חופרים עם שלומי אברהם

 

יצאנו יחד עם שלומי אברהם לחפור את תעלת בלאומילך על בימות הקאמרי, ועל הדרך שמענו ממנו על הפעם הראשונה בה ראה את הסרט, העבודה עם שני במאים והמשחק בלי טקסט

 

מה לדעתכם היו הרשויות עושות אם איזשהו משוגע היה שם את ידו על מכונת קידוח ומתחיל לקדוח בכביש של רחוב אלנבי מהבוקר ועד הערב? אם תשאלו את אפרים קישון, יוצר סרט הפולחן "תעלת בלאומילך", הן ירדפו אחרי הזנב של עצמן וייתנו לכאוס להשתולל.

 

עוד רגע תעלה בתיאטרון הקאמרי ההצגה "תעלת בלאומילך", עיבוד לבמה של גורי אלפי ואלי ביז'אווי (שגם מביימים) לתסריט המקורי של קישון. אחד משחקני ההצגה הוא שלומי אברהם, אשר יגלם את אותו משוגע בעל אהבה לחפירות, תפקיד שבסרט גולם על-ידי בומבה צור.

 

"את הסרט ראיתי פעם ראשונה רק לפני שהתחלנו את החזרות", הוא חושף. "בפעם הראשונה שפגשתי את אלי ביז'אווי וגורי אלפי אמרתי להם שלא יצא לי עדיין לראות את הסרט, והם מאוד התלבטו אם להגיד לי לצפות בו או לא, לראות את הסרט או אולי לקחת מבט רענן יותר. כשצפיתי בו בסוף מאוד נהניתי ומאוד אהבתי. גם נהניתי לראות כמה העיבוד של גורי ואלי נאמן לטקסט המקורי של אפרים קישון, חוץ מכמה שינויים קטנים פה ושם".

 

עכשיו, אחרי שראית את הסרט, איך זה להיכנס לנעליים של בומבה צור?
"אני חושב שמאוד קשה להיכנס לנעליים שלו. שמעתי כל הזמן שהדמות של בומבה צור היא הדמות הכי זכורה מהסרט, ומה שהוא עשה שם זה באמת מדהים. אנחנו יצרנו משהו שהוא קצת שונה מהדמות שהוא יצר. קודם כל כי אני לא ממש בנוי כמו בומבה צור מבחינת המראה החיצוני, וגם כי ניסינו ליצור שילוב בין הדמות של בומבה צור בסרט לבין משהו שהוא לאו דווקא כמו הדמות הזו. אבל, בגדול אני חושב שעשינו משהו שמאוד דומה להלך הרוח שבומבה צור הביא איתו, את ההנאה והשלווה שהוא מוצא בהרס, בקדיחה; את הבעת הפנים שהוא הביא איתו, את החיוך הזה על הפנים. אני חושב שזה משהו מאוד זכור מהסרט. אני גם מאוד מזדהה עם החוסר בדיבור שלו כי גם אני לא בן-אדם שמדבר הרבה".

 

לדמות שלך באמת אין כמעט טקסט. איך זה לשחק דמות כזו?
"יש בזה משהו מרגיע. לא שיש לי בעיה בלמידת וזכירת טקסטים, אבל זה בהחלט היה נוח יותר לא ללמוד הרבה טקסט לקראת החזרות ואחרי שהן התחילו. יש בזה גם משהו שנותן לך לצפות במתרחש מסביבך על הבמה אצל השחקנים האחרים, וזה מאוד נעים. מצד שני, אני שם לב שככל שהתקדמות בחזרות הטקסט חסר לי כשחקן, כי כשאין לך טקסט אז אתה פתאום צריך לחפש דברים אחרים שימלאו את מה שאתה עושה. הרגשתי פתאום שלהבדיל מהשחקנים האחרים בהצגה שמדברים, חסרה לי איזו משענת. זה נחמד שאין לך טקסט, אבל זה גם מאוד חסר".

 

איך העבודה עם אלי ביז'אווי וגורי אלפי?
"העבודה איתם נורא מעניינת. נורא כיף לראות את הדרייב שיש להם, את ההתגייסות שראיתי אצלם מההתחלה לפרויקט הזה. זה משהו שעוד לפני ההפקה הם עבדו עליו המון זמן ביחד, ושמים לב לזה. זו פעם ראשונה שיוצא לי לעבוד עם שני במאים, אבל הם בגדול מאוד בראש אחד ועם אותם הכיוונים. פה ושם כל אחד מביא את ההערות שלו, את העולם שלו ואת הראייה שלו, אבל הם מאוד מסונכרנים לגבי מה שהם רוצים. ההרגשה היא שאתה עובד מול במאי אחד ולא מול שניים".

 

מה אתה מקווה שהצופים יקבלו מההצגה?
"אני מקווה שהם יקבלו ממנה הנאה. יש בהצגה נושאים שהם בטוח יתחברו אליהם, שעדיין קיימים ביומיום, כמו העניין הזה שכל אחד מאשים את השני ואף אחד לא לוקח אחריות. אני מאוד מקווה שהצופים יצחקו וייהנו, כי זו גם אמורה להיות הצגה נורא קלילה. קצת צחוק, הנאה ובריחה מהמציאות – אלו בהחלט דברים שהקהל זקוק להם בימים אלה".

 

לעמוד ההצגה "תעלת בלאומילך"פוסטר ההצגה החדשה בקאמרי "תעלת בלאומילך"שלומי אברהם
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים