דורי ורוביק עושים כבוד לעברית

המופע הבידורי "אין עלייך אחותי", פרי עבודתם המשותפת של הלשונאי רוביק רוזנטל ושל השדרן והפזמונאי דורי בן-זאב (עם הפסנתרן תומר מזמר), רץ שנה בקפה תיאטרון, ועושה כבוד לעברית, כלשונו.

את רוביק רוזנטל – חתן פרס סוקולוב – אתם מכירים מהטור "הזירה הלשונית", ואת דורי בן-זאב – שמרצה גם באוניברסיטת אריאל – מתכנית הרדיו "בן-זאב לסוף שבוע" ומתכנית הבוקר "רגע לפני העולם הבוקר".

מה מצפה לקהל שיראה את המופע?
רוביק: "מה שמצפה לו הוא סוג מיוחד של הנאה. אם הוא אוהב לצחוק – וכולם אוהבים לצחוק – הוא יצחק הרבה. אם הוא אוהב את השפה העברית – וכולם אוהבים את השפה העברית – הוא ייהנה לפגוש את האהובה שלו. אם הוא אוהב מוזיקה – וכולם אוהבים מוזיקה – הוא ייהנה לשמוע את דורי ואת תומר וגם לשיר איתם. וחוץ מזה, בלי להרגיש, הקהל גם ילמד כל מיני דברים שלא ידע."

דורי: "המוסיקה שאני מביא היא משלל השירים שלי, אבל באווירת הקפה בתיאטרון הקאמרי כולם שרים יחד בציבור. יש פה מרקם מאד חגיגי קברט שלנו, וזה תענוג להתארח כאן."

מה הוביל ליצירת המופע? 
רוביק: "לפני כעשר שנים פנו אלי מפסטיבל כפר בלום וביקשו אירוע הקשור בשפה העברית, עם מרכיב מוזיקלי. פניתי לדורי, וזו הייתה הפעם הראשונה שדיברנו."

דורי: "ומאז הופענו ואנחנו ממשיכים להופיע בכל רחבי הארץ מול קהלים מגוונים."

מהיכן הרעיון לשם המופע "אין עלייך אחותי"?
רוביק: "השם הוא ישראלי-דיבורי, אבל מהדהדת בו אהבה נוסח שיר השירים: 'ליבבתיני אחותי כלה', וגם נוסח ביאליק: 'היי לי אם ואחות'."

איך זה להופיע יחד?
דורי: "רוביק ואני כל כך שונים שזה מדהים כמה אנחנו דומים. אהבתנו לשפה, המתחדשת, למשחקי המילים וליוצרים שפילסו לנו את הדרך לאהבת השפה
 מחברים אותנו בכל רגע בתוכנית."

רוביק: "אנחנו מגשימים את העיקרון שעליו למדתי בנעוריי בתנועת הנוער: אחדות הניגודים. דורי בא עם אנרגיות של אמן במה, ספונטניות ואלתור. אני בא ממסורת ייקית שאוהבת ידע וסדר, ויחד עם זה מנוגדת לגמרי לסטריאוטיפ לפיו לייקים אין הומור. עם הזמן נוצרה סינרגיה נהדרת ואנחנו משלימים זה את זה, וגם, לפחות אני, משתנים. בזכות דורי והמופע אני היום יותר פרפורמר וחיית במה לעומת הימים של תחילת המופע."

למה צריך "לעשות כבוד לעברית"?
רוביק: "כי היא עושה בית ספר לכל השפות בעולם: הלכה לישון אלפיים שנה בתוך ספרים קדושים, והתעוררה במרץ לשרת את העם שיצר אותה במאה העשרים והעשרים ואחת."

דורי: "ושרק תמשיך ככה."

לעמוד המופע "אין עלייך אחותי"רוביק רוזנטל. צילום: אריק סולטןדורי בן זאב ורוביק רוזנטלדורי בן זאב. צילום: יואב לביא
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים