פרס מפעל חיים למלחין דובי זלצר


ועדת פרס מפעל חיים של פרס התיאטרון הישראלי התכנסה אמש והכריזה על הענקת פרס מפעל חיים למלחין דובי זלצר

 

פרס מפעל חיים מוענק מידי שנה ליוצר/יוצרת בתחום התיאטרון שהשאיר חותם על היצירה התיאטרונית. הפרס יוענק במהלך טקס חלוקת פרסי התיאטרון הישראלי שיתקיים במרכז עינב ב-25.7 בשעה 12:30. חברי הועדה הם: שמואל עומר יו"ר, דוד אלכסנדר, ירון סדן, ליא קניג, מרים זהר.

 

מנימוקי השופטים:
דובי זלצר - מלחין, מעבד ומנצח – הניח את אבן הפינה לפעילותו המוסיקאלית התיאטרונית בגיל 14 בהלחנת מחזמר לתיאטרון ילדים שהוצג משך שנה וחצי על בימה מקצועית בבוקרשט.
הופעת בכורה זו בישרה קריירה מקצועית עשירה ומגוונת לעשרות השנים שנכונו לדובי בתחום המוסיקה (הקלאסית והקלה כאחת) בכלל, ובעולמה של המוסיקה לאמנויות המופע: לתיאטרון, לקולנוע ולטלוויזיה בפרט.


יריעת יצירותיו של דובי זלצר מתפרשת מן ה"הבימה הזעירה" של הלהקות הצבאיות, דרך כעשרים מחזות זמר שנכתבו ושהופקו על הבימות הגדולות של התיאטרון, ובכללם: "קזבלן", "עוץ לי גוץ לי", "איי לייק מייק", "המגילה" ו"שירי החומש" ו"רביזור" ועד לאקרנים ולמסכי הקולנוע – עבורם הלחין למעלה מארבעים סרטים.


במקביל חתום דובי על מאות שירים ופזמונים, על מחזורי שירי משוררים, על מוסיקה להצגות תיאטרון ועל יצירות סימפוניות רחבות-היקף שבמוקדן פרקים מרכזיים בסיפורו של העם היהודי. אם להזכיר שלוש בלבד:
"הזהב שבאפר" המציין חמש-מאות שנים לגרוש ספרד, "אודה למגילת העצמאות" (לתזמורת, למקלה , לסולן ולקולו המוקלט של דוד בן-גוריון) ו"קינה ליצחק" – רקוויאם לזכרו של יצחק רבין ז"ל, שהוצעה בהופעת בכורה על ידי התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוח המאסטרו זובין מהטה.

 

מאז עלה ארצה עם עליית הנוער סמוך להקמת המדינה, דובי זלצר הוא ממעצבי נופי התרבות של ישראל. במוסיקה שלו, "גבוהה" כ"עממית", משתקפת הרוח הישראלית על שלל ניחוחותיה ומצבי-הרוח שלה. שיריו משרטטים את שמחותיה וימי אבלה, את חלומותיה ואת אהבותיה. וכתיבתו לבימת מחזות-הזמר בנתה משך השנים נדבך מרכזי צבעוני ומרתק בעולם התיאטרון המקומי. זאת, כשותף שווה-חשיבות וערך לטקסט המחזה, לחלל הבימה המעוצב ולשחקנים שבמרכזם.
על כל אלה החלטנו כי פרס מפעל חיים בתיאטרון הישראלי לשנת 2014 יוענק למוסיקאי דובי זלצר, ואנחנו חותמים, פה אחד: "כל הכבוד".

 דובי זלצר. זוכה פרס מפעל חיים בתחום התיאטרון
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים