אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה בתיאטרון הקאמרי

הצגות גטו, בין שני העולמות, איש קטן מה עכשיו?, וויצק וכמדי שנה מציינת עיריית תל- אביב- יפו - המחלקה למופעים,  את יום השואה והגבורה בטקס מרכזי בקאמרי

תיאטרון הקאמרי יקיים חודש שלם של הצגות העוסקות בזיכרון השואה, יחסי גרמניה ישראל, מחזאות גרמנית מתורגמת וספרות גרמנית בתרגום ועיבוד לבמה.

הטקס המרכזי של יום הזיכרון לשואה ולגבורה של עיריית תל אביב-יפו-המחלקה למופעים יתקיים בתיאטרון הקאמרי באולם קאמרי 1, במעמד ראש עיריית תל אביב-יפו, מר רון חולדאי. הטקס השנה יתקיים ביום ראשון 7 באפריל, בשעה 20:00.

מנחה: אוהד שחר. משתתפים (לפי סדר האב): אייל חביב, אסנת הראל, חנה מרון, קובי אפללו, תמר קינן.

 

ההצגה גטו מאת יהושע סובול , בימוי עמרי ניצן, תוצג בתאריכים 4-8 באפריל, באולם קאמרי 1.  המחזה, שבכורתו התקיימה בשנת 1984, הפך לקלאסיקה ישראלית, הוצג ב- 66 תיאטראות ברחבי העולם מטוקיו ועד לונדון, מוילנה ועד סידני, וזכה בפרסים בינלאומיים יוקרתיים.  משתתפים (לפי סדר האב) בתפקידים הראשיים: איתי טיראן, רמי ברוך, אלי גורנשטיין, עזרא דגן, נתן דטנר, גדי יגיל, נעמה שיטרית, יונית טובי, ועוד זמרים ורקדנים...

המחזה מספר את קורותיו המופלאים של תיאטרון שפעל בתנאים אל-אנושיים גטו וילנה בשנים 1942 - 1943. באמצעות סיפורו המרתק של התיאטרון, המחזה חושף את בעיות הקיום גטו ואת המאבק היומיומי העיקש, שניהלו היהודים גטו לא רק כדי לשרוד, אלא גם כדי לנהל חיי תרבות תוססים ולשמור על צלם האדם. ההצגה זכתה בפרסים בטקס פרס התיאטרון הישראלי לשנת 2010: פרס במאי השנה לעמרי ניצן, פרס שחקנית המשנה של השנה חני פירסטנברג ופרס מעצב התפאורה לרוני תורן. עד כה הציגה גטו 205 פעם על בימת הקאמרי.

 

 

ההצגה בין שני עולמות מחזה מקורי חדש מאת השחקנית שרה פון שוורצה בימוי מנפרד לנגר, התיאטון הקאמרי בשיתוף השאושפילבונה של שטוטגרט, ומכון גתה, תציג בתאריכים 9-14 באפריל .

 

המחזה עוסק בזהות, מהי זהות? האם ניתן להחליף זהות? האם היא עוברת בדם, בגנים? האם אפשר להיות אדם שלם ללא זהות?   המחזה הוא בדיוני עם מרכיבים ביוגרפיים מחייה של שרה פון שוורצה .

בהצגה משתתפים השחקנים: שרה פון שוורצה בתפקיד הבת רות, אלי גורנשטיין בתפקיד האב אברהם, והשחקנית הגרמנייה קורנליה הייזה בתפקיד סבינה בת זוגו של האב.

ההצגה תוצג בעברית ובגרמנית עם תרגום כתוביות לשפות עברית וגרמנית. אורך ההצגה שעה וחצי ללא הפסקה

בחורה ישראלית ממוצא גרמני, בת להורים שבחרו לקשור את גורלם וחייהם עם העם היהודי והתגיירו, מוצאת עצמה בבגרותה קרועה, מיוסרת, מחפשת את זהותה, מתנהגת ומדברת כמו ישראלית מצויה ונושאת שם משפחה גרמני אריסטוקרטי. בעקבות אירוע דרמטי שהתחולל במסגרת עבודתה כצלמת עיתונות, היא נוסעת למצוא מחדש את אביה ולברר אתו למה כפה על ילדיו את הגורל הזה, להיות קרועים כל חייהם בין שתי תרבויות, בין שתי מולדות? למה העמיס עליהם רגשות אשמה גרמניים לכל החיים, והשניא עליהם תרבות וארץ? למה לא השאיר בידיהם את הזכות והיכולת לבחור בעצמם? היא רוצה לשמוע מפיו שטעה.

היא נוסעת למצוא תיקון ואולי להשכין סוף סוף שלום בנפשה.

 

ההצגה איש קטן מה עכשיו? מאת האנס פאלאדה, עיבוד איתי טיראן ודורי פרנס, תרגום דורי פרנס, בימוי איתי טיראן, בשילוב מיטב שירי שנות ה- 30 ההצגה תציג בתאריכים  22-25 אפריל.

 

משתתפים (לפי סדר האב ) גיא אלון, יוסי גרבר, גיל וינברג, גדי יגיל, הלנה ירלובהיואב לוי, ערן מור, דנה מיינרט, דודו ניב, עירית קפלן, יוסי צברי.

 

סיפורו המופלא והמרגש של הנס פאלאדה  (המוכר כמחבר רב המכר לבד בברלין), מתרחש בגרמניה בתחילת שנות השלושים, כשהמדינה מוכת האבטלה, הנתונה במשבר כלכלי חמור,מאבדת את זהותה.

שני צעירים מאוהבים -  הוא פקיד, והיא בת למשפחת פועלים, מאמינים כי בזכות אהבתם השלמה והטהורה יוכלו לגבור על כל המכשולים בעולם אכזר, קשוח ונטול צדק, בלי  לאבד צלם אנוש.

הספר נעשה רב מכר מיד עם צאתו לאור, ואף הפך לסרט הוליוודי, שבעקבותיו הוכנס פאלאדה לרשימה השחורה של הנאצים, ונעצר שוב ושוב על ידי הגסטאפו. פאלאדה, מחבר היצירה המבריקה והמקורית הזאת, מתאר, תוך ביקורת חברתית נוקבת, עולם ללא מוצא, מחריד ומשעשע כאחד, שמתנכל לאיש הקטן, המנסה לשרוד בלי לוותר על ניצוץ של אופטימיות.

 

 

ההצגה וויצק מאת המחזאי הגרמני גיאורג ביכנר, בימוי איתי טיראן תוצג ביום שבת 6 באפריל בשעה 20:30 לרגל נסיעת ההצגה לפסטיבל ויסבאדן בגרמניה.

הצגה וויצק, מחזה מאת גיאורג ביכנר, בימוי, עיבוד ועריכה של השחקן איתי טיראן, תרגום: דורי פרנס במאי משנה: אלון טיראן. בהצגה משולבים שירים מתורגמים של האומן טום וויטס, עם מוסיקה חיה שמבוצעת עי כל השחקנים על הבמה. ההצגה מתרחשת בעולם ששזורים בו דימויים מעולם המשוגעים.

בהשתתפות השחקנים (לפני סדר א'-ב'): רות אסרסאי, אלון דהאן, גיל ויינברג, איתי טיראן, עודד לאופולד, ערן מור, אורי רביץ, ערן שראל, נעה שבתאי.

וויצק הוא אחד המחזות החשובים והמרתקים בדרמה העולמית, המבוסס על מעשה שהיה. גיבור המחזה, וויצק, משמש כמשרת של קצין בחיל הרגלים ושפן נסיונות בידי הרופא. הוא מתרוצץ מבוקר עד ערב כדי להשביע את רצונם של שני אדוניו. את משכורתו הוא מביא למריה, שילדה לו בן מחוץ לנישואים. אך מריה, תאבת החיים והעינוגים, נענית גם לחיזוריו של גבר אחר. וויצק, מטורף מקנאה, רוצח את מריה על בגידתה בו. ביכנר, שעקב אחר הפרשה וחש שנעשה וויצק עוול גדול, כתב את המחזה ככתב אישום נגד החברה הדורסנית, שהביאה את וויצק למצבו ובעצם הניחה את כלי הרצח בידיו. ביכנר מאשים את הממסד הסדיסטי שמבטל את אנושיותו של הפרט ואולי מותיר לו רק דרך אחת לזעוק את זעקתו, דרך אלימות רצחנית! וויצק מעלה שאלות נוקבות לגבי העולם בו אנו חיים. האם אנחנו קורבנות המערכות שיצרנו? האם אנחנו חלק מניסוי? מי הוא המטורף ומי שפוי?מחזה מדהים, מסעיר ומרגש.

שחקנית ההצגה רותי אסרסאי זכתה בפרס השחקנית המבטיחה לשנת 2010 בטקס פרסי התיאטרון הישראלי.

 מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים