דון נדל בריאיון עצמאות חגיגי

לכבוד יום העצמאות קיימנו ריאיון חגיגי עם דון נדל, המגלמת את גולדה מאיר בהצגה "גורודיש" בתיאטרון הקאמרי. בואו לקרוא איך זה בשבילה לשחק את גולדה מאיר, מה היא הייתה רוצה להגיד לגולדה לו יכלה ומה היא רוצה לאחל לאזרחי ישראל לכבוד יום העצמאות

 

ב-1993, עשרים שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים, עלה בתיאטרון הקאמרי לראשונה המחזה "גורודיש" שכתב וביים הלל מיטלפונקט. ההצגה סיפרה על מסלול חייו של האלוף שמואל "גורודיש" גונן, ממפקד חטיבה 7 המהולל שהיה חלק מהניצחון המזהיר של מלחמת ששת הימים לאלוף פיקוד הדרום עליו הוטלה חלק מהאשמה למחדל של מלחמת יום הכיפורים.

 

בסוף 2014 עלה שוב המחזה בקאמרי בבימויו של מיטלפונקט והפעם עם נתן דטנר בתפקיד גורודיש. למחזה נוספו סצנות נוספות בעקבות חשיפה של פרוטוקולים וחומרים ארכיוניים נוספים ממלחמת יום הכיפורים. אחת הסצנות שנוספו היא שיחה קצרה של גורודיש עם ראשת הממשלה בזמן המלחמה, גולדה מאיר. מי שמגלמת את גולדה היא דון נדל.

 

"זו לא הפעם הראשונה שאני מגלמת אותה", היא מגלה. "שיחקתי אותה לפני זה כמה פעמים בטלוויזיה הלימודית".

 

ואיך זה לשחק מישהי כמוה, שהייתה ראשת ממשלה?

"התפקיד שלה פחות משנה. מה שחשוב זה הדמות והאישיות, אותן אני מבקשת להביא לקהל הצופים".

 

היום גולדה ידועה לשמצה בגלל מחדלי מלחמת יום הכיפורים. איך מגלמים את הדמות שלה בלי לשפוט אותה?

"העניין הוא להיות גולדה, ולחשוב איך בתוך הסצנה שלה היא כן מרחמת על גורודיש מצד אחד, אבל מצד שני יודעת מה חשוב לה. למשל היה יותר חשוב לה להתמקד בבחירות מאשר לדבר עם סאדאת. אני לא יכולה לשפוט אותה על זה כי זה מה שהיא הייתה וזה מה שהיא עשתה ואת זה אני צריכה להעביר. אני הייתי רוצה שיראו שהיו לה עוד צדדים, שכן היה לה לב, שבכל זאת הייתה לה רגישות, אבל התפקיד והאמביציות האפילו על כל זה".

 

איך הייתה העבודה עם הלל מיטלפונקט?

"תענוג. הוא איש כל כך סימפטי וזה נהדר לעבוד איתו. מדובר בהפקה מאוד קשה עם המון 'מלכודות', אבל אף פעם לא שמעתי אותו מרים את הקול או ראיתי אותו מתעצבן. הוא איש כל כך נחמד וזה תענוג לעבוד עם אדם כזה. בהתחלה הייתי עצבנית כי קשה לי עם עברית, והוא היה מאוד סבלני איתי ועזר לי לכל אורך הדרך. אין לי מילים בשבילו".

 

אם היית יכולה להגיד משהו לגולדה מאיר, מה היית אומרת לה?

"הייתי רוצה להגיד לה כמה נהניתי ממנה בימים ההם. נהניתי לשמוע אותה מדברת עם הומור, שכל-כך חסר בפוליטיקאים של היום. הייתי מסתכלת עליה עומדת שעות על רגליים נפוחות בלי להראות אפילו סימן לכאב. היה הרבה מה להעריך אצלה, אבל את הצד השני שלה אני לא הכרתי קודם, והתוודעתי אליו בזכות הסצנה הזו. הייתי בשוק ממה שגיליתי".

 

יש משהו שתרצי לאחל לקוראים לכבוד יום העצמאות?

"הייתי רוצה שהם יזכרו מה המשמעות של יום העצמאות – שיש לנו מדינה משלנו. יש כל כך הרבה אנשים שאין להם מדינה משלהם והם סובלים בגלל זה. אצלנו יש הרבה אנשים שסובלים למרות שזה נגד כל מה שמייסדי המדינה עבדו למענו, שזה מדינה משלהם ובית משלהם. יש פה אנשים שאין להם בית, יש גם זוגות צעירים שלא יכולים לקנות דירה וכל הזמן בונים רק לוקסוס, לוקסוס ולוקסוס כל הזמן. זה נורא בעיניי. המדינה נהייתה כל כך מטריאליסטית שזה נורא וחבל לי על כך. צריך לזכור שפעם ציונות לא הייתה מילה גסה".

 

חג שמח!"העניין הוא להיות גולדה". דון נדל כגולדה מאיר ב"גורודיש" (צילום: ז'ראר אלון) דון נדל עם נתן דטנר ב"גורודיש" (צילום: ז'ראר אלון) יצאו דומות? גולדה מאיר (צילום: ספריית הקונגרס)
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים