ריאיון עם דנה מיינרט


ההצגה "איש קטן מה עכשיו?" היא עיבוד לספר בשם זה מאת הנס פאלאדה ובוימה על-ידי איתי טיראן. היא מספרת על יוהנס פינברג (המכונה "קטני") ועל אשתו אמה מורשל (המכונה "מה-מה"), זוג צעיר עם תינוק בדרך המנסה לשרוד ולשמור על צלם אנוש בגרמניה מוכת האינפלציה והאבטלה של תחילת שנות ה-30. מי שמשחקת את מה-מה היא דנה מיינרט.

איך הגבת כשהציעו לך לשחק בהצגה?
"זה נשמע לי יותר מדי טוב על-מנת להאמין שזה יקרה – גם בגלל שהטקסט היה פשוט משגע והזדהיתי איתו מידית בתור תל-אביבית קשת יום, וגם הרעיון של לעבוד עם איתי טיראן בקאמרי היה נשמע לי מדהים".

מה איתגר אותך במשחק?
"קודם כל לעבוד מול שחקנים מדהימים כמו גדי יגיל, יוסי גרבר, עירית קפלן והלנה ירלובה, זה מדהים ומפחיד בו-זמנית. אבל האתגר הכי גדול היה לשמור כל הזמן על התמימות של הדמות. אין במה-מה טיפת ציניות, אין שום סאב-טקסט בשאלות שלה וכשהיא שואלת היא שואלת. זה משהו שאנחנו בתור בני אדם, בתור ישראלים ציניים ולמודי חיים, שוכחים מדיי פעם איך לעשות. אני ואיתי שמנו לנו למטרה שלא לאבד את זה אצלה, וכל הזמן חיפשנו איפה אפשר עוד להדגיש את זה".

איך הייתה העבודה עם איתי טיראן?
"מפרה באופן מיוחד ומלאת השראה. הייתה אווירה פשוט מופלאה של חברות ויצירה. סמכתי בעיניים עצומות עליו ועל כל הקאסט הזה, וזו הייתה חוויה מאוד מעצימה. אני אמרתי להם באיזשהו שלב, לפני שסיימנו את החזרות, שאני כבר מתגעגעת לחזרות".

מי שמשחק לצידה של דנה, בתפקיד יוהנס פינברג, הוא ערן מור.

"ערן הוא פרטנר שהוא מתנה", היא משבחת. "הכימיה הייתה מידית ונוצרה ביננו חברות אמיתית. הוא כל-כך שם בשבילי כל הזמן על הבמה, וזה באמת מתנה לקבל פרטנר כזה. אנחנו גם עוברים כל מיני דברים מאחורי הקלעים, שעוברים עליך במהלך היום, ואנחנו תומכים אחד בשני ומצחיקים אחד את השני ולא נותנים אף-פעם אחד לשני ליפול, ואז הכל כיף ונעים".

הייתה לך חוויה מעניינת בהצגה?
"יש בהצגה במה מסתובבת שהיא חלק בלתי נפרד מההצגה. היא ממש עוד דמות בהצגה, והייתה לנו את הפריבילגיה הענקית להתאמן עליה הרבה זמן לפני שעלינו לבמה. באחת ההצגות הבמה נתקעה והפסיקה להסתובב, והיינו צריכים לשחק חלק מהזמן בלי שהיא תסתובב. מה שהיה מדהים וכיף לגלות זה שהכול עובד גם בלעדיה. הבמה היא באמת קישוט מאוד נחמד ומעבירה איזשהו רעיון כללי על החיים, אבל הבנו שכל סצנה עומדת בפני עצמה וכל דמות עומדת בפני עצמה. זה לא כיף כשקורה כזה דבר, אבל זה היה דווקא נחמד לגלות".

מה היית רוצה שהקהל ייקח איתו מההצגה?
"אני חושבת שהמסר הכי גדול של ההצגה הזאת נמצא בסוף. קטני ומה-מה, בתוך עולם שהולך ומחשיך ונהיה יותר ויותר אכזרי ומושחת, מנסים לשמור בתוך הפינה הקטנה שלהם על אנושיות בכל מחיר. הם ממש נלחמים על זה, ולוקחים להם הכול, אבל בפנים הם יישארו נאמנים לעצמם, אוהבי חיים ואוהבי אדם, ושום דבר לא ימחק מהם את צלם האנוש הזה. אני חושבת שזה נורא חשוב, זה דבר שהרבה פעמים שוכחים, קל להיגרר לציניות ולאדישות או לייאוש ודיכאון. זה באמת סיפור של אהבה שיכולה לנצח הכל, אהבה אוטופית כזאת. אולי אנחנו תמימים לפעמים לחשוב שהיא קיימת, אבל יש עדיין תקווה שאהבה כזו, ללא תנאים, קיימת".

לעמוד ההצגה "איש קטן מה עכשיו?"דנה מיינרט. צילום: שמחה ברבירודנה מיינרט בהצגה "איש קטן מה עכשיו?". צילום: שמחה ברבירו
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים