עידו רוזנברג מגדל שיער

"אנחנו מפצירים בקהל שלנו: פיקחו עיניים," אומר עידו רוזנברג, שישחק את ווף במחזמר "שיער" שיעלה בקרוב בקאמרי. שמענו ממנו איך המחזמר רלוונטי כמעט 50 שנה אחרי, על ההפתעות שמצפות לקהל ולמה הוא ביקש לרקוד בנעלי עקב

 

המחזמר "שיער", שכתבו ג'יימס רדו וג'רום ראגני, עלה לראשונה ב-1967 כשהוא עוסק בנושא החם בארצות הברית באותם ימים: מלחמת וייטנאם והמחאה ההמונית כנגדה. המחזמר הפך במהירות לקלאסיקה ואף עובד לסרט מצליח, ובחודש הבא המחזה יועלה בתיאטרון הקאמרי בבימויו של משה קפטן. אחד המשתתפים בהפקה הזו הוא עידו רוזנברג.

 

אמנם מדובר בקלאסיקה, אבל כזו שמתרחשת בארצות הברית של שנות הששים. זה ידבר לישראלים שיראו את זה ב-2015?

"'שיער' הפך לקלאסיקה בזכות השירים הנהדרים והמוסיקה המצוינת, אבל הרבה מאוד בזכות הסיפור והמחאה שמאחוריו. לפני כמה שנים הייתה לנו כאן בארץ את מחאת האוהלים והיה ניתן לראות את ׳שיער׳ בשדרות רוטשילד בתל-אביב ובערים נוספות בארץ. אנשים שהחליטו שהם לא יכולים לשתוק יותר וחייבים לעשות מעשה. אנחנו מוחים, היום כמו אז, על הממשלה, על הביורוקרטיה, על מיסים, על גזענות, על טייקונים. זה לא שהמצב היה ונשאר אותו דבר, הוא רק מחמיר כל עשור. ישנו שיר בהצגה שבו אנחנו שרים: 'איך מעזים הם לשים קץ ליופי? הם לא יצליחו. עינינו פקוחות לרווחה.' אנחנו מפצירים בקהל שלנו: פיקחו עיניים, תגידו די לדברים שאתם לא יכולים לסבול יותר, אל תלכו כמו צאן לטבח, בכל נושא, לא רק מלחמה ושלום. זאת זכות גדולה להשתתף בהצגה שבה אתה צועק על הבמה את מה שאתה מרגיש במציאות שלך. אז לכולנו יש דמויות עם שמות אמריקאים, כולנו חובשים פאות נהדרות ואנחנו ממוקמים בשנות הששים, אבל ערב ערב אנחנו נמחה על הדברים שיושבים לנו, השחקנים, על הלב."

 

המחזמר מספר על חבורה של נערי פרחים (היפים), החיים את אורח החיים ההיפי, מסרבים להתגייס לצבא (בימים בהם הונהג בארצות הברית גיוס חובה) ונמצאים בסבך של קשרים ואהבות. בין חברי הקבוצה הזו ניתן למצוא את ווף, אותו מגלם עידו, הומוסקסואל המאוהב בזמר מיק ג'אגר.

 

מה זה בשבילך לשחק דמות הומוסקסואלית?

"בפנים ווף הוא ילד שרוצה להיות שווה בין שווים. זאת המחאה שלי במחזמר הזה. לא יתכן שהומופוביה עדיין קיימת. לא יתכן שהומואים יצטרכו לשלם הון כדי להביא ילד. בכל שנה מתאבדים ילדים ונערים ברחבי העולם בגלל בריונות ואטימות וזה חייב להיפסק. יש רגע בהצגה שבו אנחנו פונים לקהל ואומרים להורים שביניהם שילכו לילדים שלהם ויגידו להם 'תהיו חופשיים, תהיו מי שאתם ומה שאתם'. זה בעיניי רגע חשוב מאוד בתיאטרון. בתוך השירים והריקודים שזורים מסרים – לא סמויים – שחשוב לנו להעביר. ווף שלי הוא גם פרובוקטור לא קטן: לפני תחילת החזרות ביקשתי ממשה קפטן ומהכוריאוגרף אביחי חכם לעשות את אחד השירים שלי על נעלי עקב. זה דגל המחאה שלו. כך הוא בעצם אומר לעולם: 'אם לא הבנתם אני מאוד מחובר לצד הנשי שלי, ומי שיש לו בעיה עם זה יקבל את העקב לראש'." (צוחק)

 

לצדו של עידו תוכלו למצוא בין השאר את עוז זהבי (בתפקיד ברגר), דן שפירא (קלוד), מירב פלדמן (ג'ני), מיי פיינגולד (דיון), אופיר צמח (האד) וחן אמסלם (שילה).

 

"העבודה עם הקאסט נהדרת," מעיד עידו. "אנחנו ארבעים חבר׳ה צעירים עם כישרונות בכל תחומי הבמה ואנרגיות מטורפות. הרבה זיעה והורמונים משתוללים בחדר החזרות. אנחנו באים בבוקר, מחממים את הגוף והקול ויוצאים לטרוף את החומר הזה. אנחנו קבוצה מאוד מגובשת, כשבראשנו לידר אחד, עוז זהבי, שעושה עבודה נהדרת ותענוג לעבוד איתו – הוא ברגר אמיתי. אביחי חכם מותח כל אחד לקצה גבול היכולת התנועתית שלו. יש לנו בקאסט חבורת רקדנים מהטובים בארץ שעושים עבודה מדהימה, אבל לצדם ניתן לראות כבר מהשבוע הראשון את חן אמסלם עפה באוויר, את אופיר צמח רוקד היפ הופ ומיי פיינגולד התגלתה כאקרובטית שאין לה אלוהים."

 

איך העבודה עם הבמאי משה קפטן?

"זאת הפעם הראשונה שאני עובד עם קפטן. בימי בית צבי תמיד עבדנו חדר ליד חדר, אבל אף פעם לא עשינו תהליך חזרות שלם ביחד. קפטן שם דגש מאוד גדול על מה שאנחנו, השחקנים, רוצים לומר באמצעות הטקסט. אנחנו מקבלים ממנו המון חופש והוא זורם עם השריטות השונות שיש לכל אחד מאיתנו. הוא מכיר את הז׳אנר הזה מאוד טוב ויודע לשלב בין היוצרים והשחקנים ליצירה אחת."

 

עוד מעט ההצגה עולה. מה הולך בחדרי החזרות בינתיים?

"כרגע אנחנו בדיוק בשלב שבו אנחנו מתחילים לגדול לתוך ההצגה. עד השבוע עשינו חזרות לבד בחדר החזרות. החל מהיום מצטרפת אלינו התזמורת בעיבודים מטורפים של ג׳וני גולדשטיין וטל בלכרוביץ׳ ובהמשך השבוע התלבושות והפאות. אנחנו מאוד מרוכזים ומחכים למפגש עם הקהל, שיהיה כל ערב אחר. אני לא רוצה לעשות ספוילר, אבל הקהל יהיה שותף מלא לחוויה הזאת. אנחנו נשחק ונרקוד עם הקהל ובתוך הקהל, אז צפו להפתעות!"

מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים