ריאיון עם אבי טרמין

 

כולם רוצים לחיות, אבל איך זה נראה מהצד של מי שדווקא מביא את המוות? שוחחנו עם אבי טרמין, המשחק ב"כולם רוצים לחיות" בתפקיד מלאך המשנה למלאך המוות, כדי שיספר לנו על זה. וגם, קצת על מה שמצפה לנו ב"תעלת בלאומילך"

 

ההצגה "כולם רוצים לחיות", שכתב חנוך לוין וביים אודי בן-משה, מספרת על הרוזן פוזנא, שמתבשר לילה אחד שהגיעה שעתו למות. למזלו, בגלל טעות ברישום הוא מקבל אופציה לחנינה: אם הוא יצליח למצוא בתוך שלושה ימים מישהו שיסכים למות במקומו מרצונו החופשי – יינצל מרוע הגזירה. הבעיה, כפי שמגלה לחרדתו פוזנא, היא שכולם רוצים לחיות. בין המשתתפים בהצגה תוכלו למצוא את אבי טרמין, בתפקיד גולגלביץ', מלאך משנה למלאך המוות.

 

"כשאודי בן-משה פנה אליי והציע לי לשחק ב'כולם רוצים לחיות', עוד לפני שהוא ציין את התפקיד, אני זוכר אותי פולט איזושהי קריאת שמחה", הוא מספר. "זאת מכיוון שקודם כל אני מאוד אוהב לעבוד עם אודי, שאיתו עבדתי ב'אורזי מזוודות' וזו הייתה חוויה בלתי רגילה. שנית, כי השתתפתי בהצגות לויניות רבות, כמו 'אשכבה', 'קרום' ו'חפץ', והרגשתי שנפלה בחלקי זכות. שלישית, צפיתי בהפקה המקורית שהועלתה בקאמרי ב-1985, ולמרבה הפלא אחת הסצינות שנותרו בזיכרוני היא בדיוק  אותה סצינה ואותו התפקיד שאני מגלם כיום, גולגלביץ', שאותו גילם בהפקה המקורית אילן דר. זהו תפקיד שנחרט בזיכרוני לפני 30 שנה, ככה שהרגשתי איזושהי סגירת מעגל, מעבר מעמדת הצופה לעמדת המבצע".

 

איך היה תהליך העבודה על הדמות של גולגלביץ'?
"קיבלתי הנחיה מאודי שמדובר בעצם באיזשהו פקיד מדרג הביניים, שהוא בעצם מוציא לפועל, ולזה התלוותה הבחירה של עיצוב תלבושת מאוד אפורה ופקידותית. הנחיה נוספת הייתה שעל  גולגלביץ' להיות אדם נחמד, כזה שהורג אותך ברכות ובחיוך. מעמדת פתיחה זו יצאנו לתהליך החזרות. לגולגלביץ' גם קורית טרגדיה, כשהוא מאבד את בנו כבר בסצנה הראשונה, כך שהוא בעצם דמות טרגית. תחום העיסוק שלו הוא חרב פיפיות, יש בו סיכונים, והוא פוגש את המוות גם בחייו האישיים. העובדה הזו הצריכה ממני כשחקן לנסות ולחוש כאב עמוק או לנסות לחשוב מה זו החוויה הזו של שכול, של אובדן כל כך גדול. זו הייתה עבודה לא קלה מבחינה רגשית, אבל יש פה איזושהי תרפיה, כי כשאתה נוגע באזורים קשים רגשית אתה עובר חוויה של היטהרות והקלה, אולי בדומה לחוויית הצופה בתיאטרון והקתרזיס שכולם מדברים עליו, אבל הפעם מן הצד המבצע".

 

איך נוצר הסגנון של גולגלביץ'?
"בשיתוף עם אודי נבחרה עבודה מאוד מסוגננת על הדמות, כלומר אופן מסוים של הליכה, תנועות מינימליסטיות ופונקציונליות בלבד, ובעצם כל העבודה התנועתית עם הכובע כמכשיר ההרג. הדמות הורגת באמצעות הכובע".

 

איך באמת נוצר הקונספט של הכובע?
"זה הגיע מזה שראינו שמעצבת התלבושות עפרה קונפינו, שעשתה עבודה יוצאת מהכלל, בחרה בכובע כזה כמו של ד"ר ווטסון מ'שרלוק הולמס', כובע בריטי אפרורי, ומשם נולד הרעיון של איזושהי אמירת שלום שהיא בעצם גם שלום לפרידה. גולגלביץ' מברך לשלום ובאותו רגע גם נפרד ממך לנצח, כלומר מחסל אותך. יש בתנועה הזאת המון אירוניה, שיוצרת עניין נוסף ועומק בדמות ובדיאלוגים".

 

איך הייתה העבודה עם אודי בן-משה?
"כמו שציינתי קודם, מאוד שמחתי שהתבשרתי שאני הולך לעבוד איתו. העבודה  עם אודי מתאפיינת בחקירה ממוקדת ללא פשרות לתוך נבכי הדמות העמוקים ביותר שיש. לכן, כל עבודה עם אודי הופכת להיות מסע מרתק גם מבחינה אמנותית וגם מבחינה אישית, עבורי  כשחקן מבצע וכיוצר. בחזרות תמיד שוררת תמיד אווירה נעימה, אווירה מאפשרת, חדוות יצירה, וכל זה בגלל שאודי מאפשר את זה ובדרך מעוררת השראה".

 

הצגה נוספת בה תוכלו לראות בקרוב את אבי היא "תעלת בלאומילך" שתעלה בחודש הבא בקאמרי בעיבודם ובימויים של אלי ביז'אווי וגורי אלפי. ההצגה היא עיבוד לסרטו המפורסם של אפרים קישון, המספר על משוגע שנמלט מבית המשוגעים ומתחיל לקדוח באמצע אלנבי, כשכולם מסביבו – כולל ראש העיר בעצמו – בטוחים שזו עבודה של העירייה. בהצגה, אבי יגלם את פקד לבקוביץ', מפקד משטרת תל-אביב, שגולם בסרט על-ידי גדעון זינגר.

 

מה הציפיות לקראת עליית ההצגה?
"גם כאן החיבור תעלת בלאומילך מתחיל מהחוויה שלי, מהמפגש שלי עם הסרט המיתולוגי. זה סרט שצפיתי בו לא פעם, ומאוד נהניתי לצפות בו גם כילד וגם היום כבוגר. זה אתגר גדול להעביר אותו לבמה וזה דורש תעוזה, ואני מרגיש שאנחנו בכיוון הנכון. השאיפה שלי כשחקן וכחלק מהצוות הנפלא הזה היא שאנחנו נצליח לגרום לקהל שיצפה בהצגה לאותה תחושה של התרגשות והנאה שחוויתי כצופה, כשצפיתי בסרט הזה לאורך השנים שוב ושוב. אני כמובן מצפה שנגיע לכמה שיותר צופים ולכל סוגי הקהלים בכל רחבי הארץ".

 

לעמוד ההצגה "כולם רוצים לחיות"

 

לעמוד ההצגה "תעלת בלאומילך"אבי טרמין בהצגה החדשה בתיאטרון הקאמרי "תעלת בלאומילך"אבי טרמין בהצגה "כולם רוצים לחיות" בתיאטרון הקאמרי
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים