סיפור על אהבה לפני החושך

איתי טיראן החל בחזרות למחזה השני בבימויו -איש קטן, מה עכשיו?, המבוסס על ספרו של הנס פאלאדה. בשיחה איתנו הוא מספר איך סיפור אהבתם של זוג צעירים רגע לפני עליית הנאציזם רלוונטי למציאות של ימינו בישראל.

3133481108_468
איתי טיראן במחזה קברט

הכל נורא טרי, התחלנו את החזרות רק לפני ארבעה ימים. אתמול היתה קריאה ראשונה שהיתה מאוד מרגשת ומבטיחה, וחשפה את הפוטנציאל העצום שגלום במחזה - מעיין נובע של דמויות, טיפוסים וסיטואציות שבתוכם זוג צעירים מאוהבים שמנסה לתפוס את הפינה שלו בעולם, מספר איתי טיראן על תחילת החזרות על איש קטן, מה עכשיו?, המחזה השני בבימויו שיעלה לבמת הקאמרי בקרוב (הראשון היה וויצק עטור התשבוחות) . זה מחזה ייחודי בנוף התיאטרון מבחינת אורך הנשימה, התקופה וקשת הרגשות שהוא מקיף , וגם במבנה ששתי דמויות ומסביבן גלריה מתחלפת. החזרות יימשכו עד ל-21 בפברואר 2013, אז יעלה להצגה ראשונה.

איש קטן, מה עכשיו? מתרחש בגרמניה של שנות ה-20 וה-30 במאה הקודמת, על רקע המשבר הכלכלי והאבטלה שהובילו לעליית המשטר הנאצי. גיבוריו הם שני צעירים - יוהנס פינברג, פקיד, ואמה מרשל, המכונה למאשן, בת למשפחת פועלים - שמאמינים שאהבתם תסייע להם להתגבר קשיי העולם האכזר ונטול הצדק שבו הם חיים.
טיראן לא רק מביים את המחזה, המבוסס על ספרו של הנס פאלאדה (מחבר לבד בברלין), אלא אחראי, יחד עם דורי פרנס, על עיבוד הספר לבמה. פרנס אחראי גם על כתיבת המוזיקה למחזה. כחלק מהמעבר לבמה החליטו השניים להוסיף לספר נדבך, והמחזה ילווה באסופת שירים מקוריים מהתקופה. המחזה מתרחש על רקע הקברטים הפרועים של ברלין . השירים ישמשו מעברים ויוסיפו צבע, אבל הם גם מספרים הרבה על התקופה - יש בהם נאיביות ורומנטיקה והם מהדהדים את הכתיבה של פאלאדה.
טיראן מתאר את כתיבת העיבוד כמלאכת חשיפה. כשמעבדים ספר, נעשית קודם כל עבודה של עריכה ומיקוד של הסיפור במה שאתה רוצה לספר, הוא אומר. ספר הוא תמיד רחב יריעה יותר, ולהפוך אותו למחזה דורש עבודה מסובכת, חשיבה והעמקה. מצד שני, העבודה הזאת מעניקה לשחקנים ולי רקע לדמויות, להתרחשויות ולסיפור.  

1827524307_1_436
איתי טיראן. צילום: דניאל צ'צ'יק
 
מה משך אותך דווקא לסיפור הזה?
קראתי את הספר של פאלאדה מזמן, עוד לפני ש'לבד בברלין' נהפך לרב-מכר. כבר אז חשבתי שהספר הזה מבקש להיות הצגה או סרט. יש בו סיפור אנושי עם ספקטרום רחב של רגשות - מהאושר הגדול ביותר ועד לעצב וטרגדיה - וביניהם יש קריצה, שעשוע וצחוק וגם דמע שכולם דרים בכפיפה אחת. הסיפור האנושי הזה, העושר הרגשי, הגיוון והגלריה העצומה של הדמויות גרמו לי לחשוב שהוא יכול לקבל חיים מופלאים על הבמה.
ובכל זאת הסוף ידוע מראש.
אני חושב שהסוף דווקא ניתן לפרשנות. אם השאלה היא 'האם האהבה מנצחת?,' אז היא מנצחת - וזה הסוף הכי טוב. לפינברג יש את זה וכל עוד הם ביחד יש תקווה ואהבה, למרות המצב הכלכלי הלא קל והאבטלה. אם מביאים בחשבון מה עומד לקרות אחרי שהעלילה מסתיימת, זה באמת סיפור טראגי. מה שמדהים הוא שפאלאדה כותב את הספר בזמן אמת ומתגלה כמה שהוא נאיבי, כמעט כמו הגיבורים שלו. הוא  אמנם ער למצוקות ולחוסר הוודאות לגבי העתיד, אבל כמה שהוא אינטלקטואל ואיש ספר, גם הוא לא משער את האפילוג של הסיפור הזה. מעניין גם שזה הספר שעשה לפאלדאה הכי הרבה צרות, כי הוא עובד לסרט הוליוודי על ידי מפיקים יהודים, מה שהכניס אותו לרשימה השחורה של הנאצים.
עד כמה סיפור אהבה שמתרחש במאה הקודמת בגרמניה רלוונטי לימינו?
באופן עקרוני אני לא אוהב תיאטרון-עיתון, שמתכתב עם הכותרת האחרונות של העיתונים, והסיפור שבמרכז 'איש קטן, מה עכשיו' חזק יותר מהתמורות שמתחוללות כרגע בכלכלה. אבל ללא ספק אפשר להרגיש כמה הוא רלוונטי גם בתחום הזה. אני רואה קשר ישיר בין המחזה למשבר הכלכלי העולמי ולמשבר באירופה בפרט, שביחס אליו אנחנו, בישראל, נמצאים במקום טוב. אם יש משהו מעניין מאוד שהמחזה עוסק בו, זה הקו הברור
בין היעלמות הערכים של סולדריות והדדיות לבין השחתה מוסרית. יש בו הרבה עיסוק בחוסר מצפון חברתי שמוביל לחוסר מצפון בתחומים אחרים.

הקאסט שעליו מנצח טיראן מונה 11 שחקנים: ערן מור ודנה מיינרט בתפקיד הזוג הצעיר ויוסי גרבר, גדי יגיל, הלנה ירלובה, דודו ניב, עירית קפלן, יואב לוי, גיל ויינברג, גיא אלון, ויוסי צברי - שמגלמים גלריה של 40 דמויות שמאכלסות את עולמם של האוהבים הצעירים. האהבה היא הציר העיקרי של העלילה, אבל חלק גדול מהיופי שלו טמון ביכולת של להקת השחקנים המצוינים שעוטים דמויות שונות בחן גדול ובכישרון רב. אני סקרן לראות איך תהליך החזרות יתפתח. אני חושב שיש במחזה משהו בשביל כולם. זה בעצם סיפור על אנשים קטנים בעולם גדול,  שמחפשים מקום קטן של חסד שהם ראויים לו, ועל המאבק שכרוך בחיפוש הזה. כל אחד יכול להזדהות עם זה.מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים