המושך בחוטים – ואלרי רייזס

"אנחנו יוצרים תמונה שמקבלים דרך האוזניים", אומר ואלרי רייזס, מנהל מחלקת הסאונד בתיאטרון הקאמרי. בואו לקרוא הכל על מה שאתם הולכים לשמוע

 

"התחלתי לעבוד במוסקבה בגיל 20 באולפני סרטים", מספר ואלרי רייזס, מנהל מחלקת הסאונד של התיאטרון הקאמרי. "התחלתי כעוזר סאונדמן ואחר-כך נהייתי סאונדמן ראשי. אחר-כך עליתי ארצה והתחלתי לעבוד בתיאטרון. התחלתי בתיאטרון גשר וב-1998 עברתי לקאמרי".

 

מה אתה עושה במסגרת העבודה בקאמרי?
"אני סאונד מנג'ר. אני מנהל מחלקת הסאונד, אבל אני גם עובד כמו סאונדמן רגיל ועושה הצגות. לפי הרשימות שלי עשיתי סאונד ביותר מ-30 הצגות, הכי הרבה במחלקה שלנו. מה שאנחנו עושים זה לתת 'תמונת סאונד' להצגה. לתת מוזיקה כל אחד יכול, אבל ששחקן יהיה חלק מהמכלול של הסאונד זה עניין אחר. הסאונדמנים מבינים שהם לא סתם נותנים מוזיקה או פותחים מיקרופון, אלא בונים תמונת סאונד, כשלכל סצנה יש את הסאונד שלה. ככה ההצגה תישמע בסופו של דבר. כמו שבתאורה רואים את כל הצבעים, אז זה אותו הדבר בסאונד, רק שאת התמונה מקבלים דרך האוזניים".

 

יש איזו הצגה שבה התמונה הזו באה לידי ביטוי באופן מיוחד?
"ב-2003, בהצגה 'המלט' בקאמרי 3, לבמאי עמרי ניצן היה רעיון שהשחקנים ישחקו בכל מקום ב-360 מעלות. השחקנים היו בכל מקום, צריך לשמוע אותם בכל מקום, לפעמים הם גם זזים מצד לצד של האולם ועדיין צריך לשמוע אותם וגם היו צלילים של ציפורים או טנקים שנעים ממקום למקום. בשביל זה היה צריך להשתמש במערכת סראונד. בקולנוע משתמשים בסראונד 5.1 ואנחנו השתמשנו להצגה הזו בסראונד 6.1. עד כמה שאני יודע בארץ לא היה דבר כזה קודם לכן. מי שהיה עוצם את העיניים ומקשיב היה קולט את תמונת הסאונד שיצרנו".

 

התפישה הזו של "תמונת סאונד" משותפת לכל הסאונדמנים במחלקה שלך?
"זה איך שאני תופש סאונדמן וככה אני מנסה שיהיה אצלנו. אני לא יכול לדרוש את זה, אבל אני יכול להגיד לסאונדמן שזה לא נשמע טוב או שזה לא עשוי. אני חושב שהערות כאלה הן חלק מהתפקיד שלי. כשיש מקרה חירום אני משנה, אבל אני משתדל להימנע מזה כדי לא לפגוע באגו של הסאונדמן".

 

איך זה לקחת חלק חשוב כל-כך ביצירות קולנוע ותיאטרון?
"כל החיים שלי אני עובד בקולנוע ובתיאטרון ואני לא מכיר חיים אחרים. מה שעשיתי אולי משפיע על משהו אבל בסך הכול עשיתי את העבודה שלי".מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים