הצגות הקאמרי בליויי כתוביות בצרפתית!

ביום 14.3.2013 תתקיים הצגה חגיגית של ההצגה בית ספר לנשים מאת מולייר בבימויו של אודי בן משה, ובתרגומו של אלי ביז'וואי, בנוכחות שגריר צרפת בישראל מר כריסטוף ביגו לרגל השקת כתוביות בשפה הצרפתית  בתיאטרון הקאמרי.

תרגום הכתוביות לצרפתית הינה יוזמה של התיאטרון הקאמרי, המכון הצרפתי ושגרירות צרפת בישראל ובסיועם, שיאפשרו לקהילה הפרנקופונית בארץ לצפות במחזות צרפתיים בשפת המקור (כדוגמת בית ספר לנשים) ולהכיר את המחזאות הישראלית חדשה.

יחד עם זאת, התיאטרון הקאמרי הינו התיאטרון היחידי בישראל שבו יש פעמיים בשבוע תרגום כתוביות לשפות האנגלית והרוסית למיטב הצגות הרפרטואר של התיאטרון, ועכשיו תתווסף השפה הצרפתית.

בית ספר לנשים מאת מולייר הינה קופרודוקציה של התיאטרון הקאמרי ותיאטרון חיפה, נוסח עברי: אלי ביז'אווי, בימוי: אודי בן משה.  קומדיה קורעת על גברים המנסים לשלוט בנשים, לעצב את התנהגותן, לחנך אותן ולהשתיק אותן. אבל הטבע, החולשה הגברית, הכוח הנשי והאהבה מנצחים.

בהשתתפות השחקנים: רמי ברוך, רוזינה קמבוס זל/אסתי קוסוביצקי, עזרא דגן, אלברט אילוז, יפתח אופיר/אודי רוטשילד, אלי גורנשטיין,  יעל טל, רובי מוסקוביץ, ערן שראל.

מולייר כתב את הקומדיה שלו ב -1662, השנה בה נשא לאשה שחקנית שהיתה צעירה ממנו ב-20 שנה. פער גילים זה, שללא ספק טרד את מנוחתו, מוכפל במחזה, שבמרכזו דמותו של ארנולף, בורגני עשיר, המשוכנע כי כל הנשים מצמיחות לבעליהן קרניים. ארנולף קונה מאיכרה ענייה את אנייס, בתה בת החמש, הוא שולח אותה להתחנך במנזר ומועיד אותה להיות אשתו, כשתגיע לפירקה, כרעייה נאמנה ללא עוררין, צייתנית וכנועה, שיודעת לתפור להתפלל ולאהוב את בעלה. ארנולף מקווה להנציח את בורותה, את תמימותה ואת נאמנותה ולשמור אותה לעצמו, אך החיים עושים את שלהם ובהעדרו היא והוראס הצעיר נפגשים ומתאהבים. העלילה מסתבכת כשהוראס בתמימותו מתוודה באוזני ארנולף - שהוא בעצם ידידו של אביו - בלי להעלות על דעתו שארנולף הוא זה שכולא את אהובתו ומפריע לשני הצעירים לממש את אהבתם.

כשהועלה המחזה לראשונה, עם מולייר עצמו בתפקיד הראשי, עורר מחאה ציבורית, אולם אוהדי המחזאי ראו במחזה את אחד מהישגיו הגדולים, וחזרו והכירו בו כיוצר נועז שלא חשש לעסוק בנושאים שנויים במחלוקת.

כיום, 350 שנה לאחר שהמחזה עלה לראשונה,  גברים עדיין מנסים לעצב נשים כמושא חלומותיהם .מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים