גיל ומקבת

באמצע המאה ה-11 שלט בסקוטלנד המלך מקבת, אשר הומלך לאחר שהרג את המלך דאנקן הראשון. לפי המסופר ב"דברי ימי אלסטר" מקבת נהרג בקרב בין אנגליה לסקוטלנד, קרב שהביא לכך שיומלך בנו של דאנקן הראשון, מלקולם השלישי. במציאות, מקבת לא נהרג בפלישה אלא בקרב פנים-אל-פנים מול מלקולם עצמו.

בתחילת המאה ה-17, בין השאר בהשראת הכתוב ב"דברי ימי אלסטר", כתב ויליאם שייקספיר את המחזה "מקבת", המתאר את עלייתו של המלך הסקוטי והיאחזותו בשלטון כמסע רצח. טרגדיה זו, הקצרה ביותר מבין אלו שכתב שייקספיר, עלתה בשנה שעברה בתיאטרון הקאמרי, כאשר גיל פרנק משחק את התפקיד הראשי, מקבת.

איך הגבת כשהציעו לך את התפקיד?

"נשמתי לרווחה. את התפקיד הציעו לי לפני שש שנים, וכשזה קרה אמרו לי 'הו, סוף-סוף באת'".

מה היו האתגרים בעבודה על הדמות של מקבת?

"אתגר אחד היה המונולוג 'מחר ועוד מחר ועוד מחר', האתגר השני היה לבנות אותו עד הרגע בו הוא מבצע את הרצח הראשון. היה צריך לגלות את ההיסוסים שלו, הלבטים שלו וחוסר הרצון שלו באמת לעשות את זה, להוציא החוצה את ה'המלטיות' שבו, לפני שהוא הופך מקבת החד והמוחלט".

ואיך התמודדת עם האתגרים האלו?

"את השלבים הראשונים פתרתי, אבל המונולוג זה משימת חיים. זה כמו תהום אינסופית שאפשר לרדת בה עוד ועוד, מונולוג שאפשר לחקור עד אינסוף. תמיד אני מרגיש שאפשר למצות את זה עוד, וזה תמיד נותן טעם להצגה הבאה".

מי שביים את ההצגה הוא עמרי ניצן, המנהל האמנותי של התיאטרון הקאמרי ומי שמחזיק בשיא ישראלי בבימוי מחזות שייקספיריים. זו לא הפעם הראשונה בה הם עובדים יחדיו במחזה שייקספירי: הפעם הקודמת הייתה ב"המלט", אז גילם גיל את קלאודיוס, דודו של המלט הרוצח את אחיו (אביו של המלט) כדי לעלות לשלטון בדנמרק, תפקיד עליו היה מועמד לפרס התיאטרון הישראלי לשחקן משנה.

"העבודה עם עמרי הייתה פורייה מאוד", מספר גיל על העבודה על "מקבת". "חילקנו את העבודה בינינו: הוא ביים את ההצגה ואני ביימתי את עצמי".

הפרטנרית של גיל היא רותי אסרסאי, בתפקיד ליידי מקבת, אשתו של מקבת ומי שדוחפת אותו לבצע את מעשי הרצח כדי שייהפך למלך סקוטלנד.

איך הייתה העבודה עם רותי?

"נפלאה. כשרותי הגיעה היא הוציאה ממני את המקבת שבי. אני לא יודע אם בכל סיטואציה אחרת זה היה קורה, אבל איתה זה קרה בקלות".

ההצגה "מקבת" תשתתף במסגרת פסטיבל שייקספיר הבינלאומי שיתקיים בקאמרי החל מסוף אוקטובר. במסגרת הפסטיבל ישתתפו הפקות למחזות שייקספיריים מהארץ ומחו"ל, וכמו כן יתקיימו סדנאות על יצירתו ומפעל חייו של שייקספיר.

"זה מעשה מבורך של תיאטרון הקאמרי", קובע גיל. "כל שנה צריך לחזור על פסטיבל שייקספיר ולהביא הצגות מכל העולם. זה מוסיף דעת בנושא השייקספירי ומקרב לבבות".

החודש, כחלק מחג התיאטרון הישראלי, התקיים טקס הענקת פרס התיאטרון הישראלי, ובו זכה גיל בפרס לשחקן בתפקיד הראשי על תפקידו כמקבת. ואיך הוא מרגיש עם קבלת הפרס?

"זה תמיד נחמד לקבל פרס", הוא עונה. "אבל, על ועדת הפרס לבטל את החוק שמנע מאיתי טיראן להתמודד. הניסיון של הוועדה לייצר הוגנות – יצר אי-הוגנות גורף. אל לה לוועדת הפרס להדיר מצוינים, עליה לסמוך על החלטת הבוחרים ולקבלה. זו לא טרגדיה להפסיד, זה לא ניצחון כשזוכים".

לעמוד ההצגה "מקבת"

צילום: שמחה ברבירומערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים