"אלקטרה" בפסטיבל לדרמה יוונית בקפריסין

ההצגה "אלקטרה" של התיאטרון הקאמרי תשתתף בפסטיבל הבינלאומי ה-19 לדרמה יוונית עתיקה בקפריסין ביולי 2015 ותציג בתיאטרון יווני עתיק מתחת לכיפת השמיים

 

התיאטרון הקאמרי הוזמן להציג את ההצגה "אלקטרה" מאת סופוקלס, בתרגום אהרון שבתאי ובבימוי כפיר אזולאי, בפסטיבל הבינלאומי ה-19 לדרמה יוונית עתיקה שיתקיים בחודש יולי 2015 בקפריסין. הפסטיבל מאורגן על ידי המכון הבינלאומי לתיאטרון (ITI), משרד החינוך והתרבות המקומי, ומשרד התיירות בקפריסין. ההצגה תעלה בתיאטרון העתיק בפאפוס ובתיאטרון העתיק בניקוסיה. זו הפעם השנייה שבה מתארח הקאמרי בפסטיבל, הפעם הראשונה הייתה בשנת 2008 בו התארחה ההצגה "אנטיגונה", קופרודוקציה של הקאמרי והבימה, גם אז השחקנית אולה שור-סלקטר שיחקה בתפקיד הראשי.

 

"Magnificent performance that we are very interested in hosting" – ציינה הוועדה הבוחרת בהצגות המשתתפות על "אלקטרה". International Festival of Ancient Greek Drama, הפסטיבל הבינלאומי בדרמה יוונית עתיקה, מתקיים כל קיץ משנת 1996. הפסטיבל אירח להקות תיאטרון מכל העולם: יוון, אנגליה, ארצות הברית, גרמניה, רוסיה, רומניה, שבדיה, קרואטיה, בולגריה, איטליה, אוסטריה, קוריאה, סין, סלובניה, קפריסין, ועוד. הקשת הרחבה של הארצות המשתתפות בפסטיבל מדגישה את האוניברסאליות של דרמה יוונית עתיקה, ומדגישה את הנוכחות החיה שלה בעולם. הפסטיבל מתקיים בקיץ, כשקפריסין מארחת אורחים רבים מכל העולם, והצגות הפסטיבל נחשפות לקהל רב תרבותי. כל ההפקות המשתתפות מבוססות על הטקסט הטרגי או הקומי המקורי העתיק וכולן תעלנה באמפיתיאטרונים עתיקים, פתוחים לשמיים.

 

כפיר אזולאי, במאי ההצגה, זכה בפרס במאי המצטיין ע"ש יוסף מילוא 2014 על בימוי ההצגה "אלקטרה". אולה שור סלקטר זכתה בפרס ראש עיריית תל אביב-יפו ע"ש אברהם בן יוסף עבור תפקידה כאלקטרה, והלנה ירלובה זכתה בפרס זה על תפקידה כקליטיימנסטרה, אמה של אלקטרה. בהצגה משתתפים גם השחקנים גלוריה בס, אודי רוטשילד, יוסי קאנץ, יגאל זקס, דנה וישינסקי, הגר דנון, מונה מרקוביץ-מור וליאת שטרן.

 

המחזה הוא דוגמא לטרגדיה נצחית וגורל הבלתי נמנע

הטרגדיה הקלאסית של סופוקלס מספרת על משפחת בית אטריאוס – משפחה שנקרעה בעקבות רצח, נקמה ושכול. אגממנון מקריב את בתו איפיגניה, כפי שהצטווה על ידי האלים, על מנת לנצח במלחמת טרויה. כשהוא חוזר ליוון כמנצח, רוצחת אותו אשתו קליטיימנסטרה, כנקמה על הקרבת בתה איפיגניה, ותופסת את השלטון בכוח הזרוע, ביחד עם מאהבה אייגיסתוס.

 

המחזה נפתח בדרישתה הבלתי מתפשרת של אלקטרה לצדק. היא מאמינה שהיא היחידה שעדיין מבכה את העוול שנעשה לאביה, והיא מצפה לשובו של אחיה אורסטס, כדי להוציא לפועל את הנקמה המיוחלת. הזמן קפא. אלקטרה אינה מצליחה להשתחרר מאותו יום בו היא ואחיה ראו, כילדים, את גופת אביהם, אותו יום בו גמלה בה ההחלטה לנקום. הרצון הבלתי מתפשר של אלקטרה לעשיית צדק ואובססיית הנקמה שלה, ממשיכים להזין את מעגל הדמים הרצחני.

 

לעמוד ההצגה והזמנת כרטיסים

 

לאתר האינטרנט של הפסטיבל לדרמה יווניתאולה שור סלקטר ואודי רוטשילד ב"אלקטרה" אולה שור סלקטר, דנה וישינסקי, הגר דנון, מונה מרקוביץ-מור וליאת שטרן ב"אלקטרה" הבמאי כפיר אזולאי והשחקניות דנה וישינסקי, הגר דנון, מונה מרקוביץ-מור וליאת שטרן בחזרות לאלקטרה (צילום: יוסי קאנץ)
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים