על השירים וכותביהם - דורי פרנס

בהצגה איש קטן, מה עכשיו משולבים שירים שהיו פופולריים בגרמניה בשנות העשרים והשלושים של המאה העשרים. קורות חייהם של כותבי הלהיטים האלה מספרים במובן מסוים את סיפורה של התקופה.

נושק לך את ידך, מאדאם

מתוך סרט בשם זה (בהשתתפות מרלן דיטריך) משנת 1929. בסרט שר אותו הזמר ריכרד טאובר. מחבר המלים, פריץ רוֹטר, יליד 1900, התחיל לכתוב לקברטים (מלים וגם לחנים) בגיל 17. בשנת 1933 עזב את גרמניה, בשל היותו יהודי, לאוסטריה מולדתו, אך עם התגברות הפאשיזם שם, היגר ב - 1936 לאנגליה, ושנה לאחר מכן לארצות הברית. שם כתב תסריטים לסרטים רבים, ועבד עם פרנץ וורפל ופריץ לאנג. לאחר המלחמה שב לאירופה והמשיך לכתוב תסריטים ופזמונים.    

את המוזיקה לשיר כתב ראלף ארווין, מלחין אוסטרי יהודי (נולד ב - 1896). עד 1933 כתב מוזיקה לארבעים סרטים בערך. הוא ברח לצרפת עם עליית היטלר לשלטון, ולאחר כיבוש צרפת נספה במחנות הנאציים בשנת 1943.

קישור לשיר

חמוד ירוק הקקטוס

ברשומות כתוב שאת הטקסט כתב האנס הרדה ואת המוזיקה רנה דוריאן. למעשה שניהם היו איש אחד,   רולף מארבוט, שם שאימץ לעצמו בשנות העשרים, אם כי שמו האמיתי היה אלברכט מארקוזה, יהודי שנולד ב - 1906 בוורוצלב, פולין. הוא למד משפטים בגרמניה, ותכנן להיות עורך-דין. באותו זמן הופיע כפסנתרן-ברים ומלווה. ב - 1933 ברח מגרמניה ועבר לפריז, שם הקים בית-הוצאה למוזיקה. בתחילת מלחמת העולם השניה הצטרף ללגיון הזרים. בזמן הכיבוש הנאצי נאלץ לרדת למחתרת ולהסתתר. לאחר המלחמה קיבל אזרחות צרפתית ונעשה לאחד מן המולים החשובים למוזיקה בצרפת.

קישור לשיר     

איש קטן, מה עוד

מתוך הסרט איש קטן, מה עכשיו (1933). את השיר הלחין האראלד במלט, יליד 1900. במאי 1932 התפקד למפלגה הנציונל-סוציאליסטית, ובזמן השלטון הנאצי כתב מוזיקה לכמה סרטי תעמולה, ביניהם זקוף ראש, יוהאנס וצוללת מערבה שנאסר להקרנה בגרמניה אחרי 1945. לאחר המלחמה הוסיף לכתוב מוזיקה לסרטים.

קישור לשירמערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים