היום שבו צריך להיפרד


כאשר אריק אינשטיין ז"ל הובהל לבית החולים אמש, חברו הטוב שלמה וישינסקי היה בעיצומה של ההצגה "קזבלן". ברגעים בהם ירד מהבמה ועבר אל מאחורי הקלעים הוא היה צמוד למכשיר הטלפון, קיבל עדכונים שוטפים מחדר הניתוח ומיהר לשוב בזריזות אל הבמה. גם הצופים בקהל חשו כי משהו קרה, כאשר ברקע השתנתה המנגינה. "פתאום אני עוצר ושומע את 'אני ואתה נשנה את העולם", מספר וישינסקי, "המוזיקאי יוסי בן נון עשה עיבודים מיוחדים לשירים של אריק כשהבנו שמצבו קשה. אני לא יודע להסביר איך עולים שוב לבמה".

במת התיאטרון היוותה לעיתים קרובות מקום מפגש עבור השניים. אינשטיין הקפיד להגיע להצגות הקאמרי בהן זוגתו, סימה אליהו, שימשה כמנהלת הבמה. "הוא אהב להגיע לתיאטרון, אבל לא בשביל הקהל", נזכר וישינסקי, "לראות את ההצגות מן הצד, מתא המנהלים בקצה של הבמה. הוא היה כזה ביישן, התבייש להגיד אם זה מצא חן בעיניו". גם את הדרך להצגות, העדיף אינשטיין לעשות ברחובות צדדיים, במטרה להימנע מן ההמון. "הוא היה איש שקט ובאמת צנוע. אף אחד לא יכל לעשות עליו רושם".

על אף אופיו הצנוע של איינשטיין, וישינסקי מגלה כי בתיאטרון הקאמרי נעשו ניסיונות להביא את הזמר לקדמת הבמה. "הבמאית רינה ירושלמי רצתה לביים את 'איש למשנה', לאחר שהייתה עוזרת הבמאי בהצגה שעלתה במקור בהפקתו של גיורא גודיק. היא רצתה שאני אהיה סנצ'ו פנצ'ו ואריק ישחק את דון קיחוטה", הוא מספר בחיוך. "היינו זוג, הכירו אותנו יחד, והיא חשבה שאם אלך לדבר איתו הוא יסכים", מסביר וישינסקי, "את תשובתו אני מצטט: 'אין לי את הרצון ואין לי את היכולת'. מבחינת הרצון אני מסכים, אבל יכולת? אני ראיתי אותו כבר בכמה הצגות. על זה יכלתי להתווכח איתו".

הסרוב להיות באור הזרקורים לא עצר את אינשטיין מלפעול מאחורי הקלעים. את האירוע הראשון של קרן ליאור לזכר בנו של וישינסקי, המתקיים מידי שנה, ניהל אינשטיין בעצמו. "הוא הכיר את ליאור גם בגלל ששיחק טניס, עצם זה שהוא היה ספורטאי קירב בניהם. אריק התמוטט בשבעה שלו, הוא נורא אהב אותו", הוא משתף, "אריק היה מנהל ההצגה ושלח את כל הזמרים לבמה, זה הפך את המופע להרבה יותר חשוב. אני לא אשכח לו את זה".

בין משפט למשנהו הטלפון לא מפסיק לצלצל: סידורים לקראת הלוויה, חברים שדואגים לשלומו, וכתבים המקווים לשמוע עוד על החבר שאיבד. כשוישינסקי מביט בתגובתו של הקהל הישראלי, הוא לא בטוח מה היה חושב על כך אינשטיין. "אני לא יודע איך הוא היה מתמודד עם זה", הוא מגלה, "אבל אני בטוח שהיה לו כואב בגלל שלאחרים כואב". ולמרות כאבו הפרטי, וישינסקי יודע שגם הערב הוא ימצא את הכוחות לעלות על הבמה. "כמובן שאחזור להופיע", הוא אומר, "מבחינתי, הקהל הוא אלוהים".אריק איינשטיין עם ישראל פוליאקוב ודוד דאור באירוע לרגל הקמת קרן ליאור וישינסקי (צילום: בוצ'צ'ו)שלמה והחברים בהצגה "קזבלן"שלמה וישינסקי בבית החולים (צילום: בני דויטש YNET)
מערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים