דבורה קידר חיה ובועטת

"אודי בן משה הוביל אותי עם הדמות בדרך מיוחדת", מספרת דבורה קידר על ההצגה "כולם רוצים לחיות" בה היא משתתפת. דיברנו איתה על המחזה, על המשחק עם יוסי גרבר ועל החזרה לתיאטרון הקאמרי

 

עבר זמן רב מאז הפעם האחרונה בה דבורה קידר שיחקה בתיאטרון הקאמרי, וכיום היא משחקת בעיקר בתיאטרון הבימה. הפעם האחרונה שלה למעשה הייתה לפני 14 שנה, בשנת 2000, אז שיחקה בהצגה "קרום" שכתב חנוך לוין וביים מיכאל גורביץ'.

איך זה לחזור לקאמרי אחרי כל השנים?
"נעים ומרגש לעבוד שוב בקאמרי, שהוא תיאטרון תוסס עם רפרטואר מגוון".

ההצגה "כולם רוצים לחיות", שכתב חנוך לוין וביים אודי בן משה, מספרת על הרוזן פוזנא (רמי ברוך), המתבשר כי הוא עומד למות. למזלו, בגלל טעות שנפלה באיות שמו הוא מקבל סיכוי לישועה: אם מישהו יהיה מוכן למות במקומו של פוזנא, הרוזן יינצל מרוע הגזירה. לדאבונו, הוא מגלה שזה לא כל-כך פשוט. בהצגה, דבורה מגלמת את אמו של פוזנא.

"כשקראתי את המחזה חשבתי שזאת דרמה כבדה מנשוא", היא מגלה. "חנוך מציג שם דברים מאוד קשים ועצובים. זו אמנם האמת של החיים, אבל היא מאוד קשה. אודי בחר בדרך מאוד מיוחדת להציג את המורכבות הזו: בקלילות, בתיאטרליות, עם חיוך קטן. כל המסר עובר, אבל הוא ממתיק את הגלולה".

למה את מתחברת במחזה?
"אני מתחברת עם כל המחזה. ישנם רגעים קשים, אבל אני מתחברת. בסוף המחזה יש רגע קשה, כשהרוזן מבקש לחיות במקום הילד הקטן. זה רגע קשה, יש בו רוע ואכזריות, אבל אף אחד לא עמד במקומו של הרוזן, ואני חושבת שכוח החיים הוא כל-כך חזק, שאין לדעת איך כל אחד היה מתנהג. חנוך הולך עם הדברים עד הסוף, אבל הוא יודע להעביר בהומור את הדברים ואת היחסים בין האנשים. אני מאוד אוהבת את הכתיבה של חנוך, את השקפתו המיוחדת על החיים, את הפיוט, השפה וההומור".

איך הייתה העבודה על הדמות שלך?
"הדמות שלי היא דמות קשה. כשהיא מתבשרת שהבן שלה עומד למות היא בוכה ומבקשת ממלאך המוות שייקח אותה תחת בנה, אבל כשהוא אומר לה שהיא יכולה למות במקומו היא לא מוכנה. אודי הוביל אותי עם הדמות בדרך מיוחדת: בתחילה, חשבתי שאני צריכה לשחק את זה קומי, אבל אודי הוביל לגילום דמות מורכבת יותר ורב גונית".

איך באמת הייתה העבודה עם אודי בן משה?
"העבודה איתו הייתה ממש מרתקת, אני נהניתי בחזרות כמו שמזמן לא נהניתי.  אודי רואה תיאטרון בצורה לא שגרתית ומיוחדת".

בצוות היוצרים של ההצגה ניתן למצוא שותפה ותיקה של אודי בן משה, קרן פלס, שהלחינה את המוזיקה המקורית בהצגה, עליה דבורה מעידה שהיא פשוט "משגעת".

"קרן היא יוצאת מהכלל והמוזיקה שלה כל-כך מוסיפה והופכת לחלק אינטגרלי של ההצגה".

מי שמשחק לצדה של דבורה, כאביו של פוזנא, הוא יוסי גרבר.

"יוסי זה שחקן לא רגיל", היא מעידה. "איזה כוח, איזו עוצמה ואיזו נוכחות יש לאיש הזה, כשהוא עולה לבמה. לקבל פרטנר כמוהו זו מתנה. אני נהנית איתו בכל ערב, כל ערב איתו זה חגיגה. שנינו מאד אוהבים את הסצנה שלנו".

עם הרבה מהשחקנים המשתתפים בהצגה לא מדובר בשביל דבורה במפגש ראשון: עם רמי ברוך היא שיחקה ב"קרום" (גם אז, אגב, בתפקיד אמו); עם יוסי גרבר ויצחק חזקיה (המגלם ב"כולם רוצים לחיות" את מלאך המוות ומגיד עתידות זקן, אותם תפקידים שגילם בהפקה המקורית של המחזה) ב"יאקיש ופופצ'ה" שכתב וביים חנוך לוין; וכמו כן שיחקה בהזדמנויות שונות עם ענת וקסמן (המגלמת את פוזנבוכא, אשתו של פוזנא) ואבי טרמין (המגלם את גולגלביץ', המשנה למלאך המוות).

"עברה תקופה מאז וזה כיף מחדש", היא אומרת. "מעבר לאלו ששיחקתי איתם כבר, יש עכשיו גם שחקנים צעירים ומוכשרים, שמשתלבים בתיאטרון".

איך את מרגישה עם התוצר הסופי?
"אני אוהבת את ההצגה. כל השחקנים אוהבים אותה. אני מקווה שההצגה הזו תרוץ הרבה".מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים