המושך בחוטים - נועה שכטר

איך הגעת להיות העוזרת האישית של עמרי ניצן?
"אני למדתי משחק ובימוי אצל סופי מוסקוביץ' זכרה לברכה, וכשסיימתי לא הצלחתי להתפרנס מהמקצוע כמו שהייתי רוצה, אז מלצרתי והייתי ברמנית. יום אחד הציעו לי להיות עוזרת במאי ב'שיץ' שביים יגיל אלירז. השאלה הראשונה שהוא שאל הייתה 'לא יהיה לך קשה בתור שחקנית להיות מאחורי הקלעים?'. אני תמיד אמרתי בתור שחקנית, שאם אני לא אכנס מהדלת אכנס מהחלון. שמחתי מאוד על ההצעה הזאת, וזה היה מאוד מעניין ומלמד. כשההפקה עלתה רועי הורוביץ הציע לי להיות עוזרת הבמאי שלו ב'פולארד'. ככה נהייתה לי היכרות מאוד טובה עם מיכל לוין, שהייתה לפניי בתפקיד העוזרת של עמרי ניצן. כשהיא יצאה לירח דבש היא ביקשה שאחליף אותה לשבועיים. כשהיא נכנסה להיריון היא הכינה אותי כבר שכשהיא תצא לחופשת לידה אני אחליף אותה."

איך הייתה ההתחלה בתפקיד?
"כשהגעתי לכאן ביום הראשון פגשתי את רמי ברוך, שידע שאני שחקנית, והוא שאל אותי מה אני עושה פה. אמרתי לו שאני באה להחליף את מיכל לוין. הוא בדיוק היה עם גיל פרנק, והוא הסתכל עליו, הסתכל עליי, ואמר לגיל, ממש כמו קללה, 'הנה לך שחקנית שכל תפקידי העולם יהיו פרושים בפניה והיא לא תוכל לשחק אף אחד מהם'. באמת פה בעבודה אתה נחשף לכל ההפקות החדשות שהולכות לעלות, אתה יודע בדיוק מה מחפשים, את מי מחפשים, איזה טייפקאסט מחפשים, ובאמת כל הליהוקים האלו פתוחים בפניי, ואני על תקן מזכירה ולא על תקן שחקנית. אני מהצד השני פתאום."

אז איך נכנסת למשחק?
"אחרי חצי שנה שלי בתפקיד, עדנה מזי"א ישבה במשרד ואמרה לי שהיא מתחילה לעבוד על 'רומן משפחתי', שיש שם תפקיד קטן של מלצרית, ושהיא מחפשת מישהי גבוהה עם מראה ישראלי. אמרתי לה 'תיקחי אותי'. היא קצת התפתלה על הכיסא, כי 'מה עמרי יגיד', 'איך זה יעבוד' ו'מה, את באמת למדת משחק?'. אמרתי לה שתיתן לי לעשות אודישן. זה היה נורא מביך, כי אנשים לא יודעים איך לאכול את זה שאני גם משחקת ואני גם העוזרת האישית של עמרי, ואיך זה להיות בשני הקצוות האלה, אבל הקריאה עברה טוב ועמרי אישר את ההשתתפות. נכנסתי לשחק בהצגה, שזה היה בעצם הגשמת החלום."

מה את אוהבת בעבודה?
"זו העבודה הכי מעניינת, מתגמלת ומספקת שהייתה לי בחיים. אני בחיים שלי לא נהניתי לקום לעבודה כמו שאני נהנית לבוא לפה. אבל מעבר לעבודה הזו, יש לי חלומות גדולים. אני רוצה לנהל תיאטרון כשאהיה גדולה."

איך העבודה לצד עמרי ניצן?
"עמוסה מאוד, אבל מעניינת ומאוד מלמדת. בכלל, הוא איש כל כך מצחיק וחכם ואני מנצלת את העבודה הזאת מאוד ללמוד ממנה, ולהכיר את עולם התיאטרון מכל הצדדים שלו."

בקרוב תעלה בקאמרי ההצגה "דג מוסר" שכתבה מירי חנוך וביימה עדנה מזי"א, המספרת על משפחה הנאלצת להתמודד עם מוות של עובדת זרה לא חוקית שנפלה מסולם באגף לא חוקי בבית. נועה תגלם בהצגה את הרצליה בנין, פקחית מאגף הרישוי והבינוי, שתגיע לבית המשפחה בעקבות הלשנה.

"זה מחזה הביכורים של מירי חנוך, והשילוב שלה עם עדנה הוא מקסים," היא מספרת. "עדנה מוליכה אותה ואותנו כשחקנים דרך מאוד מלמדת ומיוחדת: אנחנו מפרקים את המחזה ובונים אותו מחדש בחזרות. זו עבודה מאוד קשה לשחקנים אבל משתלמת מאוד. לא עובדים ככה הרבה בתיאטרון. מירי ממש כותבת את המחזה תוך כדי עבודה, וזה דורש מהשחקנים, מעדנה וממירי עצמה המון סבלנות."

מעבר לעבודה עם עמרי ניצן והמשחק, נועה גם כותבת ומביימת: היא ביימה את הסרט הקצר "חלטורה" בכיכובו של רמי ברוך, ובמרץ תעלה במסגרת פסטיבל צו קריאה הצגה בבימויה, "תקווה/טרגדיה", עיבוד של נועה לספרו של שלום אוסלנדר. ההצגה מספרת על אדם שמגלה שאנה פרנק לא נספתה בשואה, אלא מתחבאת בעליית הגג שלו.

איך הייתה העבודה על ההצגה?
"זו פעם ראשונה לדעתי ששוברים את המיתוס המקודש הזה של שואה, של 'לזכור ולא לשכוח'. זה ציני, זה מבריק וזה קומי בטירוף. בעצם צוחקים על הנושא הזה של השואה, אבל אנה פרנק צוחקת, ולה מותר כי היא הייתה שם."

נחזור לעבודה שלך עם עמרי ניצן. מה חשוב לך בתפקיד הזה?
"חשוב לי מאוד שייכנסו שחקנים צעירים חדשים ויוצרים חדשים לתיאטרון, שבמאים יכירו שחקנים חדשים. זה משהו שאני מאוד פועלת לקדם. אני מאוד מאמינה שמידי פעם צריך לרענן ואני שמתי לי את זה למטרה. אני הולכת לראות הצגות של יוצרים חדשים ואני משתדלת להכיר שחקנים חדשים. אני מקבלת לפה כל יום בין 10 ל-15 קורות חיים של שחקנים, שחקניות ויוצרים באופן כללי. בגלל שאני באה מתוכם, אני יודעת כמה חשוב לכל אחד שיראו אותו ויכירו אותו. דרוש הרבה אומץ כדי לבוא לפה עם דף של קורות חיים ותמונה. בגלל שאני יודעת כמה אומץ זה דורש אני מתייחסת לזה כל כך בכבוד ואני באמת משתדלת שעמרי יראה את זה, שנועם סמל יראה את האנשים, ובכל פעם שאיזשהו במאי פותח אודישן או תפקיד החוצה, מאוד חשוב לי שהוא יראה שחקנים צעירים וחדשים. כשהייתי ברמנית או מלצרית, היו שואלים 'איפה אני יכול לראות אותך משחקת?', והייתי אומרת שאני עושה משמרת ביום שלישי, וזה תפקיד נהדר, יש לי שם מונולוג פנימי ויש שבירה של הקיר הרביעי'. באמת אין איפה שיראו אותך. מבחינתי העניין הזה הוא חלק ממהות התפקיד הזה."

צפו בסרט של נועה שכטר "חלטורה" בכיכובו של רמי ברוךנועה שכטר ויוסף כרמון ב"רומן משפחתי". צילום: ז'ראר אלוןנועה שכטר ומירי חנוךנועה שכטר
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים