חברים של הלל מיטלפונקט

בתחילת מאי יעלה בקאמרי מחזהו החדש של הלל מיטלפונקט, "חברים של חברים".

"המחזה הוא על שני זוגות של חברים בשנות החמישים שלהם," מספר הלל. "הם חברי נפש, גידלו יחד ילדים והיו מעורבים אלה בחייהם של אלה ברמה סימביוטית כמעט. יום אחד, ובמקרה, מגלים דורי הסופר וקרן הרופאה שלחבריהם, בוסי וטולי, יש עוד זוג חברים קרובים שעליהם לא ידעו, מעין חברים סמויים חבויים – זימר וליזי. הגילוי החדש יוצר משבר אמון ותחושת בגידה, הרביעייה מתפרקת, מה גם שגילוי הסוד האחד מוביל לגילויים של סודות נוספים המעמידים בספק את יכולת שני הזוגות לשרוד את המשבר הקבוצתי."

ובאילו נושאים עוסק המחזה?
"ברובד העמוק יותר המחזה עוסק בשקרים שאנו מספרים לעצמנו במהלך חיינו, בפשרות שאיתם אנו חיים מתוך השלמה וכחש, בתחום החברתי ובתחום ההגשמה העצמית, ותחושת הזמן החולף הדוחקת בנו לעשות את השינוי 'הגדול' בחיינו, שכן פעם, בנעורינו, ייעדנו לעצמנו חיים שונים מאלה אותם אנו חיים."

איך המחזה נולד?
"אין לי שום דרך לדעת. אני מניח שהמחזה, כמו מחזות אחרים שכתבתי, היה מונח שם שנים בתת תודעתי מצפה לתורו 'להיחשף'. הנושאים במחזה אינם חדשים מבחינתי. הם הופיעו כבר במחזות אחרים שלי: 'גוד ביי אפריקה', 'איסמעיליה', 'התאונה'... המחזה הוא וריאציה עדכנית לנושאים שהעסיקו אותי בשנים האחרונות. מצד שני – קיים תמיד הצורך הזה ליצור וריאציה חדשה עם סיפור חדש, בהרכבי דמויות שונים ובאמירה מזוככת יותר תוך פיתוח תכנים ומרכיבים שהבשילו בי עם הגיל והניסיון המקצועי."

הלל לא רק כתב את המחזה, אלא גם מביים את ההצגה.

איך זה לביים את מה שאתה כתבת?
"במהלך השנים האחרונות הפכתי, באופן רציף כמעט, לבמאי הקבוע של מחזותיי. אני אוהב לחשוב על היתרונות, אבל יותר מכך, אני מזכיר לעצמי בכל פעם מחדש שכבמאי אל לי להתאהב בחומר באופן עיוור, באופן כזה שימנע ממני לגלות בעיות דרמטורגיות ומשחקיות במהלך העבודה. אני נהנה מהעבודה עם השחקנים, מיכולותיי להעשיר אותם באין ספור פרטים נוספים מעולמו של המחזה ומעולם הדמויות, פרטים שלא בהכרח נמצאים בטקסט הכתוב. אני פותח את עצמי במהלך החזרות לשדרוגים טקסטואליים, לא חושש לערוך שינויים בטקסט, אבל תמיד יודע: ורסיית הבימוי שלי את המחזה היא רק ורסיה אפשרית אחת – גרסת המחזאי. אני תמיד יותר מסוקרן להגיע כקהל פתוח ולחזות במחזה ישן שלי בבימויו של במאי אחר. ריבוי האפשרויות הוא ערובה לסגולות המחזה הכתוב."

בהצגה ישתתפו השחקנים ירדן ברכה, לימור גולדשטיין, מוטי כץ, דודו ניב, שרה פון שוורצה וגיל פרנק, וצוות היוצרים כולל את קרן גרנק על התאורה, אורנה סמורגונסקי על התלבושות ואת במבי פרידמן על התפאורה. כרגע, העבודה הן עם השחקנים והן עם היוצרים היא בעיצומה.

איך העבודה עם הקאסט וצוות היוצרים?
"העבודה מבחינתי היא תענוג ופיצוי מה על החודשים בהם ישבתי לבדי מול המחשב וכתבתי את המחזה. חלק מקסם התיאטרון הוא להיות אחד – גם אם המוביל – מתוך צוות של שחקנים ויוצרים הנפגשים למטרה אחת: לתת צורה ופנים למה שהתחיל במילים או ברעיון מופשט כלשהו ולהגידו לקהל במירב המאמצים האמנותיים, המושקעים כנתח חיים נושם, רוטט ואם ניתן – מעורר מחשבה.
עם היוצרים האחרים של ההצגה נזדמן לי כבר לעבוד בהפקות קודמות וכן עם חלק מהשחקנים, מה שיוצר עבורנו 'קיצורי דרך' בהבנת המשמעויות והתוצאות אליהם אנו חותרים יחד."

הלל הוא כבר מחזאי ותיק, ו"חברים של חברים" הוא מחזהו ה-45.

אחרי כל כך הרבה מחזות שלך שעלו, עדיין יש ציפייה והתרגשות לקראת העלייה של המחזה הזה?
"עבודת הבימוי אינה מאפשרת לי היום את חווית ההתרגשות והציפייה – אלה יגיעו כמובן כשאסיים את עבודתי. כרגע אני עסוק במטלות הבימוי ובזמן ההולך ומתקצר לקראת צאת ההצגה. המפגש הראשון עם הקהל הוא אכן רגע השיא אליו מתנקזות כל הציפיות והכוונות הטובות. ביום בו אפסיק לצפות ולהתרגש אדע שיום 'הפרישה' הגיע, שהנה הפכתי לאחד מגיבורי 'חברים של חברים', ואני מנהל את חיי המקצועיים על שאריות אדי הדלק וההתלהבות של נעוריי."

לעמוד ההצגה "חברים של חברים"ההצגה "חברים של חברים"הלל מיטלפונקט. צילום: פיני סילוק
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים