יצחק חזקיה והמוות


במרץ 1985 עלתה לראשונה בתיאטרון הקאמרי ההצגה "כולם רוצים לחיות" שחנוך לוין כתב וביים. סיפור המחזה הוא על רוזן אחד בשם פוזנא שמתבשר שהגיעה שעתו למות. למזלו של פוזנא, נפלה טעות ברישום שמו בפנקס, ולכן מלאך המוות – מווצקי שמו – נותן לפוזנא הזדמנות להינצל: להביא תוך שלושה ימים מישהו שיהיה מוכן למות מרצונו החופשי במקומו של הרוזן. פוזנא בטוח שאנשים יעמדו בתור כדי להקריב את עצמם למענו, אבל מגלה לדאבונו שכולם רוצים לחיות.

בהפקה ההיא של מרץ 85' שיחק בין היתר יצחק חזקיה – או "חיזקי" כמו שקוראים לו החברים – אז עוד לא בן 44. התפקידים שגילם היו של מלאך המוות מווצקי ושל מגיד עתידות זקן שמגיע לדרישתו של פוזנא. במאי האחרון, 29 שנים אחרי, עולה פעם נוספת הפקה של המחזה של חנוך לוין, הפעם בבימויו של אודי בן משה. הפעם חיזקי, שהיום (א') חוגג יום הולדת 73, מגלם את מלאך המוות מווצקי ומגיד עתידות זקן שמגיע לדרישתו של פוזנא.

מה התחושה לשחק את אותן דמויות 29 שנה אחרי?
"אני זוכר קצת, במעורפל, את מה שקרה לפני 29 שנה. שם העבודה הייתה עם חנוך לוין. אני לא כל כך זוכר את החוויה שעברתי אז, אבל אני זוכר אותה כחוויה מאוד נעימה. כשאני משחק את הדמויות האלה עכשיו זה כאילו אני משחק אותן בפעם הראשונה, ואין לי אפילו דז'ה וו. אני משחק את הדמויות האלה כאילו מעולם לא שיחקתי אותן קודם".

איך זה לשחק את המוות בכבודו ובעצמו?
"זה נחמד. מה שאני עושה זה לשחק מישהו בשם מווצקי, שבמקרה המקצוע שלו זה מלאך מוות. הוא פשוט שצריך להיות במקום כשאנשים מתים. מה שכן, זה נותן מעין תחושה מוזרה. זה נותן כביכול מעין שליטה. המוות הוא משהו שאנחנו מפחדים ממנו, ואני משחק את גורם הפחד. אני פשוט נהנה לשחק אותו".

איך הייתה העבודה עם אודי בן משה?
"חווייתית בהחלט. זה היה תענוג של חודשיים וחצי. אודי יוצר תוך כדי עבודה, הוא לא בא עם שום דבר שכביכול מוכן. הוא מנסה הרבה דברים והוא לא פוחד לטעות, ואם הוא רואה שזו טעות אז הוא עושה שינויים. הוא גם נותן תחושה נהדרת של חופש, של יצירה".

בהפקה הנוכחית חיזקי לא רק משחק אלא גם מנגן, ובמהלך ההצגה הוא "מרביץ" סולו תופים מרשים.

"החוויה היא נהדרת", הוא מספר. "אני מתופף יותר מעשרים שנה, אבל זו הפעם ראשונה שאני מתופף בפני קהל".

ההצגה הזו עושה אותך אופטימי או פסימי?
"בסיכומו של דבר המחזה הוא פסימי, כי מי שמועלה קורבן אלו הילדים. שלושה אנשים צעירים מתים בהצגה הזו, ופוזנא, הבנאדם השלילי הזה, מסורס אמנם אבל הוא שורד. הוא יעשה הכל בשביל לחיות, כמו כולם, אבל הילדים בסוף משלמים את המחיר. זה רעיון פסימי ביותר. אבל, יש פה גם אופטימיות, כי יש בזה הומור וציניות. כשחקן, אני יכול לעמוד מעל הסיטואציה, ולהגיד 'כן, אה, אלה החיים, אבל זה מה שיש', ואני לא אלך עכשיו עם הראש באדמה עם הרעיון הזה של המוות. מכיוון שאנחנו שחקנים אנחנו רואים הכל דרך העיניים של הדמות ואנחנו כאילו נמצאים מעל החיים, מעל אופטימיות או פסימיות".

לעמוד ההצגה "כולם רוצים לחיות""כשחקנים אנחנו כאילו נמצאים מעל החיים, מעל אופטימיות או פסימיות", יצחק חזקיהיצחק חזקיה בהצגה "מנהל הבית"יצחק חזקיה בתפקיד מלאך המוות בהצגה "כולם רוצים לחיות"
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים