נתפור לך משהו


איך בעצם נוצרת תלבושת להצגה?
הבמאי בוחר את צוות היוצרים וביחד הם יחליטו על התקופה, על סגנון ההצגה, כשלפעמים במחזה עצמו יש נתונים ברורים לגבי התלבושות הרצויות. מעצב/ת התלבושות מגיע/ה למתפרה עם רעיון שמתבטא בסקיצות – רישומי התלבושות: ציור חופשי, צילומים, דוקומנטציה, כל מה שמעורר השראה לגבי יצירת התלבושת עבור הדמויות.

המתפרה היא בעצם הסטודיו של המעצב, שבו הופכים את הציור לתלבושת, מכף רגל ועד ראש. בזכות הידע המקצועי הופכים הרישומים לבגדים שמשרתים את הדמויות, אבל חשוב לזכור שבו בזמן הם חייבים גם להיות נוחים לשחקן, שמישים וכביסים.

במתפרה מתפתח דו-שיח בין המעצב/ת לבין הצוות המקצועי, וביחד מחליטים איך וממה הכי נכון ליצור את הבגד. אנשי המתפרה יכולים להפוך והופכים אנשים רזים לשמנים, נמוכים לגבוהים, גברים לנשים ולהיפך, ולפעמים הם גם יוצרים מומים לדמויות.

כל בגד נתפר עבור שחקן מסוים, ולכן במהלך תפירת הבגדים, השחקנים מגיעים למדידות כדי לוודא שהבגד מתאים ונכון מכל הבחינות: נוח, מתאים לדמות, מעורר השראה וכיוצא באלה.

עשרה ימים לפני ההצגה הראשונה השחקנים מקבלים את התלבושות לחזרות האחרונות עם התפאורה והתאורה, האיפור והאביזרים. "יום 'מסירת התלבושות' הוא יום מרגש לכל הצדדים," מספרת הדס אבנרי, מנהלת המתפרה, "למעצבים, לשחקנים, ולנו, עובדי המתפרה. ביום הזה הכול מתחבר לתמונה השלמה. לדעתי, בגד הוא אחד המאפיינים הבולטים ביותר של הדמויות, הוא מסייע לשחקן ומעניק לו את החופש להפוך לדמות שאותה יגלם על הבמה."

סיור במחסן התלבושות
בשביל עובדי המתפרה, המחסן הוא ארכיון התלבושות של התיאטרון הקאמרי. המחסן מכיל את כל התלבושות של ההצגות שירדו מהבמה ועדיין קיימות בו תלבושות מימיו הראשונים של התיאטרון. בגדים אמנם מתבלים ומתכלים, אבל לשמחת כולם חלקם נשמר ועבר עם הקאמרי מבית לבית וניתן ללמוד מהם על אופיין של ההצגות שעלו בקאמרי בעבר.

המחסן משמש כמקור השראה למעצבים. תהליך יצירת התלבושות מתחיל תמיד במחסן, בחיפוש אחר בגדים שיכולים להתאים להצגה החדשה. בגד יכול לעבור שינויים של צבע, צורה וכמובן התאמה מחדש לשחקן חדש. הצגות מסוימות נשענות לחלוטין על מה שיצליחו למצוא במחסן.

במהלך החזרות השחקנים מקבלים, כמו שקוראים לזה במתפרה, "במקומים" – בגדים חלופיים הדומים, במידת האפשר, לבגד שיהיה לשחקנים בהצגה. זהו אחד מתפקידיו החשובים של מחסן התלבושות.
  
הנפשות הפועלות
המתפרה כוללת ארבעה אנשים: הדס אבנרי, נועה כרמון, מיכאל צ'בן ואביב רון. אם יש משהו שאין ספק לגביו זה שהם מאוד אוהבים את העבודה שלהם.
"זו עבודה מעניינת," אומר מיכאל, "אני במקצוע כבר 45 שנה ועדיין כל יום יש משהו חדש. אני אוהב את העבודה ואוהב את המקום, ואני יכול לעבוד פה מהבוקר עד הערב."

"נולדתי לתוך זה," מספר אביב. "אהבתי תלבושות, וכשאתה רוצה לעשות משהו שהוא מעבר ליומיום אז התיאטרון הוא הדרך." נועה מחזקת ואומרת: "התיאטרון הוא כמו משפחה גדולה, ואנחנו שותפים להצלחה", והדס מוסיפה: "זוהי עבודה יצירתית ודינמית. אנחנו הכלים של המעצב למימוש היצירה שלו.""נולדתי לתוך זה". אביב רון. צילום: אוריה בר-מאירמתפרת תיאטרון הקאמרי. צילום: אוריה בר-מאירמתפרת התיאטרון הקאמרי. צילום: אוריה בר-מאיר
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים