קובי פרג' בתעלה

קובי פרג' בתעלה

 

בין החזרות הצלחנו לתפוס לשיחה קצרה את קובי פרג', המשחק בהצגה "תעלת בלאומילך" – עיבוד לסרטו של אפרים קישון – שתעלה בקרוב בתיאטרון הקאמרי. שמענו ממנו על הרלוונטיות הנצחית של הסרט, העבודה עם שני במאים והכניסה לנעליו של שייקה אופיר

 


הסרט "תעלת בלאומילך" שביים וכתב אפרים קישון עלה לראשונה בבתי הקולנוע בשנת 1969. הסרט מציג את סיפורו של אדם בעל מאניה לחפירות וקידוחים (אותו גילם בומבה צור), אשר מצליח להימלט מבית המשוגעים. לאחר שהוא מצליח לשים את ידו על מכונת קידוח, הוא חופר את רחוב אלנבי לדעת, כשרשויות השלטון סביבו לא עושות דבר בגלל סבך הביורוקרטיה.

 

עכשיו, 45 שנה אחרי שהסרט יצא וזכה לתשואות הקהל ואהדת המבקרים, תעלה על בימות הקאמרי ההצגה "תעלת בלאומילך", עיבוד לבמה של אלי ביז'אווי וגורי אלפי לתסריט המקורי של קישון. אחד השחקנים בהצגה הוא קובי פרג', אשר ישחק בהצגה את שוטר המקוף.

 

"הנושא של 'מי נתן את ההוראה' הוא תמיד רלוונטי במדינה כמו שלנו", הוא מסביר למה הסרט עדיין אקטואלי אחרי כל השנים. "ההסתעפות הביורוקרטית תמיד תהיה רלוונטית לדעתי. נקווה שלא, אבל בינתיים היא עוד כזו. אפרים קישון הצליח ליצור אמירות נצחיות במחזות שהוא כתב ובקולנוע שהוא יצר. הוא היה לבנה תרבותית משמעותית בשנותיה הראשונות של המדינה הזו".

 

מה האתגר בעבודה על ההצגה?
"האתגר הוא שראינו את זה קודם כל על הבד, ועולה השאלה איך מעבירים את הסרט הזה לבמה. אין לנו אפשרות לקלוז-אפ או למה שהמדיום של הקולנוע מסוגל לתת. צריך לחשוב איך לפשט את הדברים, איך להסב אותם למשהו משכנע ואיך להביא היום את הזיכרון הטוב שיש מהסרט הזה בצורה שתבדר ותהנה. אני חושב שהפתרונות היצירתיים נמצאו כבר".

 

כאמור, קובי יגלם בהצגה את שוטר המקוף, אותו גילם בסרט המקורי שייקה אופיר. ב-1971 יצא לאקרנים סרטו של קישון "השוטר אזולאי" (שהיה מועמד לפרס האוסקר לסרט הזר), גם הוא בכיכובו של אופיר, שהדמות הראשית בו מבוססת על אותו שוטר מקוף מ"תעלת בלאומילך".

 

איך זה להיכנס לנעליים של שייקה אופיר?
"זו זכות גדולה וזה אושר גדול. גם אצל הדורות שלא חוו אותו בשנות הזהב שלו הוא נמצא מאוד חזק בתודעה, כי הוא באמת היה יחיד ומיוחד. אני מאלו שינקו ממנו הרבה מאוד השראה ואני חושב שהוא אחד האנשים שבגללם בחרתי במקצוע הזה. היה אפשר לראות את הגישה שלו לכל דבר שהוא עשה ואת הנשמה בכל דבר שהוא נגע בו".

 

ואיך העבודה על הדמות של השוטר?
"היום זה לא רק השוטר מ'תעלת בלאומילך', יש גם את האינפורמציה מהסרט 'השוטר אזולאי', מאה עשרים דקות שעוסקות רק בדמות הזו. הלכתי למקום הכי קרוב שראיתי ששייקה יצר. מבחינתי לא מדובר בלשחק דמות מקלאסיקה של שייקספיר, אלא בדמות שבאה עם חוברת הוראות. אני חושב שהיה נכון ללכת למקום של האיש שכבר פיסל אותה ולא לברוח משם. כמובן שיהיה גם ממני בתוך הדבר הזה, אבל אין ספק שזו דמות שכבר עוצבה ונבנתה על-ידי אחד האנשים הכי מוכשרים שהיו על בימותינו ומסכינו. יכול להיות שאם ההצגה הייתה 'השוטר אזולאי' נכון היה דווקא לחטט ולאתגר את עצמי יותר. אבל, בגלל שמדובר ב'תעלת בלאומילך', סרט שנשען על אנסמבל ולא על דמות אחת, אז שווה להביא את ההומאז' לדמות כמו את ההומאז' לסרט".

 

גורי אלפי ואלי ביז'אווי לא רק עיבדו את התסריט למחזה, אלא הם גם אמונים על בימוי ההצגה, ומעבר לכך גורי גם משחק בהצגה בתפקיד יחזקאל ציגלר, עוזרו של ראש מחלקת הדרכים בעיריית תל-אביב (גולם בסרט על-ידי ניסים עזיקרי).

 

איך זה לעבוד עם שני במאים?
"בשבילי כל החוויה בתיאטרון היא מאוד ראשונית, לא חוויתי איזשהו במאי תיאטרון טוטלי אחד, ככה שאין לי למה להשוות. גם גורי ואלי נמצאים פה בחוויה ראשונית יחסית, הם גם באים מהמקום הזה, וזה נותן לנו יכולת לחשוב ולחפש ביחד. אני לא רואה בזה שהם שניים איזשהו קושי מסוים, אני רואה בשניהם אחד שמשלים את השני. אני חושב ששניהם שמו את האצבע על משהו שאני באופן אישי מאוד מחובר אליו. הגענו לימים שהשרטוט עומד ועכשיו צריך למלא אותו בנשמה".

 

עוד מעט הצגה ראשונה. איך התחושה לקראתה?
"יש התרגשות, אבל אני לא רואה ברגע העלייה הראשון מול קהל רגע מכריע. כמובן שנשמח כבר לפגוש בקהל ולראות איך הדברים עובדים, ותוך כדי תנועה פאנצ'ים יתארכו או יתכווצו. בהצגות הראשונות תהיה בטח איזושהי מתיחת פנים. ההצגה צריכה להרגיש קהל והיא תלמד לתקן את עצמה. אחרי עשר הצגות יהיה אפשר להבין איפה לנשום יותר ואיפה צריך ללחוץ יותר, ואת זה נבין כשנופיע מול חמש מאות או אלף איש באולם".

 

לעמוד ההצגה ולהזמנת כרטיסים ל"תעלת בלאומילך"פוסטר ההצגה החדשה בקאמרי "תעלת בלאומילך"קובי פרג' בתפקיד שוטר המקוף בהצגה החדשה בקאמרי "תעלת בלאומילך"
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים