גרסת השחקן - עירית קפלן

עירית קפלן היא שחקנית עסוקה. בטלוויזיה (האלופה, זנזורי), בקולנוע (סיפור גדול, עליו זכתה בפרס אופיר, העולם מצחיק) והמון בתיאטרון הקאמרי.  בין לבין היא קודם כל אמא ובשבוע האחרון נכנסה להילוך גבוה, לקראת עליית המחזה איש קטן, מה עכשיו? בו היא משחקת שש (!) נשים שונות. תפסנו אותה לרגע לשיחה על מהות המקצוע הנקרא שחקן והיא חשפה מה היא עושה רגע לפני עליית כל הצגה (ספוליר: במות הקאמרי מעולם לא היו נקיות יותר...)

אני - עירית קפלן, אמא לעילאי בן השלוש.

אבל אני גם - שחקנית כמובן, והיום בעיקר אמא. מסעדות היו ויהיו אהבה גדולה מאד שלי ובעבר אהבתי לשפץ רהיטים. הדומים, ספות, כיסאות, היה לי אפילו אקדח רפדים.

ידעתי שאני שחקנית כש... -  כששיחקתי את אסתר המלכה בגיל 4, בגן הילדים. היה לי גנן גבר, מה שהיה עדיין די נדיר אז. הוא אמר לאמא שלי שהילדה תהיה שחקנית, וצדק.

תחנות בימתיות - וואו, המון. התמזל מזלי לשחק בהמון מחזות של חנוך לוין: רווקים ורווקות, פופר, שיץ... שיחקתי כטוב בעיניכם, קברט, עוץ לי גוץ לי אני משחקת כבר 11 שנים, עם פלונטר היה נורא כיף, כי נסענו המון לחול, חלום ליל קיץ שאיתו היינו בגרמניה...

היום על הבמה - השבוע עולה ההצגה איש קטן, מה עכשיו? על פי ספרו של הנס פאלאדה, שמביים איתי טיראן ואת המוזיקה עשה דורי פרנס. אני משחקת שם שש נשים שונות. למשל את מארי, ילדה מפונקת שמתה להתחתן ואף אחד לא רוצה אותה, או את גברת נאטנאגל, יהודייה שהיא ציפור שברירית שכזו, וכולם נטפלים אליה, אבל היא גם אוכלת ראש לא קטנה. יש לה סצנה בה היא מגיעה למכון לתרבות הגוף, שזה שם יפה למקום שבו מתרחשות אורגיות... אני שרה במחזה את השיר איש קטן וזה נורא כיף. אני מאד אוהבת לשיר, בכל מקום. לשמחתי יצא לי לשיר המון בתיאטרון וזה כיף גדול.

507c9619_500 עירית קפלן בחזרות להצגה איש קטן, מה עכשיו? (צילום: דניאל קמינסקי)

השראות תיאטרליות - אני אוהבת מאד את השחקנית ג'ודי דנץ, והגדולה מכולן היא ללא ספק מריל סטריפ. יש לה יכולת השתנות מדהימה, שזה אתגר ענק לכל שחקן. היא פשוט זיקית, פעם יפה, פעם מכוערת ותמיד שחקנית ענקית.

תפקיד נחשק - הייתי רוצה לשחק גבר, מסקרן אותי להפוך את עורי, גם ממקום חיצוני, אבל בעיקר ממקום פנימי, להתחבר לגבריות שבי.

אמונה טפלה - אני יורקת. כן, מה שאתם שומעים, עוד מבית הספר למשחק. כמה דקות לפני תחילת כל הצגה אני עולה לבמה ויורקת, ככה אני יודעת שחלק ממני כבר עליה. אני אוהבת גם להרגיש את הקהל לפני ההצגה.

כשיורד במסך - אני מורידה מהראש את הפאות ואת 300 הסיכות ורצה הביתה לעילאי ולבעלי. נשיקות, חיבוקים ו... ל-י-ש-ו-ן! אני קמה מוקדם מחר בבוקר.

מוטו לבמה - משחק הוא מקצוע שצריך להתייחס אליו בקדושה. זו אמנות נעלה וכשאתה עוסק בה כמקצוע חובה עלייך להיות מקצוען עד הסוף, בלי לעגל פינות. שחקן הוא לא סלב, הוא מקצוען.

המחזה איש קטן, מה עכשיו? מבוסס על סיפורו המופלא והמרגש של הנס פאלאדה (מחבר רב המכר לבד בברלין). המחזה, המלווה במיטב שירי התקופה, מתרחש בגרמניה בתחילת שנות השלושים. המדינה מוכת האבטלה, הנתונה במשבר כלכלי חמור, מאבדת את זהותה.

שני צעירים מאוהבים - הוא פקיד, והיא בת למשפחת פועלים, מאמינים כי בזכות אהבתם השלמה והטהורה יוכלו לגבור על כל המכשולים בעולם אכזר, קשוח ונטול צדק, בלי לאבד צלם אנוש.

הספר נעשה רב מכר מיד עם צאתו לאור, ואף הפך לסרט הוליוודי, שבעקבותיו הוכנס פאלאדה לרשימה השחורה של הנאצים ונעצר שוב ושוב על ידי הגסטאפו. זוהי ביקורת חברתית נוקבת, המציגה עולם ללא מוצא, מחריד ומשעשע כאחד, שמתנכל לאיש הקטן המנסה לשרוד בלי לוותר על ניצוץ של אופטימיות.

הצגה ראשונה 20.2.2013

 

 


מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים