סיור עם רותם כרמלי

איך הגעת לקאמרי?

"חברה טובה עבדה בקאמרי, ויום אחד באתי לבקר אותה ושמעתי שיש צורך באנשים שיעשו פה סיורים, ופשוט הצגתי את עצמי בפני מי שהיה אז ראש המחלקה החינוכית. בתור שחקנית, זה היה נראה לי כמו משהו מאוד כיפי ונעים לעשות. אמרו לי 'יאללה, תתחילי חפיפה'. פעמיים צפיתי בסיורים ומיד התחלתי להדריך".

בין הפעילויות של המחלקה ניתן למנות סדנאות תיאטרון – המועברות על-ידי שחקנים כמו רמי ברוך, שרה פון שוורצה, ערן מור, רותם כרמלי עצמה ושחקנים אחרים – שמיועדות לתלמידים. לקהל הרחב המחלקה מציעה סיור מודרך בנבכי התיאטרון הקאמרי.

"לסיור יש שני חלקים," מספרת רותם, "החלק הראשון הוא בחלק שלרוב הקהל פוגש, באולמות השונים. בחלק הזה אנחנו מדברים על ההיסטוריה של הקאמרי, מסבירים איך בוחרים להעלות הצגה דווקא באולם בו היא מוצגת ועוד. עכשיו גם הוספנו וערכנו סרט שמשתלב בפתיחה של הסיור. החלק השני נעשה מאחורי הקלעים, וזה החלק שבו הקהל לרוב לא זוכה להיות. החלק הזה כולל דברים כמו מחלקת הפאות, האביזרים, חדרי ההלבשה – נותנים לקהל מהקסם מאחורי הקלעים – ובנוסף אנחנו גם נכנסים לארכיון הקאמרי. בדרך כלל מה שתופס את האנשים בחלק הזה זה שהם מבינים כמה אנשים פועלים ועושים למען הדבר. על הבמה הקהל רואה את השחקנים ומאחורי הדבר הזה יש עשרות אנשים שפועלים כדי שזה ייצא לפועל".

ויש שיתוף פעולה מצד השחקנים והמחלקות האחרות?
"בטח. למשל, אם נכנסנו לאולם ויש שם בדיוק בדיקת סאונד, אנחנו מבקשים מאחד השחקנים שיספר איך הוא מתכונן ויענה לשאלות אם יש לו זמן. שיתוף פעולה הוא לא רק מצד השחקנים: אם הגענו באמצע בדיקת סאונד או תאורה או באמצע ששוזרים פאה, תמיד יראו לנו את התהליך. במחלקות, אם בדיוק עובדים על הצגה חדשה, העובדים ישמחו לשתף את הסיור במה שהם עובדים עליו כרגע. זה לא מובן מאליו, כי אנחנו נכנסים באמצע יום עבודה אל המחלקות האלו. יש המון שיתף פעולה, פעם גם ביקשתי מנועם סמל להצטרף לסיור, והוא הצטרף וענה על שאלות בשמחה. יש הרבה עבודה של המחלקה החינוכית לקדם את הדבר הזה, לדחוף אותו ולקיים אותו, ויש המון שיתוף פעולה מצד שחקנים ומחלקות אחרות בנושא".

מי יכול להגיע לסיור?
"בעיקרון כל אחד יכול לתאם. היו לי כבר סיורים של זוגות ומשפחות, ויש גם קבוצות מכל הסוגים: תלמידים מ-א' עד י"ב, חיילים, תיירים, גמלאים. מגיעים אלינו מגיל שבע עד תשעים ושבע. יש קבוצות שהפכו לבנות בית בתיאטרון, שחוזרות שנה אחרי שנה, כמו בתי ספר ובתי ספר למשחק".
 

ואיך מתאמים סיור?
"מתקשרים למחלקה החינוכית ומתאמים. המזמינים יכולים לתאם את הסיור ככל העולה על רוחם, אנחנו מאוד גמישים. למשל, יש קבוצות שמעדיפות לשלב את זה עם הצגה שהם באים לראות אחרי הסיור".

למה כדאי לבוא לסיורים האלו?
"קודם כל זאת חוויה מהנה, בלי קשר לכלום. אנשים מגיעים למקומות שבדרך כלל הם לא נמצאים בהם, ובעיניי יש הרבה מאוד קסם מאחורי הקלעים. מעבר לזה, אני חושבת שזו חוויה שמשנה את הצורה שבה הקהל צופה בהצגה. הקהל מבין את התפקידים בתיאטרון אחרת, חוויית הצפייה שלו היא אחרת, יש בה יותר רבדים. הסיור הוא חוויה מלמדת ומאירת עיניים".

איך זה להעביר את הסיורים האלו פעם אחר פעם?
"אני לא יודעת כמה פעמים עשיתי את זה, אבל עדיין יש את הקסם הזה, כשעוברים מהאולמות לאחורי הקלעים. יש קסם שאי אפשר להסביר אותו, ואני באופן אישי חווה אותו שוב ושוב דרך הקהל המסייר".

לפרטים נוספים על הסיורים המודרכים בתיאטרון הקאמריצילום: סמיון חאיטסיור עם רותם כרמלי בתיאטרון הקאמרי. צילום: סמיון חאיט
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים