דורבן
ז'אן-פייר מארייל קורא מספרו של מאיר שלו פונטנלה
אמירה קזאר קוראת מספרה של רונית מטלון קול צעדינו
דרור קרן קורא מספרו של אלן מבאנקו כוס שבורה
יבגניה דודינה קוראת מספרו של אנדריי מאקין חיים של אלמוני
מנחה: תמר קינן


יום ד', 12 בספטמבר, בשעה 20:30
בתיאטרון דימונה
בהשתתפות הסופר אלן מבאנקו
אגאת נתנזון ויבגניה דודינה קוראות מספרו של עמוס עוז סיפור על אהבה וחושך
אופיר נהרי, זוהר גורן, ונועה רבן-קנולר קוראים מספרו של דויד פואנקינוס העדינות
אמירה קזאר קוראת מספרה של רונית מטלון קול צעדינו
ששון גבאי קורא מספרו של אלן מבאנקו כוס שבורה

יום ה', 13 בספטמבר, בשעה 20:30
באולם קאמרי 2
בהשתתפות הסופרים אורלי קסטל-בלום ומשה סקאל
מנשה נוי קורא מספרו של ז'אן אשנוז לרוץ
אמירה קזאר קוראת מספרו של משה סקאל יולנדה
אניה בוקשטיין, עמוס תמם ועידו מוסרי קוראים מספרו של דויד פואנקינוס העדינות
אגאת נתנזון קוראת מספרה של אורלי קסטל-בלום היכן אני נמצאת
ששון גבאי קורא מספרו של אנדריי מאקין חיים של אלמוני
מנחה: עידו מוסרי

יום ה', 13 בספטמבר, בשעה 22:00
בקפה תיאטרון הקאמרי
מחווה לפסקל קיניאר - ערב מיוחד סביב הספר כל הבקרים שבעולם.
לראשונה בישראל, ישוב ז'אן-פייר מארייל לתפקידו הבלתי-נשכח כמסיה דה סנט-קולומב, נגן הויולה-דה-גמבה מן המאה ה-17, אותו שיחק בסרט כל הבקרים שבעולם, שעובד מן הנובלה של פסקל קיניאר.
לרגל צאת תרגום הספר לעברית, יקראו ז'אן-פייר מארייל, יפתח קליין ויעקב זאדה קטעים מתוכו בצרפתית ובעברית. טל ענבר תלווה את הערב בויולה-דה-גמבה.

מידע על פסטיבל ספרים על הבמה 2 באתר האינטרנט של שגרירות צרפת:
בצרפתית: www.ambafrance-il.org/Livres-en-scene-Acte-II.html
בעברית: www.ambafrance-il.org/article10203,10203.html

להזמנת כרטיסים בתיאטרון הקאמרי, תל-אביב:
התיאטרון הקאמרי של תל אביב, שד' שאול המלך 19, תל אביב
כרטיסים בקופת הקאמרי: 03-6060900, 03-6060960, 1-700-707-990
www.cameri.co.il
למנויי המכון הצרפתי ולחברי עמוד הפייסבוק של המכון הצרפתי, 50% הנחה עם הקוד: 3707
להזמנה בתיאטרון דימונה:
מחיר כרטיס: 30 שח. טלפון לרכישת כרטיסים: 08-6551782
www.dimonalabtheater.co

פרטים על השחקנים והסופרים הצרפתים אורחי הפסטיבל:

אמירה קזאר, מהבולטות בין שחקניות הקולנוע הצרפתי העכשווי, ולשעבר דוגמנית על של שאנל וגוטייה . תפקידה בסרט 'האמת אם אני משקר' של תומאס ג'ילו זיכה אותה בפרס השחקנית המבטיחה בפסטיבל קאן 1998. שיתפה פעולה עם במאים חשובים כגון קתרין ברייה, אן פונטיין וקרלוס סאורה. איכויות המשחק שלה באות לידי ביטוי גם בתיאטרון. לאחרונה גם שיחקה בסרט פלייאוף של הבמאי הישראלי ערן ריקליס, בתפקיד של מהגרת ממוצא טורקי.

ז'אן-פייר מארייל, מן מהאושיות הבכירות של הקולנוע הצרפתי, שיחק בסרטיהם של במאים חשובים כגון מרסל אופולס, פיליפ דה-ברוקה, אלן קרנו ורבים אחרים. ידוע בעיקר בזכות תפקידיו הקומיים, אף שהתבלט במהלך הקריירה שלו גם בכמה תפקידים אפלים וטרגיים. ז'אן-פייר מארייל היה מועמד שבע פעמים לפרס הסזאר. הוא פיתח קריירה מצליחה גם בתיאטרון הצרפתי, וזכה בפרס המולייר לשחקן הטוב ביותר (1994). לאחרונה התבלט בסרטו המרגש והכואב של אוליבייה ואן-מלדרגם, רונדו, שבו גילם תפקיד של חסיד יהודי בעל אישיות מורכבת.

 

אגאת נתנזון, לשעבר שחקנית בתיאטרון הקומדי פרנסז, שיחקה על מרבית הבמות החשובות בתיאטרון הצרפתי. נעה בקלות בין תיאטרון קלאסי, תיאטרון עכשווי ותיאטרון בולוואר. נתנזון שיחקה גם תפקידים חשובים בקולנוע הצרפתי, ביניהם לאחרונה בסרט רונדו לצד בעלה, השחקן ז'אן-פייר מארייל.

אלן מבאנקו, סופר צרפתי יליד קונגו-ברזוויל, אחד הסופרים המצליחים בצרפת, ומן המובילים בספרות הפרנקופונית העכשווית. ספרו הראשון, כחול-לבן-אדום זכה בפרס הגדול לספרות אפריקאית שחורה (1998). ספרו כוס שבורה, שפורסם ב-2005, עובד לתיאטרון והוצג על במות רבות. ב-2006 זכה בפרס רֶנוֹדוֹ החשוב על ספרו זיכרונותיו של דורבן (הוצאת Seuil). האקדמיה הצרפתית העניקה לו השנה את פרס הספרות הגדול עש אנרי גאל על מכלול יצירתו. כמו כן זכה בפרס צרפת-ישראל לשנת 2009, על ספרו כוס שבורה. יצירתו הענפה של אלן מבאנקו כוללת גם ספרי שירה, קבצי נובלות וספרי עיון, ותורגמה לכ-15 שפות, בין היתר לאנגלית, איטלקית, קוריאנית וספרדית. בעברית ראה אור כוס שבורה (הוצאת מטר, בתרגום חגית בת-עדה), ובימים אלה רואה אור גם תרגומו של ניר רצ'קובסקי לזיכרונותיו של דורבן, בהוצאת הספריה החדשה - הקיבוץ המאוחד.מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים