עוץ לי גוץ לי - מחזה מדור לדור

בוקר טוב! שרו אריק לביא בשנת 1965 ורמי ברוך החל מ-2002. שניהם עשו ועושים זאת בעיבודו הקסום של אברהם שלונסקי לסיפורם של האחים גרים עוץ לי גוץ לי. עיבוד שהפך, בבתיהן של הרבה משפחות בישראל, להרבה יותר ממחזה  

השנה לקחתי את בני הקטן לכיתה א'. הלכתי איתו יד ביד, ממש כמו שהלך אבי ביחד איתי לפני 50 שנים, ונכנסו בשעריו של אותו בית הספר ממש. רגע לפני הכניסה לכיתה, הסתכל בני הקטן בעיניי ואמר: בוקר טוב אבא!

בוקר טוב בן שלי, עניתי, אני שמח שטוב לך.

ברור אבא, הוא המשיך, זה הרגע לגלות את הנפשות הפועלות...

1506149315091500149714901493150915001497_512 

ברגע אחד נפל האסימון והחזיר אותי שוב 50 שנה אחורה, לחוויה נוספת עם אבא שלי: עוץ לי גוץ לי, שנת 1965, בתיאטרון הקאמרי. זיכרון השירים של דובי זלצר, העברית של אברהם שלונסקי, המשחק הבלתי נשכח של אריק לביא, שושיק שני, אברהם חלפי, זאב רווח וחבריהם, כמעט והעלו לרגע דמעות בעיני. חיבקתי את בני לפני שנכנס ליום הלימודים הראשון בחייו והבטחתי לעצמי שבהזדמנות הראשונה אקח אותו לצפות במחזה, שאת שיריו הוא מכיר כבר בעל-פה, הודות לנפלאות ה-DVD.

בפורים הקרוב זה יקרה, ניכנס, שוב יד ביד, לצפות עוץ לי גוץ לי באותו תיאטרון ועם אותם שירים. המחזה, על פי אגדת העם של האחים גרים, זכה כבר למספר עיבודים. בשנת 85' הפיק אותו אברהם דשא פשנל בהפקה פרטית עם שלישיית הגשש החיוור, ציפי שביט, אריק לביא ועופרה חזה זל. בשנת 89' הועלה המחזה שוב בקאמרי, הפעם בכיכובם של שלמה וישניסקי, ענת עצמון, הזמר אדם, רמי ברוך, עדי בנטוב, יוסי גרבר ויצחק חזקיה.

העיבוד האחרון למחזה, הרץ כבר 11 שנים (משנת 2002), הוא שוב של תיאטרון הקאמרי, הפעם בבימויו של רוני פינקוביץ' ובהשתתפות שחקנים רבים. יוסי טולדו הוא עוץ לי גוץ לי, אלון אופיר הוא מלך ארץ עוץ (תפקיד ששוחק בעבר גם על ידי איתי טיראן ועידו מוסרי), אלינור אהרון כבת הטוחן, אליגורנשטיין כאביה, אבי טרמין בתפקיד שר האוצר, איה שבא ועירית קפלן כחדרונית וחצרונית ורמי ברוך בתפקיד המשרת המספר.

רגע לפני תחילת ההצגה, כשהוא מכחכח בגרונו את הבוקר טוב! המפורסם, התפנה רמי ברוך לספר לי מהיכן הוא שואב לתפקיד, הקשה גם פיזית,  את האנרגיות הבלתי נדלות שהוא מביא לבמה. היתרון הגדול של המשרת הוא קודם כל הקשר עם הקהל ועם הילדים, אומר רמי. אני עושה את התפקיד הזה 11 שנה ולא נמאס לי, כי כל פעם מגיע מישהו, כמוך למשל, ואומר כמה היה מרגש, או איך החזרתי אותו לילדות. מישהי אמרה לי פעם שהיא רואה את ההצגה בפעם ה-17! אני שובר שיאי תגובות עם 'עוץ לי', יותר מבכל הצגה אחרת. זה גם הדלק שלי להמשיך וכך אני מצליח להביא לקהל את הסחורה חמה וטרייה, בלי עובש.

לא חששתם קצת מהשפה השלונסקאית, שאולי הקהל לא יתחבר?

זקני הקאמרי סיפרו לי שגם לפני הפרמיירה, בשנת 65', היה חשש מהעברית הנפלאה הזו. מנהל התיאטרון בא לחדר ההלבשה של השחקנים ואמר להם 'חברים, נעשה גנרלית לנו ולמשפחות, אנחנו נהנה, וההצגה תרד אחרי שלוש פעמים'. עברו מאז כמה שנים, וההצגה עוד רצה לא רע. הילדים, בזכות ה-DVD, מגיעים מוכנים ושרים איתנו את כל המלים, זה מדהים ממש.

עוץ לי גוץ לי בפורים הקרוב בתיאטרון הקאמרי. לפרטים ורכישה היכנסו לקישור - כאן מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים