גרסת השחקן –יגאל זקס

גרסת השחקן –יגאל זקס

 

"אני מקבל השראה כמעט מכל מחזה, הצגה, סרט או ספר", מגלה יגאל זקס, אותו תוכלו למצוא בימים אלו, בין השאר, משחק בהצגה "אלקטרה" בתיאטרון הקאמרי. שמענו גם על התפקידים שמעניינים אותו, על דרכו להתמודד עם אמונות טפלות וממה הוא הכי נהנה בתהליך העבודה בהצגה "אלקטרה"

 

אני – שחקן.

 

אבל אני גם – במאי, מורה למשחק, כותב, חושב, מנהל את הקרן לפיתוח מחזאות ישראלית, ולא פחות חשוב: אבא, בן-זוג, בן, אח, שכן, קרוב, ישראלי, יהודי, ויש הטוענים – בן-אדם.

 

ידעתי שאני שחקן כש... – ירדתי מהבמה בהצגה הראשונה שלי בתיאטרון – ב-1994 בבאר-שבע – והעזתי להגיד לעצמי שכנראה שזה זה.

 

תחנות בימתיות – סיימתי ללמוד בבית צבי ב-1994, שלוש שנים מקסימות בתיאטרון באר-שבע, אחריהן עברתי לקאמרי, בית ליסין, שוב הקאמרי, הבימה, ושוב – התיאטרון הקאמרי. בדרך היו גם כמה סדרות טלוויזיה והצגות בתיאטרונים קטנים כמו נוצר, תמונע ותיאטרון הספרייה.

 

היום על הבמה – בקאמרי אני משחק את אייגיסתוס ב"אלקטרה" ואת פנחס רוטנברג ב"הילכו שניים יחדיו"; בתמונע אני משחק בהצגה "בוץ" שאותה גם ביימתי, ובתיאטרון הספרייה אני משחק בעיבוד החדש של להב תימור לספר "עיין ערך אהבה" של דוד גרוסמן.

 

השראות תיאטרליות – אני מקבל השראה כמעט מכל מחזה, הצגה, סרט או ספר. אם זה טוב אני מקנא ורוצה גם, אם זה רע אני ישר חושב איך ומה הייתי רוצה לעשות אחרת, אבל בשנים האחרונות גיליתי שדווקא בעבודה שלי עם סטודנטים למשחק, אני לומד הכי הרבה על עצמי כשחקן, ועל מה ואיך הייתי רוצה לעשות כבמאי.

 

תפקיד נחשק – לטובת הבמאים והמנהלים האמנותיים שעשויים בטעות לקרוא  את זה: אני אשמח לפצח תפקידים קלאסיים ראשיים, כאלה שיושבים מאות שנים ומחכים לפענוח מקורי – מקבת, יאגו, אגממנון, אדיפוס, קריאון – אבל תפקידים מקוריים שאף אחד לא עשה לפני, כמו זה שאני עושה עכשיו ב"עיין ערך אהבה", מעניינים אותי אפילו יותר.

 

כשיורד המסך – אני לוקח את הזמן.

 

מוטו לבמה – להיות שם.

 

אמונות טפלות – אני מאמין באמונה שלמה שרק אנשים שמאמינים באמונות טפלות נפגעים מהן, אז אני משתדל להקפיד לעשות כל מה שאסור על פי מסורת התיאטרון. זאת כדי שאם אני אשרוק בטעות, אפיל מחזה, או אכנס לבמה ברגל שמאל, אני לא אהיה מוטרד מזה, ותתחרבן לי בגלל זה ההצגה.

 

כאמור, אחת ההצגות בהן משתתף יגאל היא "אלקטרה", מחזה שכתב סופוקלס אי-שם במאה החמישית לפני הספירה וביים בימינו אנו כפיר אזולאי. ההצגה מספרת על אלקטרה (אולה שור-סלקטר), בתו של המלך אגממנון הנרצח על-ידי אשתו קליטיימנסטרה (הלנה ירלובה) כנקמה על כך שהקריב את בתם איפיגניה לאלים. אלקטרה מצילה מגורל דומה את אחיה אורסטס (אודי רוטשילד) ונשארת לחיות כשפחה בארמון כשהיא מחכה שאחיה יחזור כדי לעזור לה לנקום את מות אביה. בהצגה, יגאל מגלם את אייגיסתוס, מאהבה של קליטיימנסטרה, אשר מסייע לה לרצוח את אגממנון ולוקח את הכתר תחתיו.

 

ממה הכי נהנית בתהליך העבודה על ההצגה?
מהצוות המצוין והמקסים שעבד על ההצגה.

 

לעמוד ההצגה "אלקטרה" בתיאטרון הקאמרי"אני מקבל השראה כמעט מכל מחזה, הצגה, סרט או ספר". יגאל זקס. צילום: יוסי קאנץיגאל זקס בהצגה החדשה בקאמרי "אלקטרה". צילום: יוסי קאנץ
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים