אורזי מזוודות - 5 כוכבים, ידיעות אחרונות

שיר השכונה

אורזי מזוודות נחשב למוצלח מבין הקומדיות המוקדמות של חנוך לוין, אלה המתרחשות במן מקום שהוא שיקוף של הפרבר התל-אביבי המוזנח שבו לוין גדל. חמשת המשפחות העיקריות המאכלסות את המחזה הן ייצוג נאמן של הקונפליקטים השונים בין הורים לילדים במחזותיו של לוין, וגם של תפיסת העולם שלו הרואה את האדם כלכוד בין חלומותיו הגרנדיוזיים למציאותו העלובה והמשפילה. החלומות באים לידי ביטוי בעיקר ברצון של רבות מהדמויות הצעירות לברוח לחול, ואילו המציאות באה לידי ביטוי בהלוויות המרובות החוצות את הבמה.

על אף שהמחזה נחשב אחד המופתיים של לוין הוא הועלה בתיאטרון הרפרטוארי שלנו רק פעם אחת, בתיאטרון הקאמרי בבימויו של מייקל אלפרדס בשנת 1983. כנראה שהזיכרון של ההפקה המבריקה ההיא הרתיע רבים מלהתמודד עם החומר הנפלא הזה. גם ההפקה החדשה של הבמאי הצעיר, אודי בן משה, נראית כסוג של הצדעה להפקה ההיא, בעיקר בשימוש בתפאורה כמעט זהה שעיצבה רות דר, מי שעבדה עם אלפרדס לפני כמעט שלושים שנה. הבמה הריקה עם הדמויות החוצות אותה עם גזוזטרות ניידות מצליחה ללכוד את האיכות הפיוטית המיוחדת של המחזה האפיזודי, וכשמצטרפות לכך המוזיקה העדינה והיפה של קרן פלס והתאורה המדויקת של אבי יונה בואנו (במבי), התוצאה קסומה ביותר.

מסייע לכך גם הביצוע המופתי של צוות השחקנים הרחב, ביניהם בולטים הותיקים חנה מירון, רבקה מיכאלי, עזרא דגן, רוזינה קמבוס ואסתי קוסוביצקי (היחידה ששיחקה גם בהפקה ההיסטורית ההיא). לצידם ניתן לציין את דרור קרן, אודליה מורה-מטלון, מוטי כץ, אודי רוטשילד, אבי גרייניק ושלומי אברהם הצעיר. התוצאה הסופית היא הצגה מרגשת ביותר, כמעט מושלמת, שיר קינה עצוב, יפהפה, וגם משעשע, לאנשים קטנים עם חלומות גדולים, שחיו וגם מתו בשכונה ההיא מבלי כמעט להשאיר סימן. אל תחמיצו.
(5 כוכבים) שי בר יעקב, ידיעות אחרונותמערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים