סטמפניו: השיבה מהודו

סטמפניו עשתה היסטוריה בשבוע שעבר והיתה להצגה הראשונה של תיאטרון ישראלי שהוצגה בעברית בחצי היבשת הרחוקה. אלון דהן, משחקני ההצגה, מספר על החוויה ההודית, כפי שהיא נשקפת מהבמה.

617302_10151226560683366_1142437419_o_2048

 סטמפניו, המעשיה המוזיקלית הסוחפת של הקאמרי על פי שלום עליכם, חזרה השבוע לבמות המקומיות אחרי גיחה הודית קצרה והיסטורית. ההצגה, שביימו עדנה מזיא ויחזקאל לזרוב, ייצגה את ישראל בפסטיבל האמנויות הבינלאומי השישי של ניו דלהי. זו היתה הפעם הראשונה בה תיאטרון ישראלי הופיע בהודו עברית.

המפגש בן היומיים עם הודו הותיר את אלון דהן, שמגלם את חיים יוסף בהצגה, עם טעם של עוד. החוויה היתה מרגשת ויפה, עם הרבה צבעים וריחות וטעמים. היתה תחושה של היסטוריה באוויר, הוא אומר. את הצדדים הפחות נעימים של הבירה ההודית, מספר דהן, צוות ההצגה לא הספיק לחוות. היינו בעיקר באזור העשיר של ניו דלהי, התייחסו אלינו מאוד טוב ולא חווינו יותר מדי לכלוך ועוני.
איך הקהל קיבל את ההצגה?
היו הרבה צחוקים והקהל ההודי היה תומך ונלהב. היו גם הרבה ישראלים בקהל, אנשי עסקים שעובדים בעיר ואנשי השגרירות, שקיבלו אותנו בהרבה חום. הם חיכו לנו אחרי ההצגה, וחיבקו ואמרו שעשינו להם טוב.
מה גורם סטמפניו לדבר לקהל מתרבות כל-כך שונה?
הופענו במסגרת פסטיבל של תיאטרון מחול, ובהצגה שלנו יש שילוב מוצלח של השניים. ממה שהתרשמתי גם ההצגות האחרות שהופיעו היו עם המון מוזיקה, תנועה וריקודים. הבנתי שהקהל ההודי מכיר את שלום עליכם ואת 'כנר על הגג', ושהם באו עם צפייה לראות עוד שלום עליכם, אבל אחר, ואת זה נתנו להם. 'סטמפניו' היא סיפור אהבה אוניברסלי עם מוזיקה ותאורה וכוריאוגרפיה נפלאות. השילוב הזה יוצר משהו ויזואלי מאוד יפה, בסגנון שמדבר לכל הקהלים.

למרות החום והאהבה שהשחקנים קיבלו בתוך אולם הסיטי-פורט בניו דלהי, שהתמלא בקהל אוהד של כ-1400 איש, לא כולם היו מרוצים מהעובדה שתיאטרון ישראלי מופיע בפסטיבל. ההצגה הועלתה בליווי אבטחה של שוטרים מקומיים ואנשי הבטחון של השגרירות הישראלית בהודו, לאחר שאנשי רוח הודיים וארגונים אנטי-ישראליים קראו להחרים את הפסטיבל ואת ההצגה. בזמן ההופעה, מחוץ לאולם התנהלה הפגנה של עשרות פעילים פרו-פלשתיניים שחילקו פליירים נגד ישראל וההצגה. לשחקנים, מספר דהן, זה לא הפריע. הבנו שהיו הפגנות, אבל זה לא הגיע אלינו. חשבנו שאולי תהיה הפרעה להצגה, וגם זה לא קרה. הרגשנו מאוד בטוחים ומוקפים בדאגה.מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים