ההצגה גטו תתארח בבודפשט


לרגל ציון 70 שנה לגירוש יהודי הונגריה למחנות המוות במלחמת העולם השניה, הוזמנה ההצגה "גטו" מאת יהושע סובול ובבימוי עמרי ניצן, להציג על בימת התיאטרון הויגשנהז, בלב העיר העתיקה בבודפשט בסוף חודש מאי. הנסיעה היא ביוזמת שגריר ישראל בהונגריה מר אילן מור, שהחליט להביא את ההצגה "גטו" של הקאמרי ולהציג אותה, בפני קהל ההונגרי בשעה שמתגברת שם פעילות לאומנית אנטישמית. ההצגה תוצג שלוש פעמים ו- 2200 איש הבטיחו את מקומם באולם, לרבות תלמידי תיכון מהונגריה.


הויגשינהאז הוא אחד התיאטראות החשובים בבודפשט ועומדת בראשו המנהלת האמנותי, הגב' Eszenyi Enikő.

ההצגה "גטו" תוצג במהלך חודש אפריל על בימת התיאטרון הקאמרי ביום הזיכרון לשואה ולגבורה ב28 באפריל שעות 12:00 ו-20:30 ובסוף חודש מאי בימת הויגשנהאז בתאריכים: 27, 28.
 
"גטו" מאת יהושע סובול, הוא המחזה הישראלי המוכר ביותר בעולם. המחזה, שבכורתו התקיימה בשנת 1984, הפך לקלאסיקה ישראלית, הוצג ב- 66 תיאטראות ברחבי העולם מטוקיו ועד לונדון, מוילנה ועד סידני, וזכה בפרסים בינלאומיים יוקרתיים. ההפקה הנוכחית של התיאטרון הקאמרי בבימוי עמרי ניצן, הוצגה לראשונה במארס 2010.
משתתפים (לפי סדר הא"ב) בתפקידים הראשיים: רמי ברוך/דודו ניב, אלי גורנשטיין, עזרא דגן, נתן דטנר/עודד לאופולד, איתי טיראן, גדי יגיל, אולה שור-סלקטר, נעמה שיטרית ולצידם השחקנים: עדי ארד, דיוויד בלינקה, טל וייס, עודד ליאופולד, אביטל לבני, ערן מור, אורית פלג, דן קיזלר, רוני שיינדורף, ניסו שלו, ערן שראל.


המחזה מספר את קורותיו המופלאים של תיאטרון שפעל בתנאים אל-אנושיים גטו וילנה בשנים 1942 – 1943. באמצעות סיפורו המרתק של התיאטרון, המחזה חושף את בעיות הקיום גטו ואת המאבק היומיומי העיקש, שניהלו היהודים גטו לא רק כדי לשרוד, אלא גם כדי לנהל חיי תרבות תוססים ולשמור על צלם האדם.  ההצגה הצבעונית, הרצופה שירים וריקודים, מספרת על חבורת אנשים הנאחזת בחיים וביצירה, ומנסה לשרוד למרות האימה הקיומית, היומיומית. כוחות החיים שהיצירה התרבותית מעניקה לאדם ולחברה, מעצימים את הסולידריות דווקא בשעה של מצוקה קשה ואיום קיומי.


ההצגה בנויה כתיאטרון בתוך תיאטרון, כאשר הסיפור כולו עולה בזיכרונו של מי שהיה מנהלו האמנותי של התיאטרון. 


אתר התיאטרון הויגשנהאז


על האולם של ויגשנהאזפרומו להצגה גטו לקראת הופעתה בהונגריה
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים