שמואל וילוז'ני צולל בקישון

"אם אני יכול לתרום משהו למורשת קישון ולמשפחתו אני עושה את זה בשמחה גדולה", אומר שמואל וילוז'ני, שינחה את מופע המחווה לאפרים קישון ומשחק בהצגה "תעלת בלאומילך" המבוססת על סרטו. דיברנו איתו על אלו וגם ביררנו מה הוא עושה כשלא מרשים לו לאלתר

 

ב-1969 יצא לאקרנים סרטו של אפרים קישון "תעלת בלאומילך", שסיפר על חולה רוח עם מאניה לחפירות וקידוחים (בומבה צור), שמצליח לברוח מבית המשוגעים ולגנוב פטיש אוויר, ואז הוא פשוט מתחיל לקדוח את רחוב אלנבי לדעת. בעיריית תל-אביב בטוחים שמדובר בהוראה שהתקבלה על-ידי אנשיה שלה ולכן במקום להפסיק את הקידוח באופן מידי הם עוזרים לאותו מטורף. אחד מאנשי העירייה שלוקחים חלק בכאוס המשתולל באלנבי הוא מנהל מחלקת הדרכים ד"ר אביגדור קויבישבסקי (שרגא פרידמן), העסוק בריבים עם ראשי המחלקות האחרות, חנופה לראש העיר והתעלמות מוחלטת מעוזרו יחזקאל ציגלר (נסים עזיקרי), היחיד ששם לב שמשהו לא בסדר ברחוב אלנבי.

 

45 שנה לאחר מכן, בקיץ 2014, עלה בתיאטרון הקאמרי עיבוד בימתי לסרט המצליח (שאף היה מועמד בזמנו לפרס גלובוס הזהב). על העיבוד והבימוי אמונים אלי ביז'אווי וגורי אלפי (האחרון גם מגלם את דמותו של יחזקאל ציגלר), מי שנכנס לנעליו של בומבה צור הוא שלומי אברהם ומי שמגלם את דמותו של ד"ר קויבישבסקי הוא שמואל וילוז'ני.

 

"אני מאוד הערכתי את שרגא פרידמן כשחקן", מספר וילוז'ני. "גם יצא לי במהלך הקריירה לגלם כמה תפקידים שהוא ביצע בחייו, ככה שאני מרגיש קרבה רגשית לתפקיד. מעבר לכך, האופן בו פרידמן צייר את הדמות הוא מעורר השראה ".

 

וילוז'ני – שחוגג היום (שבת) יום הולדת 61 – אוהב לאלתר בהצגות בהן הוא משתתף במידה והבמאי מסכים לכך, אך ב"תעלת בלאומילך" הוא קיבל הוראה מפורשת מהבמאים שלא לאלתר ולהיצמד לטקסט הכתוב.

 

איך אתה מתמודד עם זה?

"בגבורה. ההצגה אמנם בנויה בצורה מסוגננת שלא נותנת הרבה מקום לאלתורים, אבל אני בכל זאת מאלתר איפה שאני חש שמותר לי לאלתר ושיש לזה מקום. מי שרוצה לראות אותי מאלתר בלי מעצורים ובלי גבולות מוזמן לראות אותי במופע הסטנדאפ שלי 'למותב בלבד'".

 

איך הייתה העבודה עם שני במאים, שאחד מהם הוא גם הפרטנר שלך על הבמה?

"זה פיצול אישיות. זו בהחלט הייתה חוויה והתנסות מעניינת".

 

בסוף החודש ייערך מופע מחווה לאפרים קישון, לציון עשור למותו של הסאטיריקן, המחזאי, הבמאי והסופר הישראלי המתורגם ביותר בעולם. במופע המחווה ישתתפו שחקני "תעלת בלאומילך" וגם שלמה וישינסקי, רבקה מיכאלי, בנו של אפרים ד"ר רפי קישון, מיי פיינגולד ועוד רבים. מנחי המופע יהיו אודיה קורן וגם, ניחשתם נכון, וילוז'ני.

 

פגשת בקישון ב-1980 כשגילמת את בוקי הקיבוצניק ב"הכתובה" בהבימה. איך היה?

"היה מרתק. הייתי אז שחקן צעיר, ככה שמבחינתי לפגוש באפרים קישון ולעבוד איתו זה היה 'וואו', חלום שהתגשם. בתור נער שידע שהוא רוצה להיות על הבמה שיננתי טקסטים שלו, כי באמת מדובר בקלאסיקה, חומרים שכל שחקן – קל וחומר מי שעוסק בקומדיה – יכול למשוך מהם סגולה. בגלל זה אני גם שמח לקחת חלק במופע המחווה וב'תעלת בלאומילך'. אם אני יכול לתרום משהו למורשת קישון ולמשפחתו אני עושה את זה בשמחה גדולה, בחפץ לב, בהערכה ובהוקרה".

 

באפריל תעלה בקאמרי הקומדיה "נשוי במנוסה" שכתב ריי קוני ויביים אלון אופיר. המחזה מספר על נהג מונית לונדוני המקיים מערכת של נישואים לשתי נשים במקביל, כשאף אחת מהן לא יודעת על קיומה של השנייה. כך, עד שהעניינים מתחילים להסתבך. בהפקה הקרובה וילוז'ני יגלם את אותו נהג מונית, ואת אחת מנשותיו תגלם לימור גולדשטיין. זו תהיה הפעם החמישית בה השניים יגלמו גבר ואישה במערכת יחסים, כשהפעמים הקודמות היו ב"פרק ב'", "יתוש בראש", "אחורי הקלעים" ו"קיזוז" (כולן הצגות של התיאטרון הקאמרי).

 

"הגעתי למצב שלפעמים אני קורא לאשתי לימור", הוא צוחק. "לדעתי, מישהו למעלה מנסה לרמוז לנו משהו. אולי ההנהלה יודעת משהו שאני לא יודע".מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים